خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

روز پاسداشت زبان فارسی وبزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

       حسین محمودی فر رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه با تبریک روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به تمامی علاقه مندان این حماسه سرای بزرگ عنوان داشت: فردوسی به عنوان بزرگترین شاعر حماسه سرای ایرانی اثر عظیم و بزرگ شاهنامه را خلق کرد که سرشار از خردورزی،میهن دوستی و نبرد همیشگی میان نیکی و بدی است.لذا شاهنامه نبض زبان فارسی و گنجینه ای از خرد و دانایی بوده و از ارزشمند ترین ذخایر فرهنگی در حوزه تمدنی ایران به شمار می رود.

   وی افزود: شاهنامه گزارش تاریخ و اساطیر و آیین ها و رسوم و فرهنگ ایران است،آئینه تمام عیار هویت ایرانی و به تعبیری شناسنامه قوم ایرانی است و فردوسی توانسته بنیانگذار جریان فکری باشد که در عرصه های مختلف فرهنگ و هنر و ادب ایران تأثیر بگذارد.

    محمودی فر اظهار داشت:شاهنامه تنها نمایشگاه گفتار و کردار شهریاران،پهلوانان ایران باستان نیست و گنجینه هایی گرانبها از اندرز و رهنمود اخلاقی و حکمت زندگانی نیز در تالارها و غرفه های شکوهمند آن نگهداری شده است.رئیس اداره ارشاد تصریح کرد: می توان با هدف جلوگیری از خود باختگی فرهنگی شاهنامه فردوسی را در زمینه های مختلف فرهنگی،هنری،اجتماعی و به ویژه مدیریتی الگوی کار قرارداد اجرای تئاتر و ساختن فیلم های بلند و کوتاه انیمیشن براساس شاهنامه و زندگی فردوسی تهیه آلبوم های موسیقی،ترویج آئین های نقالی پرده و نمایش های خیابانی و ... می تواند در شناساندن فردوسی به جامعه ملی و درسطح گسترده جهانی مؤثر باشد. 

  محمودی فر همچنین در ادامه ضمن تبریک پاسداشت زبان فارسی درخصوص جایگاه زبان فارسی ابراز داشت: فارسی علاوه بر این که زبان ایرانیان است زبان دوم جهان اسلام و میراث مشترک همه فارسی زبانان و فارسی دانان  در نقاط مختلف جهان است و زبان فارسی پرچم دار آثار علمی، هنری،فرهنگی و ادبیات سرزمین های پیرامون ایران از جمله شبه قاره می باشد و همچنین زبان فارسی مهد پرورش شاعرانی همچون فردوسی،حافظ،سعدی،مولانا که آثار آنها سرشار از خرد،حماسه ملی،حماسه اخلاقی و مضامین بزرگ معنوی که همین ویژگی ها باعث توجه جهانیان به فارسی و ذخایر ادبی آن شده است.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com