خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

کارگاه خلق اثرتایپوگرافی

حسین محمودی فر،رییس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری کارگاه خلق اثرتایپوگرافی خبردادو بیان داشت:این کارگاه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاداسلامی،مؤسسه آموزش عالی ناصرخسرو و مؤسسه عرصه نقش ایرانیان و با حضور دکتر منصور مهرنگار در مورخ 24/11/98 درمحل فرهنگسرای ارشاد برگزار شد.

    دکتر منصور مهرنگار عضو هیأت علمی مؤسسه آموزش عالی ناصرخسرو در این کارگاه ابراز داشت: در سراسر تاریخ پرفراز و نشیب ایران،هنربزرگترین مایه و خصیصه هردوره بوده است. آثار سنتی بازمانده نشان می دهد که زندگی مردم ایران در تمام ادوار تاریخ با ذوق و سلیقه و زیباپرستی همراه بوده است و کلیه وسایل زندگی آنها اعم از بزرگ و کوچک،جزیی و کلی با تزئینات زیبا و دلفریبی همراه بوده است. 

  مهرنگار اظهار داشت: صنایع دستی در گذشته جدا از زندگی مردم نبوده است،این بدان معنااست که باورها،هنجارها و اعتقادات مردم در محصولاست ساخت دستشان نمودار بوده و هم اکنون ما برای پی بردن به آن معانی نیاز به مطالعه آن باورها داریم.

   وی گفت: اگرچه زیبا جلوه دادن آثار هنری خود یکی از شاخصه های مهم هنراسلامی است ولی هنراز ارزشهای والاتری هم برخورداراست هرنقش فقط رنگ و شکل نیست بلکه معنایی هم دارد.

   دکتر مهرنگار در ادامه در مورد آشنایی با جلوه های هنر اسلامی،توجه دانشجویان و هنرجویان به خطوط و نقوش سنتی،بازنمود جلوه های هنر ایرانی (خط و نقش) در آثار گرافیکی،براهه پردازی(خطوط و نقوش مختلف) در خلق آثار هنری مطالب مبسوطی را ایراد نمودند.

 

اوقات شرعی

حدیث روز

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com