خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

کارگاه (طلاق عاطفی یا طلاق خاموشی)

 حسین محمودی فر رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری کارگاه (طلاق عاطفی یا طلاق خاموشی)  خبرداد و بیان داشت: این کارگاه در روز سه شنبه مورخ 1/6/99 ساعت 17 در سالن سلمان ساوجی برگزار و از طریق فضای مجازی و اینستاگرام به صورت زنده پخش شد.

     سعید زمانی مؤلف و پژوهشگر حوزه خانواده در این کارگاه اظهار داشت: طلاق عاطفی در سال های اول زندگی رخ نمی دهد در سال های نخست هرچقدر هم که معیارهای انتخاب همسرسطحی باشد میان زن و شوهر کشش ها و علایقی وجود دارد یا حتی اگر علاقه ای در این حد وجود نداشته باشد این امید وجود دارد که ممکن است شرایط تغییر کند.معمولا" طلاق عاطفی از سال های پنجم و ششم شروع می شود یعنی وقتی که افراد امید به تغییر همسر را از دست می دهند.

     وی افزود: با توجه به تغییر موقعیت زندگی تغییرات خلقی و روانی که در افراد رخ می دهد و میزان علاقه به یکدیگر سیر صعودی و نزولی پیدا می کند و در نتیجه روابط زناشویی حذف می شود و آنها تنها به عنوان دو همخانه در کنار یکدیگرزندگی می کنند.

     زمانی بیان داشت: طلاق عاطفی از خطرناکترین نوع طلاق ها است و علائم آن عبارت است از عدم توجه به خواسته های همسر-مخدوش شدن نقش های خانواده سرکوب شدن نیازها-فشارعاطفی،افسردگی،اضطراب،پریشانی،سست شدن،بنیان خانواده بی اعتمادی به همسر تغییردوستی ها-نگاه منفی به یکدیگر-کاهش اعتماد به نفس و غیره.

     زمانی بیان داشت: ریشه های طلاق عاطفی عدم آموزش مهارتهای زندگی، نداشتن مهارت صحیح کلامی و مهارت های لازم برای سخن گفتن و بیان خواسته ها از همسر را به دنبال دارد.

      وی گفت:وابستگی های اقتصادی و اجتماعی زوج ها به یکدیگر و داشتن فرزند و آسیب دیدن فرزند،نگاه جامعه به طلاق از جمله عواملی هستند که از طلاق رسمی جلوگیری می کند و به طلاق عاطفی منجر می گردند.

    زمانی در ادامه به نشانه های طلاق عاطفـی پرداختند و خاطرنشان شدندکه تمرکز روی نقاط ضعف یکدیگر،فـرار از خانه،بی اعتمادی فقط به خاطر بچه ام با تو زندگی می کنم، گرایش به اینترنت و ماهواره،سکوت در منزل،تهدید به طلاق رسمی،ناتوانی در تربیت فرزندان،خشونت،تغییر سبک زندگی خانواده،بی اعتنایی به مشکلات اعضاءخانواده،سردر گمی و سایر عوامل را در پی خواهد داشت.

    ایشان در خاتمه: آموزش های مهارتهای زندگی،استفاده از مشاور و هم کفو بودن،تحقیقات بیشتر،توجه به خانواده های یکدیگر،کمک و همراهی دو خانواده به زوجین،درک متقابل،بالا بردن آستانه تحمل در زندگی مشترک را از عوامل سرنوشت ساز زندگی مشترک دانستند.

اوقات شرعی

حدیث روز

رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com