خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


هفتادونهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه

  حجت الاسلام والمسلمین دکترسید ابراهیم حسینی امام جمعه  ساوه در هفتادونهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی بیان کرد: تعامل و پرهیز از کار جزیره‌ای در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در پیشبرد امور موجب کاسته شدن رقابت منفی خواهد شد.

حسین محمودی فررییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه ازبرگزاری هفتادونهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه خبر داد و بیان داشت : این جلسه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکترسید ابراهیم حسینی امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی با حضور دکتر علی میرزایی معاون استاندار و فرماندار  وحجت الاسلام والمسلمین دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی و کلیه اعضاء شورا با دستور جلسه تبیین و ارائه راهکار درخصوص ضرورت حمایت از فعالان فرهنگی و قرآنی مؤمن و انقلابی در روز یکشنبه مورخ  5/11/99ساعت 30/13 در محل دفتر امام جمعه ساوه برگزار گردید.

در این جلسه امام جمعه ساوه  بیان داشت: توانمندسازی مجموعه‌های فرهنگی و هنری و حمایت مالی از موسسات برای ارتقای شاخص‌ها ضرورت دارد.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی به ظرفیت بالای ساوه در حوزه فرهنگی و هنری اشاره کرد و  افزود: تحصیل افزون بر ۴۰۰ طلبه بانو در این شهرستان ظرفیت بزرگی برای ترویج سبک زندگی اسلامی و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: تعامل و پرهیز از کار جزیره‌ای در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در پیشبرد امور موجب کاسته شدن رقابت منفی خواهد شد.

معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز گفت: تخصیص اعتبارات فرهنگی برای موسسات فرهنگی منجر به توسعه فعالیت‌ها خواهد شد.

دکتر علی میرزایی افزود: شورای فرهنگ عمومی استان باید پیگیر اخذ اعتبارات سهم کمک مالی موسسات قرآنی و فرهنگی باشد. همچنین طرح‌های محتوایی برای اجرا مطرح و اعتبارات مالی آنها نیز تامین شود.

وی بر ضرورت همکاری ادارات با موسسات قرآنی دارای مجوز برای برگزاری آیین‌ها و مراسم تاکید کرد و افزود: یکپارچه سازی و ارزیابی کمی و کیفی موسسات با آموزش مربیان قرآنی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

حجت‌الاسلام عباس دانشی در این جلسه   بر پرهیز از تجمعات در برگزاری آیین‌های دهه فجر تاکید کرد و افزود: در طول سال های اخیر توجه چندانی به بزرگداشت آیین‌های دهه فجر نشده است. گرچه امسال نیز به دلیل شیوع بیماری کرونا بسیاری از برنامه‌ها تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی بر تلاش مضاعف برای بزرگداشت برنامه‌های دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با تمامی ظرفیت‌ها تاکید کرد و افزود: نباید نسبت به بزرگداشت دهه فجر بی تفاوت باشیم بلکه باید در سالگرد پیروزی انقلاب با آرمان‌های انقلاب و امام و شهدا تجدید پیمان کرده و پیروزی انقلاب را به صورت شایسته و بایسته گرامی بداریم.

وی در خصوص ترویج فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی نیز گفت: کمک به توسعه زیرساخت‌ها و تسریع در صدور مجوزها و موسسات تک منظوره را در اولویت قرار داده و برای موسسات فرهنگی چندمنظوره نیز تلاش خواهیم کرد تا روند اخذ مجوز آنها تسریع یابد.

حجت‌الاسلام دانشی برضرورت تشکیل کارگروه یاشورای پیوند صنعت و هنر در استان تاکید کرد و افزود: ضعف منابع مالی در حوزه فرهنگ و پایین بودن سرانه‌های هنری و فرهنگی می‌طلبد تا حوزه صنعت بتواند در کنار شورای فرهنگ عمومی کمبودها را جبران کند و به عنوان یک بازوی حمایتی قرار گیرد.

وی فرهنگ را وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها دانست و گفت: انقلاب اسلامی انقلاب فرهنگی است و باید برای تعالی و صیانت از دستاوردهای آن تلاش کرد.

حجت‌الاسلام دانشی همچنین گفت: شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه یکی از موفق‌ترین شوراهای مشورتی در سطح کشور به شمار می‌رود که تصمیمات سازنده آن موجب کاهش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه شده است.

فرمانده سپاه ناحیه ساوه نیز به خلاء سازماندهی در حوزه آموزش قرآن اشاره کرد و افزود: باید امور قرآنی ساماندهی شده و متولی آن بدرستی مشخص و تکالیف همگان در این حوزه تبیین و تدوین شود.

سرهنگ پاسدارحجت‌الله دستجانی افزود:مشارکت عمومی وبرنامه ریزی مدون بابهره گیری ازظرفیت اموخیرخواهانه می‌تواندموجب توسعه فعالیت ها شود.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی نیز گفت: سازمان‌های مختلفی در مساجد فعالیت دارند و به جای توسعه فعالیت‌های فرهنگی مساجد از ظرفیت این اماکن دینی برای توسعه فعالیت‌های سازمان خود بهره‌برداری می‌کنند.

حجت‌الاسلام مصطفی ذوالفقاری افزود: مجموعه‌هایی که در مساجد فعالیت دارند باید به مسجد خدمات ارائه دهند و فعالیت ها مسجدمحور باشد، نباید صرفا از ظرفیت و فضای فیزیکی مساجد بهره‌گیری شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه نیز بر ضرورت حمایت از فعالان فرهنگی وقرآنی مومن و انقلابی تاکید کرد و گفت: دعوت ازخیرین برای حمایت و کمک به ارتقای توانمندی فعالان قرآنی و فرهنگی است.

حسین محمودی فرافزود: فعالان قرآنی این شهرستان توانمندودارای ایده‌های خلاقانه‌ای هستند،و برای توسعه فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی نیازمند حمایت مالی هستیم.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com