خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


کارگاه آموزشی توانمند سازی والدین در مراقبت از نوزاد و کودک

    حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری کارگاه آموزشی توانمند سازی والدین در مراقبت از نوزاد و کودک خبرداد و بیان داشت: این کارگاه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  ،دانشکده علوم پزشکی در روز سه شنبه مورخ 30/10/99 ساعت21 در محل سالن سلمان ساوجی اداره ارشاد به صورت مجازی برگزار وپخش گردید.

      دکتر مهدیه نیک نژاد متخصص کودک و نوزاد در این کارگاه اظهار داشت: بعداز تولد نوزاد مسئولیت پدر و مادر بیشتـر می شود و بایستی با اولین گریه کودک شیردهی آغاز شود و مزیت مهم این است که ارتباط عاطفی کودک و مادر برقرار می شود.

 وی افزود:خانواده ها نباید در شیردهی اولیه عجله داشته و مشتقات شیر و مواد طبیعی به کودک بدهند چرا که خداوند بهترین نوع شیر مادر را در بدن مادر قرارداده است و ترکیبات شیر مادر کامل می باشد.

  وی گفت:زردی کودک در سه چهار ساعت اول تولد بسیار مهم است اگر پزشک متخصص تشخیص دهد که کودک بایستی بستری شود والدین حتماً به حرف متخصص گوش فراداده و کودک را بستری نمایند چرا که زردی در آینده خطرات مغزی،کاهش قدرت محاسبات و کاهش نیروی عملی بدن می شود.

  دکتر نیک نژاد ابراز داشت: کودکان از زمان تولد تا پنج روز اول احتمال کاهش وزن دارند که طبیعی می باشد و بعد از پنج روز روزانه 20 تا 30 گرم افزایش وزن را خواهند داشت.

   وی گفت در مورد بستری زردی چند نکته حائز اهمیت است:

 1-کمبود شیرمادر2-ناسازگاری خونی3-بیماری فاوبیسم4- عددی که آزمایشگاه نشان می دهد و زردی هایی که دو هفته طول می کشد به دوعامل بستگی دارد:  

1- کم کاری تیروئید 2- عفونت ادراری که با مراجعه به پزشک متخصص برطرف می شود.

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com