خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


کارگاه عفاف و حجاب

   حسین محمودی فر،رییس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری کارگاه عفاف و حجاب  خبرداد و بیان داشت: این کارگاه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی،مؤسسه قرآنی صاحب الزمان(عج) و باحضور حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین علوی مهرمورخ 30/11/98 ساعت 8 درمحل سالن شهیدآوینی برگزار شد.

   حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین علوی مهراستاد حوزه علمیه قم عنوان داشت: عفت(عفاف) حالتی نفسانی(درونی است) که از چیرگی شهوت بر افراد جلوگیری می نماید.حجاب ثمره عفاف درونی است که تظاهر و نمود بیرونی یافته است و به نوعی پوشش در ظهور اجتماعی افراد و در رویارویی با نامحرم گفته می شود.

  وی افزود: پژوهش ها نشان می دهد که زنان ایرانی از زمان مادها نخستین ساکنان این دیار بودند حجابی کامل شامل  پیراهن بلند چین دار،شلوار،چادر و شنلی بلند برروی لباس ها داشتند.این حجاب در دوران سلسله های مختلف پارس ها نیز معمول بوده است.بنابراین در زمان بعثت زرتشت و قبل و بعد از آن زنان ایرانی از حجابی کامل برخوردار بوده اند.

   علوی مهر اظهار داشت: رواج حجاب دربین زنان قوم یهود مطلبی نیست که کسی بتواند آن را انکار کند،تاریخ پژوهان نه تنها از مرسوم بودن حجاب در بین زنان یهود سخن گفته اند بلکه از افراطها و سخت گیری های بی شمار آن نیز تصریح کرده اند.

    علوی تأکیدکرد:بنابراین طبق تاریخچه حجاب می بینیم در بیشتر ملت ها و ادیان حجاب در بین زنان وجود داشته است که هرچند در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را طی کرده و گاهی با اعمال سلیقه حاکمان تشدید یا تخفیف یافته است ولی هیچگاه به طور کامل از بین رفته است.

    ایشان تصریح کرد:پوشش زنان در گذر تاریخ نمادی از جایگاه زن در فرهنگ و تمدنی است و با مطالعه تاریخ در می یابیم که زنان در مشرق زمین پوشش محکم ترو کامل تر از زنان غربی داشته و دارند همین نشانگر این است که نگاه مردان نسبت به زن در سرزمینی چون ایران متفاوت از دیدگاه سرزمین های غربی به مقوله زن بوده است.پوشش زنان در ایران باستان نشان می دهد که حجاب زنان ایرانی قبل از ورود اسلام به ایران حجاب کامل و در جهان باستان منحصر به فرد بوده است.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com