خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

مراسم تجلیل از خبرنگاران

 حجت الاسلام عباس دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی  در مراسم تجلیل از خبرنگاران  حال و روز مطبوعات استان را در ایام کرونا نامناسب دانست و اظهار کرد: در ایام شیوع بیماری کرونا مشاغل فرهنگی و هنری آسیب جدی دیدند که امیدواریم با اعطای تسهیلات حمایتی بخشی از مشکلات آنها برطرف شود.

حسین محمودی فر،رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از مراسم تجلیل از خبرنگاران خبرداد و بیان داشت: این مراسم با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی،امام جمعه،فرماندار، نماینده و تعدادی از مسئولین با حضور خبرنگاران در مورخ 15/5/99 در محل سالن فرمانداری برگزار شد.

    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: خبرنگاران و اصحاب رسانه چشم بیدار جامعه هستند و  با انعکاس مشکلات مردم و مطالبه گری از مسئولین نقش بسزایی در پیشبرد اهداف کشور دارند.

حجت الاسلام عباس دانشی بیان داشت : در استان مرکزی سه روزنامه، ۵۶ هفته نامه و دو هفته نامه، ۲۳ ماهنامه و دوماهنامه، ۲۶ پایگاه خبری دارای مجوز و ۸ نمایندگی خبرگزاری با حدود ۳۰۰ خبرنگار فعالیت دارند که از این تعداد حدود ۴۰ خبرنگار در ساوه به انجام امور خبرنگاری مشغول هستند.

وی حال و روز مطبوعات استان را در ایام کرونا نامناسب دانست و اظهار کرد: در ایام شیوع بیماری کرونا مشاغل فرهنگی و هنری آسیب جدی دیدند که امیدواریم با اعطای تسهیلات حمایتی بخشی از مشکلات آنها برطرف شود.

دانشی در ادامه اقتصاد و فرهنگ را دو موضوع اولویت‌دار در کشور دانست و گفت : از کارگزاران نظام انتظار می‌رود تا با در نظر گرفتن این دو اولویت مهم کشور بستر توسعه اقتصادی و فرهنگی فراهم شود.

وی اظهار کرد: با افزوده شدن ۴۰ هزار متر مربع به فضاهای فرهنگی و هنری استان مرکزی طی سال آینده نیازمند تولید محتوی نیز هستیم که متاسفانه تاکنون بدلیل کمبود اعتبارات محقق نشده و نیازمند نگاه ویژه و حمایت بیشتر به این حوزه هستیم.

وی به ساخت پردیس سینمایی در ساوه کرد و گفت: امید است با اتمام عملیات عمرانی ساختمان این مکان، بتوان در سال آینده این مکان را تجهیز کرده و در خردادماه به بهره برداری رسانده و با افتتاح آن سالن ارشاد ساوه را به تئاتر اختصاص دهیم.

در ادامه امام جمعه ساوه گفت: خبرنگاران با رعایت اخلاق و پرهیز از کینه توزی و عدم نشر شایعات، جامعه را از التهاب دور می‌کنند. جامعه امروزی ما به شدت شایعه پذیر است و ممکن است انتشار یک خبر ناصحیح باعث تشویش اذهان عمومی شود.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی افزود : موقعیت شناسی از مهم ترین خصوصیات یک خبرنگار است که می‌تواند همواره با تزریق آرامش به جامعه نقشه‌های رسانه ای دشمن را خنثی کند.

وی با تاکید بر اینکه مطبوعات ساوه اخلاق مدار هستند تصریح کرد: خوشبختانه فعالان رسانه و خبرنگاران ساوجی با نقد به موقع و ورود به مسائل مختلف کمک شایانی به پیشبرد اهداف شهر کرده‌اند.

امام جمعه ساوه با تاکید بر اینکه رسانه‌ها با رصد وضعیت جامعه به اصلاح نابسامانی‌ها کمک می‌کنند، گفت: اخلاق تملق و چاپلوسی معضل جامعه است که خبرنگاران باید این پرده‌ها را کنار بزنند و با رعایت اخلاق و دوری از کینه توزی به رسالت واقعی خود عمل کنند.

حجت‌الاسلام محمد سبزی عصر چهارشنبه ۱۵ مردادماه در آئین بزرگداشت روز خبرنگار ساوه به اهمیت خبر و مخبر اشاره کرد و افزود: میزان اهمیت خبر به گوینده و منتشر کننده خبر بستگی دارد و بر این اساس نباید هر خبری را قبول کرد بلکه باید با بررسی دقیق و تحقیق از صحت و سقم اطمینان پیدا کرد.

