خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


آموزش کارگاهی دانستنی هایی برای ازدواج سالم»

      حسین محمودی فر رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری« آموزش کارگاهی دانستنی هایی برای ازدواج سالم» خبرداد و بیان داشت: این کارگاه در روز سه شنبه مورخ 29/7/99 ساعت 30/16 در سالن سلمان ساوجی برگزار و از طریق فضای مجازی و اینستاگرام به صورت زنده پخش شد.

    رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی ساوه در حاشیه این کارگاه اظهار داشت:انتخاب همسر از مهمترین تصمیمات در زندگی انسان است.تشکیل خانواده سالم،متعادل و پایدار مانند هرامر مهم دیگری به تفکر منطقی تلاش و کوشش نیازمند است .جوان باید براساس معیارهای اصولی و منطقی همسرآینده خود را انتخاب نماید.

   وی افزود:ازدواج تنها راه شروع و سالم تشکیل خانواده است بهار ازدواج،دوران جوانی است در این دوران فرد با شور و نشاط خاصی رو به رو است و آمادگی ساختن فردای بهتر را برای خود و خانواده اش دارد.

   محمودی فر اظهار داشت: ازدواج سالم زمینه ساز ارتباطات اجتماعی مناسب و به هنجاراست و افرادی که ازدواج می کنند از نظر احساس سالم تر و کمتر قربانی خشونت های گوناگون اجتماعی می شوند.

   سعید زمانی مؤلف و پژوهشگر حوزه خانواده دراین کارگاه بیان داشت:ازدواج مناسب ترین زمینه برای تأمین نیازهای روانی،عاطفی،فرزندپروری و معنوی جوانان است و همین امر موجب سلامت دینی و اخلاقی جوانان خواهد شد به همین دلیل رسول خدا(ص) در روایتی می فرماید«هرکسی که ازدواج کند نصف دینش را حفظ کرده است».

وی گفت:ازدواج تنها راه مطمئن و مشروع برای بقا و تربیت نسل صالح و شکل گیری جامعه سالم است و با ارضاء مشروع غریزه جنسی از مسیری سالم و پاک ،مانع گسترش فساد درا جتماع بوده و از این نظرنقش مهم را در سلامت و امنیت جامعه نیز ایفا می کند.

وی افزود:ازدواج همچنین راهی برای اعلام بلوغ و درخواست خودکفایی و استقـلال از سـوی جوانان است تا با تحقق مسئولیت پذیری جدید راه تکامل و تعالی را بپیمایند.

زمانی به برخی از موانعی که ازدواج را به تأخیر می اندازد اشاره کرد و گفت یکی از آن عوامل موانع اقتصادی و تنگدستی است در این زمینه جوانان نباید اظهار عجز و ناتوانی از خودنشان دهند و از دچارشدن در فقر و تنگدستی هراسی نداشته باشند همچنان که خداوند می فرماید: من در راه ازدواج شما را بی نیاز خواهم ساخت و نبی مکرم اسلام ازدواج را به عنوان یکی از عوامل ثروتمندی و گشایش روزی  بر شمرده است.

این پژوهشگر به سایر موانع ازدواج از جمله موانع اجتماعی،تشریفات زاید،تجمل گرایی، موانع شخصی،کسب مدرک برای افزایش شانس ازدواج خدمت سربازی-مسکن-فقدان اشتغال-موانع عاطفی و موانع شناختی اشاره نمودند.

   ایشان در ادامه در بخش موانع اجتماعی به ساختار مهریه پرداختند و گفتند بالا و پایین بودن مهریه ارزشمندی برای زوجین بوجود نمی آورد، تنها اخلاق و تقوای افراد مهم است.

ایشان اظهار نمودند: ما بایستی از تشریفات بپرهیزیم همچنانکه  رسول گرامی(ص) می فرمایند«پربرکت ترین ازدواج کم هزینه ترین آنهاست» و با مهمانی مختصر و استفاده از مکان های ارزان و زیارت اماکن مقدس یک زندگی موفق را شروع نماید.

   ایشان در پایان بیان داشتند: موانع ازدواج نباید مانع از تشکیل خانواده و توقف یک زندگی سالم گردد بایستی با حذف موانع و توکل به خداوند متعال و استفاده از تجربیات والدین و کاهش انتظارات و توقعات همه جوانان به تشکیل خانواده مبادرت ورزند./

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com