خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

همایش شعرعاشورایی

     حجت الاسلام والمسلمین دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان مرکزی در همایش شعر عاشورایی تصریح کرد: الهام گیرندگان از مکتب عاشورا به پیروزی های بسیاری دست یافتند و با الهام از سیره امام حسین (ع) راه های دشواری را پیمودند و نظیر حاج قاسم سلیمانی و دیگر شهدای عزیز را تقدیم مکتب اسلام کردند.

حسین محمودی فر رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری همایش شعرعاشورایی خبرداد و بیان داشت: این همایش با حضور حجت الاسلام والمسلمین دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان مرکزی،حجت الاسلام و المسلمین حسینی امام جمعه ،جناب سرهنگ دستجانی فرمانده سپاه  جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و هنر و اقشار مختلف مورخ 2/7/99 در فضای باز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.

حجت‌الاسلام عباس دانشی ساوه در این همایش اظهار کرد: برپایی رویداد همایش شعر عاشورایی در ایام عزای شهادت امام حسین(ع) و همزمان با حرکت اثربخش کاروان کربلا از کربلا به کوفه، از کوفه به شام و از شام به کربلا و مدینه یک حرکت اثربخش و ارزنده‌است.

وی بیان کرد: عاشورا در یک نیم روز از گوشه ناآشنای جغرافیای آن روزگار در سرزمین کربلا اتفاق افتاد و خیال یزیدیان بر این بود که همه چیز با شهادت امام حسین(ع) و یارانش تمام شد اما مکانیسم خاصی در این قیام نیم روزه قرار داده شد و آن تکرار پیام قیام سیدالشهدا(ع) و اشک و حزن زنده کننده و احیا کننده و نیز خطبه‌های افشاگرانه‌ای بود که در جای جای این حرکت صورت گرفت. این رفتار که رسوا کننده حرکت یزیدیان بود کاری کرد که امروز با گذشت ۱۴۰۰ سال از آن روزگار عاشورا همچنان زنده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با تاکید بر اینکه پیام های عاشورا سازنده قیام های بزرگ شده است، افزود: سیدو سالار شهیدان همچنان در گذرگاه تاریخ ایستاده است تا جان بشریت تشنه از معارف الهی را سیراب کند و هیچ انقلابی نیست که نشانی از امام حسین(ع) نداشته باشد ولو اینکه مرامی از آن امام همام نداشته باشد. مکتب امام حسین (ع) الهام بخش جهان شیعه و غیر شیعه است.

وی تصریح کرد: الهام گیرندگان از مکتب عاشورا به پیروزی های بسیاری دست یافتند و با الهام از سیره امام حسین (ع) راه های دشواری را پیمودند و نظیر حاج قاسم سلیمانی و دیگر شهدای عزیز را تقدیم مکتب اسلام کردند.

حجت‌الاسلام دانشی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، دفاع مقدس را احیاگر مکتب عاشورا و برگرفته از قیام امام حسین (ع) دانست و افزود: بزم شعر عاشورایی، رزمی علیه پلیدی و سیاهی است و تقارن آن در هفته دفاع مقدس بسیار افتخار آفرین است.

وی در ادامه از ساوه به عنوان مهد برگزاری رویدادهای مهم فرهنگی استان یاد کرد و افزود: روزگار کرونا اجرای بسیاری از کارهای فرهنگی را تعطیل کرده است. برنامه های متعددی برای این شهرستان ویژه که در عرصه فرهنگی و هنرهای نمایشی سرآمد استان است، تدوین شده بود که متاسفانه شرایط کرونایی اجازه اجرای آن را نمی‌دهد.

این مقام مسئول در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در ادامه گفت: محفل شعر عاشورایی در سال های گذشته به صورت منطقه‌ای و با حضور شاعران برجسته چندین استان برگزار می‌شد، اما امسال به دلیل شیوع کروناویروس و خودداری از برنامه‌ریزی سفر شعرای استان‌های دیگر، به صورت محدود و شهرستانی برگزار شد و امیدواریم با برطرف شدن این بیماری بتوانیم همایش را مجددا به صورت منطقه‌ای برگزار کنیم.

وی تصریح کرد: اشعار عاشورایی از رموز ماندگاری واقعه کربلاست که از همان روزهای نخست قیام امام حسین (ع) توسط شاعران و ادبای مختلف و متعدد سروده شده است و تفکر سرودن اشعار عاشورایی در طول این سال ها ترویج شده است. سرودن شعر برای ترویج قیام امام حسین(ع) به منزله همراهی با یاران سیدالشهداء(ع) است و شاعران آئینی با سرودن شعر برای تبیین قیام عاشورا در جهادی که در واقعه کربلا صورت گرفت، شریک می‌شوند.

امام جمعه ساوه در این همایش ضمن توصیه به اهتمام به برگزاری این مراسمات گفت : کار شعر کمتر از منبر نیست و این کارها هر چقدر محتوایی تر باشد و ما را به عاشورا نزدیک کند بهتر است. 

وی در خصوص هتک حرمت به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص) گفت : وظیفه ماست که عالمانه و آگاهانه از ساحت پیامبر گرامی اسلام دفاع کنیم و بهترین ابزار در این زمینه استفاده از هنر است.

امام جمعه ساوه همچنین خواستار مطالعه بیشتر در سرودن اشعار شد و گفت  : اگر بخواهیم درس اصلی عاشورا را بیان کنیم، انسان وار زندگی کردن است، ما آمده ایم زندگی کنیم که قیمتی شویم نه به هر قیمتی زندگی کنیم. 

امام جمعه ساوه در خصوص مذاکره با آمریکا نیز گفت : کسانی که دم از مذاکره با آمریکا می زنند باید این را بدانند که پیام عاشورا هیهات منا الذله است. امام حسین (ع) به ما یاد داد چگونه زندگی کنیم و اگر حسینی هستیم حاضر نیستیم که به هر قیمتی زندگی کنیم.

در این همایش شعرای منتخب و برگزیده به سرودن جدیدترین آثار ادبی آئینی خود پیرامون واقعه عاشورا پرداختند

 

لوح تقدیر و تجلیل از شعرا  از دیگر برنامه های همایش بود.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام علی علیه السلام: مَا أَكْثَـرَ اَلْعِبـَرَ وَ أَقَـلَّ اَلاِعْتِبَـارَ چه بسيار است پنـدها و چه اندكاند، پنـد پـذيران. نهج البلاغه/کلمات قصار 297

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com