خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


نشست صمیمی مدیران کانون های فرهنگی و هنری مساجد

   حجت الاسلام و المسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در جمع مدیران کانون های فرهنگی شهرستان ساوه گفت: نهاد کانون های فرهنگی هنری مساجد یک نهاد فراگیر فرهنگی در سطح کشور است و ما هیچ نهاد فرهنگی به این گستردگی که در جای جای کشور فعال باشد نداریم.

 حسین محمودی فر رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه ازنشست صمیمی مدیران کانون های فرهنگی و هنری مساجدخبر داد و بیان داشت : این نشست با حضور حجت الاسلام و المسلمین دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان مرکزی،حجت الاسلام و المسلمین سبزی نماینده مردم شریف شهرستان های ساوه و زرندیه و حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری مسئول ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان مرکزی و مدیران کانون ها در مورخ 24/3/99 رأس ساعت 30/16 در محل سالن شهیدآوینی برگزار گردید.

حجت الاسلام و المسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع مدیران کانون های فرهنگی شهرستان ساوه گفت: نهاد کانون های فرهنگی هنری مساجد یک نهاد فراگیر فرهنگی در سطح کشور است و ما هیچ نهاد فرهنگی به این گستردگی که در جای جای کشور فعال باشد نداریم.

 وی افزود: باید از این فرصت طلایی و از این ظرفیت بالا در راستای فعالیت های فرهنگی نهایت استفاده را برد.

 در این جلسه که حجت الاسلام و المسلمین سبزی نماینده مردم شریف ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی گفت : ما با توجه به نیاز شهرستان ساوه سه خواسته را مطرح می کنیم امیدواریم که نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین شهرستان به این خواسته ها که نیاز شهرستان است توجه ویژه داشته باشند.

وی گفت: شهرستان ساوه بعد از مرکز استان بزرگترین شهرستان استان ودارای جوانان پرشور و توانا در مباحث فرهنگی است .

دبیر کانون های فرهنگی هنری مساجد استان با اشاره به حضور نسل جوان ساوه ای در فعالیت های فرهنگی هنری و اجتماعی گفت: شهرستان ساوه با این ظرفیت بالا یک اردوگاه فرهنگی تفریحی برای جوانان و فعالان فرهنگی ندارد و اولین خواسته ما از نماینده محترم و مسئولین شهرستان این است که در خصوص ساخت و راه اندازی یک اردوگاه فرهنگی تفریحی در این شهرستان برنامه ریزی نمایند.

دانشی با بیان اینکه مشکل مالی یکی از مهمترین موانع در فعالیت های فرهنگی است گفت: دومین خواسته این است که نماینده مردم شریف ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در صورت امکان تخصیص نیم از بودجه فرهنگی شهرداری ها به کانون های فرهنگی هنری مساجد را در مجلس دنبال کنند که اگر این مهم تحقق پیدا کند کلی از مشکلات مالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در انجام فعالیت فرهنگی برطرف می‌شود.

 وی افزود:  شهرداری‌ها به طروق مختلف به کانون های فرهنگی هنری مساجد و سایر  فعالیت‌های فرهنگی هنری کمک می کنند اما اگر این کمک ها متمرکز و ساماندهی شود و یا در قالب برنامه های فرهنگی مشخص هزینه شود قطعاً نتیجه بهتر و مثمرثمرتری خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه حضور دائم امام جماعت در مساجد شهر و روستا به برنامه ها قوام خواهد بخشید موضوع خانه عالم را به عنوان خواسته سوم مطرح کرد و گفت: نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و مسئولین شهرستان ساوه برنامه ریزی کنند و حداقل در شهر ساوه و در روستاها در سال ۹۹ ده خانه عالم یا حداقل ۵ خانه عالم را تاسیس نمایند .

وی گفت اگر حضور روحانی در مسجد به صورت دائم  باشد قطعاً فعالیت‌ها با دوام و منتج به نتیجه خواهد شد.

دبیرکانون های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی از حضور حجت الاسلام والمسلمین سبزی نماینده مردم شریف ساوه و زرندیه در جمع مدیران مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان ساوه تشکر کرد.

 

حجت الاسلام سبزی نماینده مردم شریف ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در جمع مدیران کانون های فرهنگی هنری شهرستان ساوه  گفت: هر برنامه فرهنگی هنری که در شهرستان انجام شود سعی میکنم طوری برنامه ریزی کنم که در آن برنامه شرکت کنم.

وی با اشاره به اینکه این حضور اولین و آخرین حضورش درجمع اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان ساوه نیست افزود: قطعاً این حضور و این ارتباط دو طرف ادامه خواهد داشت.

نماینده مردم شریف ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کسانی که در مسجد کار می‌کند باید به زوایای کار فرهنگی تسلط کامل داشته باشند تا بتواند برای اعضا و مجموعه تحت پوشش خود برنامه ریزی کنند.

 وی حضور در فضای مجازی همراه با سواد رسانه  را بسیار مهم دانست و از اعضای کانون فرهنگی هنری مساجد خواست که با ارتقا سواد رسانه ای خود در  فضا حضور فعال داشته باشند و با برنامه ریزی نسبت به ترویج مباحث دینی و اخلاقی در مقابل برنامه های مسموم  دشمن در این فضا بایستند.

 حجت الاسلام سبزی از مسئولین کانون های فرهنگی هنری مساجد خواست که در برنامه‌های خود اولویت بندی کنند و ضمن آسیب شناسی فعالیت های خود ، نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنند.

حجت الاسلام سبزی افزود: هر کاری که از دستمان بیاید برای تقویت کانون های فرهنگی هنری مساجد دریغ نخواهیم کرد و در این راستا به کانون های فرهنگی هنری کمک خواهیم کرد.

    دراین نشست تعدادی از مدیران به بیان مشکلات کانون های فرهنگی و هنری مساجد پرداختند.

 

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com