خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

کارگاه سواد رسانه ای

حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری کارگاه  سواد رسانه ای خبر داد  و بیان داشت: این کارگاه با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و کانون بسیج هنرمندان و با هدف آشنایی با ویژگی ها و کارکردهای رسانه ها،نحوه استفاده صحیح از ابزارهای ارتباطی،آسیب شناسی،مدیریت مصرف رسانه ها مورخ 4/9/98 رأس ساعت 15 در محل سالن شهیدآوینی برگزار شد.

سرهنگ حجت ا... دستجانی فرمانده نیروی مقاومت بسیج ناحیه ساوه ضمن تبریک هفته بسیج ابراز داشت: با افزایش دسترسی به رسانه ها به ویژه فضای مجازی آسیب های اجتماعی جدیدی در جامعه بروز کرده است که درصورت ارتقاء سواد رسانه ای وافزایش آگاهی در مردم به ویژه جوانان و نوجوانان می تواند نقش مؤثری در کاهش آسیب ها و استفاده نقادانه وهوشمندانه از اینترنت داشته باشد. وی افزود: مؤثرترین راه برای کاهش آسیب های اجتماعی نوپدید ناشی از فضای مجازی و رسانه ها علاوه بر تصویب قوانین کسب آموزش های تخصصی و امنیتی استفاده از اینترنت و در مجموع ارتقاء سطح سواد رسانه ای است.

   حجت الاسلام و المسلمین مهدی برزگر معاون فرهنگی و رسانه ستاد امربه معروف و نهی از منکر استان مرکزی در این کارگاه اظهار داشت: متأسفانه در جامعه با وجود اعتیاد داشتن همه به رسانه،سواد رسانه ای داشتن بسیار کم می باشد و امروز در جامعه خود می بینیم که حتی در روستاهای دور افتاده که از نظر معیشتی در سختی هستند ولی در منزل خود دارای ماهواره و یا دارای تجهیزات رسانه بوده درحالی که از سواد رسانه ای برخوردار نیستند.

وی افزود: هرکدام از ما باید نقاد رسانه ای در ذهن و افکار خود باشیم و مدام چراهایی را در ذهن خود ایجاد نماییم و اگر از اینترنت یا فضای مجازی استفاده می کنیم میزان سود و زیان آن را در زندگی خود بررسی کنیم که اینترنت تا کنون به چه اندازه به زندگی ما ضربه زده است؟ یا چه اندازه باعث پیشرفت ما شده است؟ یا بپرسیم آیا رسانه برای خانواده،روابط کاری و درسی ما مشکلی ایجاد کرده است یا خیر؟

برزگراظهار داشت: اینترنت ابزار قدرتمندی است که هم می تواند باعث فساد گردد و هم ابزار آموزش و تعلیم و رشد علمی،فرهنگی و اجتماعی جوانان و نوجوانان را فراهم آورد در نتیجه بررسی مسائل مربوط به این شبکه ها جهت اتخاذ تصمیمات صحیح و برنامه ریزی دقیق توسط مسئولان فرهنگی و اجتماعی و نیز والدین ضروری است.

   ایشان تصریح کرد:امروزه با حجم وسیعی از اطلاعات گوناگون در رسانه مواجه هستیم که بدون دسته بندی خاص و در هم به ذهن مخاطبان وارد می شود که سرشار از محتواهای غیر ضروری و سطحی که هیچ کمکی در تحلیل و درک درست مسأله به مخاطب نمی دهد.

   وی گفت:تحلیل درست و جامع مستلزم مطالعه دقیق و عمیق صرف زمان دوری از سو گیری های احتمالی است اما کسانی که غرق در استفاده از شبکه های اجتماعی هستند و رژیم درستی در انتخاب منابع مطالعاتی خود ندارند به تدریج قدرت تفکرعمیق و انتقادی خود را از دست می دهند و تبدیل به مخاطبانی می شوند که به راحتی و با شواهد و استدلالهای سطحی چیزی را می پذیرند و فرایندcopy past هرگونه محتوایی را به طور مداوم در فضای مجازی تکرار می کنند.

 در این کارگاه آقای علی مستعلی از مربیان سواد رسانه ای ستاد امربه معروف و نهی از منکر استان مرکزی عنوان داشت: امروزه یک لحظه غفلت در برابر رسانه ها و نداشتن نگاه انتقادی به راحتی ما را طعمه مغالطه ها،عملیات روانی و ... خواهد کرد.

  وی افزود: قدری در انتشار و فوروارد کردن اخبار و پست ها حساس باشیم و قبل از لایک یا فوروارد کردن هرپیام در باره اش فکر و تحقیق کنیم.

    مستعلی تصریح کرد: امروز کلید مواجهه درست با رسانه ها داشتن نگاه انتقادی برخاسته از فهم درست تکنیک ها و مهارت های رسانه ای است و یادگیری سواد رسانه ای و به ویژه مجهز شدن به دانش تفکر انتقادی کمک می کند تا برابر رسانه ها زود باور نباشیم.

   ضمنا" مقررشد دوره تربیت مربی سواد رسانه ای شهرستان ساوه برگزار شود.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com