وی با بیان اینکه خبرنگاران نقش بزرگی در جامعه دارند، اظهار کرد: خبرنگار می‌تواند افکار عمومی را به سمتی ببرد که وحدت اجتماعی ایجاد کند یا برعکس به گونه‌ای رفتار خبری از خود نشان دهد که زمینه ساز تفرقه و انشقاق در جامعه شود.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت اظهار کرد: خبرنگاران در پیشگیری از فساد و وقوع جرم نقش بسیاری دارند و بسیاری از کشفیات وقوع فساد و جرایم، نتیجه جریان اطلاع رسانی رسانه هاست.

وی بر افزایش آگاهی جامعه  و تقویت مطالبه گری از سوی رسانه ها تاکید کرد و افزود: اصحاب رسانه باید با وادار کردن مسئولین ادارات به کار و تلاش بیشتر زمینه ساز تحول اداری و تحرک اجتماعی برای جلب رضایت مردم باشند.

سبزی از خبرنگاران به عنوان گوش شنوا و چشم بیدار جامعه یاد کرد و افزود:  خبرنگاران باید کم کاری مسئولان را گوشزد کنند تا زمینه ساز بازدارندگی از تخلفات و ایجاد انگیزه برای کار بیشتر شود.

وی در ادامه بر اولویت بندی پروژه‌ها متناسب با نیاز شهر با تاکید بر توزیع عادلانه امکانات و خدمات از سوی مدیران تاکید کرد و از خبرنگاران خواست تا بر فعالیت مدیران نظارت کنند.

علی میرزایی عصر چهارشنبه ۱۵ مردادماه در آئین بزرگداشت روز خبرنگار اظهار کرد: جنس خبر خاص است و شغل خبرنگاری هم از حساسیت خاصی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه در فضای رسانه‌ای شهرستان، اخلاق مداری و سواد رسانه‌ای در بین خبرنگاران به خوبی تبیین شده است، اظهار کرد: وظیفه‌ رسانه‌ها صرفا بیان عملکرد مدیران و چاپ فعالیت دستگاههای اجرایی در قالب رپرتاژ خبری نیست بلکه رسانه واسطه بین مردم و مسئولان برای انعکاس مطالبات مردمی است.

وی بر شفاف سازی، نقد منصفانه و تحلیل درست از وقایع توسط اصحاب رسانه تاکید کرد و افزود: خط مشی درست یک رسانه حمایت از ولایت، نظام و ترویج فرهنگ اسلامی با حرف دقیق و کارشناسی است.

فرماندار ساوه در ادامه خواستار راه اندازی خانه مطبوعات یا انجمن صنفی خبرنگاران در شهرستان ساوه به دلیل آمار بالای رسانه ها و فعالان حوزه خبر در این شهرستان شد و افزود: وجود یک تشکل رسانه‌ای در ساوه موجب احصای دقیق نیازهای جامعه رسانه‌ای و انسجام خبرنگاران می‌شود. رسانه‌های ساوه بیشترین تاثیرگذاری را در فضای جامعه دارند و مطالبات مردم را خوب تشخیص می‌دهند.

وی به کاهش درآمدهای شهرداری و اعتبارات دولتی اشاره کرد و از مردم خواست تا برای آبادانی شهر و ارائه خدمات شهری عوارض مربوطه را بپردازند و گفت: خبرنگاران در فرهنگ سازی این موضوع نقش بسزایی دارند.

میرزایی افزود: آسیب‌های اجتماعی متاثر از حاشیه نشینی مهمترین معضل شهر ساوه است که باید نقاط حاشیه‌نشینی در اجرای طرح بازآفرینی شهری ساماندهی شود.

همچنین شهردار ساوه نیز گفت: شهرداری یک نهاد عمومی غیردولتی بوده و کاملا خودکفاست و با دریافت عوارض و وصول مطالبات اداره می‌شود و ارائه خدمات به مردم، متناسب با مشارکت شهروندان صورت می‌گیرد.

سیدمهدی حسینی به کاهش درآمد شهرداری متاثر از برنامه ششم توسعه از محل ارزش افزوده اشاره کرد و  افزود: به دلیل محدودیت اعتبارات، سرعت محرومیت در این شهر افزایش یافته است اما مجموعه مدیریت شهری همه توان خویش را برای برخورداری شهروندان از رفاه نسبی و خدمات شهری بکار بسته است.

در این آئین خبرنگاران  و مدیران رسانه‌های ساوه به بیان نقطه نظرات و دیدگاههای خود پرداختند و در پایان با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از خبرنگاران شهرستان ساوه تجلیل شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com