خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

هفتادودومین جلسه شورای فرهنگ عمومی

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم حسینی  امام جمعه و رئیس شورای  فرهنگ عمومی در هفتادودومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه با تاکید بر اینکه نباید آمار آسیب‌های اجتماعی محرمانه شود، گفت: ارائه آمار، شناخت دقیق از جامعه و آسیب‌هایی که مردم با آن مواجه هستند می‌تواند متولیان را در برطرف کردن مشکلات اجتماعی و فرهنگی و نیز تصمیم‌سازی مناسب کمک کند.

حسین محمودی فر  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه از تشکیل هفتادو دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبر داد  وبیان داشت این جلسه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم حسینی  امام جمعه و رئیس شورای  فرهنگ عمومی و با حضور علی میرزایی معاون استاندار و فرماندار و سایر اعضاء مورخ 23/8/98 در محل دفتر امام جمعه تشکیل گردید.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی در  شهرستان ساوه با تاکید بر اینکه آسیب‌های اجتماعی امروزی با هدف بعثت پیامبر اکرم(ص) سازگاری نداشته و مناسب با نظام اسلامی نیست، اظهار کرد: جامعه ما با آسیب‌های اجتماعی جدی مواجه است و باید تلاش کنیم جامعه بیش از آنکه در محور احکام می‌گردد بر محور اخلاق حرکت کند چرا که احکام وسیله‌ای برای ترویج اخلاق محوری در جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه امنیت پایدار از درون می‌جوشد، افزود: باید بررسی کرد که جامعه با چه چالش‌های اجتماعی مواجه است و برای برون‌رفت ار آنها راهکار ارائه کرد.

وی گفت: اصلاح گفتاری و رفتاری و نیز تغییر شاکله و باورهای افراد در محور قرآن و اسلام بیانگر انجام کارهای فرهنگی تأثیرگذار است.

امام جمعه ساوه در ادامه با اشاره به اینکه جامعه هدف آسیب‌های اجتماعی جوانان هستند، گفت: جوانان به عنوان موتور محرکه کشور با چالش‌های اجتماعی مواجه هستند و مشکلات خانوادگی مهمترین دلیل بروز مسئله خشونت در خانواده و اتفاقاتی همچون همسر آزاری و کودک آزاری است.

امام جمعه جمعه ساوه با تاکید بر اینکه نباید آمار آسیب‌های اجتماعی محرمانه شود، گفت: ارائه آمار، شناخت دقیق از جامعه و آسیب‌هایی که مردم با آن مواجه هستند می‌تواند متولیان را در برطرف کردن مشکلات اجتماعی و فرهنگی و نیز تصمیم‌سازی مناسب کمک کند.

وی با اشاره به کاهش آمار طلاق در ساوه گفت: سیاست‌گذاری‌های شورای فرهنگ عمومی و هم‌افزایی همه دستگاه‌های اجرایی زمینه ساز کاهش آمار طلاق شده و در خصوص سایر آسیب‌های اجتماعی نیز باید به همین منوال عمل کرد.

رییس شورای فرهنگ عمومی ساوه خواستار ترویج سبک زندگی اسلامی برای پیشگیری از آسیب‌ها شد و افزود: بکارگیری مربیان توانمند و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مهارت آموزی جوانان و نوجوانان در راستای پیشگیری از وقوع آسیب و جرم ضرورت دارد.

معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز خواستار تبیین چرایی بروز خشونت خانگی در جامعه شد و گفت: نتیجه ناتوانی والدین در برابر کنترل رفتار کودک، تنبیه کردن کودکان است.

علی میرزایی با تاکید بر اینکه امروزه متاسفانه تربیت کودک صرفا در تنبیه دیده می‌شود که ناشی از فقر فرهنگی است، گفت: آموزش صحیح و تقویت اندیشه‌ها می تواند منجر به تربیت صحیح فرزندان شود.

