خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


هفتاد و ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه

 بهروز اکرمی  معاون سیاسی و امنیتی استانداری  استان مرکزی سه شنبه ۱۴ مردادماه درهفتاد و ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه گفت: سواد رسانه‌ای به واکسینه کردن جامعه در مقابل هجمه‌های دشمنان کمک می‌کند و در مدیریت و کنترل فضای مجازی موثر است

بهروز اکرمی  معاون سیاسی و امنیتی استانداری  استان مرکزی سه شنبه ۱۴ مردادماه درهفتاد و ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه در دفتر امام جمعه این شهرستان اظهار کرد: ارتقاء سواد رسانه‌ای و امنیت ملی از دستور جلسات هوشمند و مدبرانه در شورای فرهنگ عمومی است که با سه مفهوم امنیت ملی، رسانه و سواد رسانه مواجه است.

وی امنیت ملی را صیانت از مرزهای جغرافیایی، هویتی، اعتقادی و ارزشی دانست و افزود: ملت‌ها در تمامی کشورها از مرزهای امنیت ملی صیانت می‌کنند.

وی رسانه را ابزار انتقال دانش، آگاهی اطلاعات، وقایع، اخبار و ... دانست و افزود: سواد رسانه‌ای به میزانی از سطح دانش و آگاهی از کارکردهای رسانه می‌گویند و باید بین رسانه و دانش رسانه ای برای ارتقای امنیت ملی ارتباط معناداری ایجاد کرد.

 معاون استاندار مرکزی  در ادامه گفت: رسانه باید تقویت کننده امنیت ملی باشد و کسی نمی تواند به بهانه انتشار اخبار و اطلاعات، مرزهای امنیت ملی را خدشه دار کند. در هیچ کشوری اجازه داده نمی‌شود که از رسانه برای تضعیف پایه‌ها و ارکان امنیت ملی استفاده شود.

وی تصریح کرد: افزایش سواد رسانه‌ای باید در بین اصحاب رسانه و جامعه مخاطب رسانه، صورت گیرد. رسانه ها باید بدانند که دیگران چه خوابی برای آنها دیده‌اند و برای خنثی سازی توطئه ها باید دانش رسانه ای را ارتقا داد.

اکرمی به شلختگی فضای مجازی اشاره کرد و افزود: پیشرفت تکنولوژی موجب شده است که به تعداد افراد جامعه، رسانه ایجاد شود. هر فردی با گوشی همراه هوشمند خود یک رسانه است و اگر دانش رسانه‌ای نباشد قطعا امنیت ملی خدشه‌دار می‌شود.

وی گفت: سواد رسانه‌ای به واکسینه کردن جامعه در مقابل هجمه‌های دشمنان کمک می‌کند و در مدیریت و کنترل فضای مجازی موثر است. توسعه فضای مجازی موجب فعالیت خبرنگار نماها شده است که باید به صورت مستمر از آموزش لازم برخوردار شوند و باید بین خبرنگار و خبرنگارنما تفکیک قائل شد.

معاون استاندار مرکزی خواستار رعایت مرزهای اخلاق و انصاف در بین رسانه‌ها برای تولید محتوا شد و افزود: نباید به راحتی قضاوت کرد البته هر مسئول در نظام اسلامی باید در معرض انتقاد قرار گیرد تا نقاط ضعف برطرف شود.

وی خواستار جلوگیری از انتشار اخبار غیرواقعی و مخرب شد و افزود: باید در انتشار اخبار خدای تعالی را در نظر گرفت و فقط نیمه خالی لیوان را ندید. تولید خبر منفی در جامعه فضای کشور را با یاس و ناامیدی مواجه می کند.

اکرمی در ادامه از جمهوری اسلامی به عنوان قدرتمندترین کشور منطقه یاد کرد و گفت: نباید دستاوردهای نظام را نادیده گرفت، بلکه باید آنرا به گونه ای تبیین کرد که دشمن نسبت به مواضع خود عقب نشینی کنند.

وی افزود: در حوزه رسانه فعالیت ها بیشتر واکنشی است تا کنشی، در حالی که باید رفتار رسانه ها مبتنی بر تولید محتوا و کنشی باشد. افزایش سواد رسانه اراده ملی و همگانی را می طلبد.

وی در ادامه گفت: در نظام اسلامی نباید موضوعی از  نظر مردم مخفی بماند. مدیران وظیفه دارند با جریان سازی در روند اخبار و اطلاعات از جامعه ابهام زدایی کنند و همه مسئولان مکلف به همکاری و ارتباط موثر با خبرنگاران و رسانه‌ها هستند.

معاون استاندار مرکزی در ادامه از آحاد مختلف جامعه خواست تا از رسانه صیانت کرده و با رعایت الفبای رسانه‌ای در انتقال خبر و اطلاعات هوشمندانه عمل کنند. رفتار حرفه‌ای و ‌هوشمندانه مدیران و رسانه موجب صیانت از آرمان‌های نظام اسلامی و حفظ منافع مردم خواهد شد.

در ادامه فرماندار ساوه گفت: سواد رسانه ای از موضوعات روز و مهم است که در جلسات شورای فرهنگ بدان پرداخته شده و با مهندسی دقیق بدنبال تبیین سازوکار عملی شدن آن است.

علی میرزایی افزود: رسانه‌ها قادرند به طور تدریجی و نامحسوس سبک زندگی را تغییر دهند. رسانه‌ها می‌توانند خیلی از موضوعات را وارونه جلوه داده و بسیاری از واقعیت ها را به خوبی تبیین کنند چرا که رسانه مسیر اصلی جامعه را مشخص می‌کند.

فرماندار ساوه با بیان اینکه تصریح کرد: باید تفکر مسئولانه در جامعه ایجاد کرد، از نقش آفرینی رسانه‌های ساوه در تبیین موضوعات گوناگون بویژه پیشگیری و درمان کرونا ویروس، کمک مومنانه، ارتقای امنیت ملی، پیشگیری از وقوع جرم در جامعه تقدیر کرد.

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com