خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

گردهمایی فعالان قرآنی

       حجت‌الاسلام عباس دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در گردهمایی فعالان قرآنی شهرستان ساوه اظهار کرد: انقلاب اسلامی قرآن را از مظلومیت و مهجوریت خارج کرد و با راه اندازی موسسات و مراکز قرآنی شاهد درخشش فعالیت های قرآنی هستیم.

وی بر معرفی و شناساندن فعالان قرآنی شهرستان ساوه به آحاد مختلف مردم تاکید کرد و افزود: شناخت و تبیین فعالیت های قرآنی موسسات و مراکز قرآنی موجب تقویت انگیزه در بین علاقمندان به قرآن بویژه نسل جوان خواهد شد.

   حسین محمودی فر رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از گردهمایی فعالان قرآنی خبر داد و بیان داشت : این گردهمایی به مناسبت ماه مبارک رمضان با حضور حجت الاسلام والمسلمین دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ،حجت الاسلام و المسلمین حسینی امام جمعه، حجت الاسلام سبزی و تعدادی از مسئولین و فعالان قرآن مورخ 31/2/99 درمحل مسجد انقلاب برگزارشد.

    حجت‌الاسلام عباس دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در گردهمایی فعالان قرآنی شهرستان ساوه اظهار کرد: انقلاب اسلامی قرآن را از مظلومیت و مهجوریت خارج کرد و با راه اندازی موسسات و مراکز قرآنی شاهد درخشش فعالیت های قرآنی هستیم.

وی بر معرفی و شناساندن فعالان قرآنی شهرستان ساوه به آحاد مختلف مردم تاکید کرد و افزود: شناخت و تبیین فعالیت های قرآنی موسسات و مراکز قرآنی موجب تقویت انگیزه در بین علاقمندان به قرآن بویژه نسل جوان خواهد شد.

حجت الاسلام دانشی به محدودیت و  کمبود اعتبارات قرآنی اشاره کرد و افزود: فعالیت مراکز قرآنی باید جهادی و خودگردان باشد چراکه اعتبارات دولتی ناچیز است. برپایی نمایشگاه های قرآنی، بهره گیری از ظرفیت خیرین و حمایت های معنوی دولتی موجب توسعه فعالیت های قرآنی خواهد شد.

وی بر فعالیت دارالتحفیظ قرآن کریم برای اوج گیری فعالیت های قرآنی شهرستان ساوه با اتخاذ تدابیر لازم و هم افزایی مجموعه مسئولان شهرستان تاکید کرد و افزود: برپایی نمایشگاه بزرگ قرآنی با هدف بهره گیری از ظرفیت قرآنی شهرستان ساوه و شناساندن استعدادها و پتانسیل های حوزه قرآن و فرهنگ قرآنی از جمله برنامه های در دست اقدام در آینده نزدیک است.

در ادامه امام جمعه ساوه گفت: قرآن حقیقتی است که ما از آن غافل هستیم و حتی در بین اهل قرآن نیز مظلوم است.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی افزود: قرآن دوای درد  و برطرف کننده گرفتاری از جامعه بشری است و باید به فرهنگ قرآنی تمسک جسته و صرفا به تلاوت قرآن بسنده نکرد.

وی بر دیده شدن فعالیت های قرآنی در جامعه تاکید کرد و افزود: ساوه از ظرفیت بالای قرآنی برخوردار است و باید این ظرفیت و استعداد را به خوبی هدایت کرد.

وی بر فعالیت خیّرین در حوزه قرآنی تاکید کرد و افزود: خیرین بیشتر در حوزه سلامت و مدرسه سازی مشارکت دارند. باید بیش از آنچه به درد جسمی پرداخته می شود به درد روحی با گسترش مشارکت و  فعالیت های خیرین در حوزه قرآنی پرداخت.

امام جمعه ساوه خواستار توجه و نگاه جدی به مفاهیم و تعالیم قرآنی شد و افزود: مراکز فرهنگی و مدیریت شهری با تامین منابع مالی به دنبال اجرای فعالیت های قرآنی برنامه محور هستند.

منتخب مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بی توجهی به قرآن موجب می شود که روح انسان بمیرد و نباید فقط به قرائت قرآن اکتفا کرد.

حجت الاسلام محمد سبزی افزود: اگر جامعه شیعی به خوبی در حوزه قرآنی کار می کرد و مدیران با فرهنگ قرآنی تربیت می شدند قطعا" فساد و اختلاس بوجود نمی آمد.

وی بیان کرد: تکریم فعالان قرآنی تکریم دین است و در کنار فعالیت های عمرانی باید به فعالیت های قرآنی که بیشتر در حوزه قرآنی متمرکز می شود پرداخت.

حجت الاسلام سبزی خواستار توزیع عادلانه خدمات و امکانات فرهنگی در نقاط مختلف جامعه بویژه نقاط حاشیه ای و کمتر برخوردار شد و از فعالان قرآنی خواست که فقط برای رضای خدا فعالیت کنند.

در این گردهمایی تنی چند از فعالان قرآنی به بیان مشکلات و نقطه نظرات خود پرداختند.

استفاده حداکثری از ظرفیت قاریان، خادمان، حافظان و فعالان قرآنی، کمبود اعتبارات مالی برای توسعه فعالیت های قرآنی، عدم توانایی مالی در پرداخت حق الزحمه و هزینه‌های جاری موسسات قرآنی، پرهیز از سیاسی کاری و برخورداری فعالان قرآنی از امکانات دارالتحفیظ قرآن کریم ساوه، تشکیل بانک اطلاعاتی از فعالین و خیرین قرآنی، مشکلات بیمه ای و درآمدی فعالان قرآنی، معافیت عوارض ساخت و ساز برای مراکز قرآنی، فعالیت مراکز قرآنی در نقاط حاشیه ای و کمتر برخوردار جامعه از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

در پایان این گردهمایی از تنی چند از فعالان قرآنی با اهدای لوح تقدیر تجلیل بعمل آمد.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام زمان حضرت مهدي -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرمودند: إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِكُمْ، وَلا ناسینَ لِذَكْرِكُمْ، وَلَوْلا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ الَّلأْواءُ وَاصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ ... ما در رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم كه اگر جز این بود، دشوارى ها و مصیبت ها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه كن مى نمودند ... احتجاج، ج2، ص323

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com