خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

ساوه شناسی

ازجمله نام هايي كه با صفحات تاريخ آشنايي ديرينه دارد نام ساوه است . شهري كه تقدم تاريخي آن به عهد باستان بازمي گردد و غناي فرهنگي آن يادآورحضوربزرگان علم و ادب وهنردراين خطه از سرزمين ايران اسلامي است. شهرستان ساوه دومين شهرستان استان مركزي پس از اراك است. ساوه يكي از مناطق باستاني ايران و شهري كهن كه بازمانده ازدوران ساساني و پيـش از آن مي باشد. ساوه ازديربازمهد علم و ادب بوده است.اختران فروزاني درآسمان فرهنگ و هنراين شهر درخشيده اند از جمله سلمان ساوجي ، علامه عسگري ، شهيدچمران . قدمت شهرستان به سه هزار سال پيش باز مي گردد.

ساوه یکی از شهرهای باستانی ایران به شمار می رود . این شهر در دوران گذشته در برخورد کلان ترین راه های کاروانی ، میان ری باستان ، همدان ، اصفهان ، قزوین ،زنجان ، قم و کاشان قرار داشته است.

ساوه در جریان حمله ی مغول در قرن هفتم هجری ، صدمه و آسیب فراوان دید . مغولان شهر را ویران کردند و ساکنان آن را از لب تیغ گذراندند . کتابخانه های بزرگ و موزه های ساوه طعمه ی حریق شد و کتاب ها و ابزار دانشی کتابخانه و دانشوران نابود گردید.

ساوه در قدیم ساوج نام داشته است و نام شهری در مرکز ایران ، بر سر جاده ی قدیم مستقیم قزوین به قم و این جاده در عصر خود شاهراهی بوده است . از سوی دیگر ساوه موقعیت تاریخی و باستانی خود را بر سر راه همدان به ری ، آن طور که جغرافی دانان اسلامی نشان داده اند از دست داده است . ساوه در عهود ما قبل اسلامی شناخته شده نبود ، لازم به ذکر است که در فرهنگ فارسی ، ساوه را همان خرده ریزه ی طلا معنی کرده اند.

از آثار باستانی ساوه می توان به برج ها ، باروها ، حمام ها و یک مسجد نزدیک جاده ی اصلی در فاصله ای از بازار شهر نام برد .

ساوه بناهای تاریخی جالب توجه زیادی دارد که مهم ترین آن ها مسجد جامع است ، مسجد جامع ساوه از اولین مسجدهایی است که در ایران ساخته شده است و طی سال ها ، دوره های مختلف توسط هنرمندان ایرانی تزیئن و مرمت شده است سیصد سال پیش تعدادی معمار با تجربه ی ساوجی دور هم جمع شدند و طرح این مسجد را کشیدند و با همت آن را بنا کردند ، باستان شناسان معتقدند این مسجد یکی از اولین مسجد های ساخته شده در ایران است ، هر چند که این مسجد کهنسال در طول قرون متمادی آن قدر تغییر کرد که دیگر چیزی از آن مسجد اولیه نماند ، حال دور تا دور حیاط مستطیل - مربع شکل این مسجد یک گنبد زیبا ، چندین شبستان ، ایوان های بلند و مناره ی رشید قرار گرفته است . این مسجد زیبا ، آنقدر تزیئنات جور وا جور معماری روی طاق ها و دیوار هایش دارد که می توان به عنوان یک موزه به دیدنش رفت.

 

 

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com