ساوه شناسی

ازجمله نام هايي كه با صفحات تاريخ آشنايي ديرينه دارد نام ساوه است . شهري كه تقدم تاريخي آن به عهد باستان بازمي گردد و غناي فرهنگي آن يادآورحضوربزرگان علم و ادب وهنردراين خطه از سرزمين ايران اسلامي است. شهرستان ساوه دومين شهرستان استان مركزي پس از اراك است. ساوه يكي از مناطق باستاني ايران و شهري كهن كه بازمانده ازدوران ساساني و پيـش از آن مي باشد. ساوه ازديربازمهد علم و ادب بوده است.اختران فروزاني درآسمان فرهنگ و هنراين شهر درخشيده اند از جمله سلمان ساوجي ، علامه عسگري ، شهيدچمران . قدمت شهرستان به سه هزار سال پيش باز مي گردد.

ساوه یکی از شهرهای باستانی ایران به شمار می رود . این شهر در دوران گذشته در برخورد کلان ترین راه های کاروانی ، میان ری باستان ، همدان ، اصفهان ، قزوین ،زنجان ، قم و کاشان قرار داشته است.

ساوه در جریان حمله ی مغول در قرن هفتم هجری ، صدمه و آسیب فراوان دید . مغولان شهر را ویران کردند و ساکنان آن را از لب تیغ گذراندند . کتابخانه های بزرگ و موزه های ساوه طعمه ی حریق شد و کتاب ها و ابزار دانشی کتابخانه و دانشوران نابود گردید.

ساوه در قدیم ساوج نام داشته است و نام شهری در مرکز ایران ، بر سر جاده ی قدیم مستقیم قزوین به قم و این جاده در عصر خود شاهراهی بوده است . از سوی دیگر ساوه موقعیت تاریخی و باستانی خود را بر سر راه همدان به ری ، آن طور که جغرافی دانان اسلامی نشان داده اند از دست داده است . ساوه در عهود ما قبل اسلامی شناخته شده نبود ، لازم به ذکر است که در فرهنگ فارسی ، ساوه را همان خرده ریزه ی طلا معنی کرده اند.

از آثار باستانی ساوه می توان به برج ها ، باروها ، حمام ها و یک مسجد نزدیک جاده ی اصلی در فاصله ای از بازار شهر نام برد .

ساوه بناهای تاریخی جالب توجه زیادی دارد که مهم ترین آن ها مسجد جامع است ، مسجد جامع ساوه از اولین مسجدهایی است که در ایران ساخته شده است و طی سال ها ، دوره های مختلف توسط هنرمندان ایرانی تزیئن و مرمت شده است سیصد سال پیش تعدادی معمار با تجربه ی ساوجی دور هم جمع شدند و طرح این مسجد را کشیدند و با همت آن را بنا کردند ، باستان شناسان معتقدند این مسجد یکی از اولین مسجد های ساخته شده در ایران است ، هر چند که این مسجد کهنسال در طول قرون متمادی آن قدر تغییر کرد که دیگر چیزی از آن مسجد اولیه نماند ، حال دور تا دور حیاط مستطیل - مربع شکل این مسجد یک گنبد زیبا ، چندین شبستان ، ایوان های بلند و مناره ی رشید قرار گرفته است . این مسجد زیبا ، آنقدر تزیئنات جور وا جور معماری روی طاق ها و دیوار هایش دارد که می توان به عنوان یک موزه به دیدنش رفت.

 

 

حدیث روز

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229

اوقات شرعی

روزنامه های کشور

درباره ما

مرکز ارائه قالب های فارسی جوملا و ارائه بسته های آمزش طراحی سایت

جدیدترین اخبار