وی به وجود برخی نقاط جرم خیز شهرستان که آسیب پذیرتر هستند اشاره کرد و افزود: برای کاهش جرم و آسیب در این نقاط باید به صورت پایلوت برخی فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی و تربیتی با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها تقویت شود تا شاهد کاهش وقوع جرم باشیم.

هادی ملکی با تاکید بر اینکه آسیب‌های اجتماعی یکی از مشکلات جدی جامعه است، اظهار کرد: اهمیت آسیب‌های اجتماعی در سراسر کشور به اندازه‌ای است که رهبر معظم انقلاب به دستگاههای مختلف تکلیف کردند که به صورت جدی و عملیاتی به این موضوع ورود پیدا کنند و حتی با ناامیدی از نحوه پیگیری برخی از دستگاههای کشور خواستار ورود دیگر مجموعه‌های اجرایی برای کاهش آمار وقوع آسیب‌های اجتماعی شدند.

وی طلاق، اعتیاد، خشونت‌های خانوادگی، کودک آزاری، مواد مخدر،خودکشی و ... را از جمله بیشترین آسیب‌های اجتماعی جامعه دانست و افزود: نبود قوانین درست و کارآمد برای برخورد با مساله کودک آزاری یکی از مشکلات پیش روی کشور است و به دلیل نقص قانون، تکلیف درست نهادهای متولی در این خصوص مشخص نشده است.

رئیس دادگستری ساوه تعیین مجازات 6 ماه حبس برای فردی که مرتکب جرم کودک آزاری شود را تنها اشاره قانون به این مقوله دانست و افزود: این میزان مجازات نمی‌تواند عامل مهم و تاثیرگذاری برای پیشگیری از وقوع این جرم باشد. از طرفی در نظر گرفته شدن این میزان مجازات برای یک جرم بیانگر آن است که برای قانونگذار ارتکاب این جرم اهمیت چندانی ندارد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نگاه قانون‌گذار به جرم کودک آزاری نگاهی نیست که بتواند مانع از بروز آسیب اجتماعی شود، اظهار کرد: به نظر می‌رسد این میزان مجازات در نظر گرفته شده برای جرم کودک آزاری صرفا برای رفع تکلیف از سوی قانونگذار بوده است.

وی خواستار تعیین تکلیف قانون در خصوص متولی و نحوه نگهداری یک کودک که مورد آزار قرار گرفته شد و افزود: در خصوص کودکان کار و خیابانی که در ساوه آمار بالایی دارد نیز یک بلاتکلیفی در وظایف دستگاههای اجرایی دیده می شود.

ملکی همچنین به آمار نگران کننده خودکشی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: برخی علل روانی و خانوادگی، اعتیاد، عشق‌های نافرجام و ناامیدی موجب انجام خودکشی شده و سن اقدام به خودکشی نیز کاهش یافته است.

وی از فضای مجازی به عنوان یک تهدید در کنار فرصت هایی که دارد یاد کرد و افزود: نبود نظارت در فضای مجازی و ناتوانی خانواده‌ها در کنترل فرزندان خود در فضای مجازی تهدیدی جدی برای نوجوانان و جوانان تلقی می‌شود.

این مقام قضائی در ساوه به افزایش و گسترش پدیده رباخواری در جامعه اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری از وقوع این پدیده که آثار مخربی هم بر اقتصاد و هم بر باورهای دینی مردم دارد باید چاره اندیشی کرد.

وی به افزایش فاصله طبقاتی بین طبقات مختلف مردم و میان مردم و مسئولان به عنوان یک معضل جدی در جامعه اشاره کرد و گفت: این فاصله طبقاتی مشهود زمینه ساز ناامیدی مردم می‌شود و بروز برخی آسیب‌های اجتماعی نظیر خودکشی، اعتیاد، اختلافات خانوادگی و ... متاثر از این موضوع است.

ملکی با تاکید بر اینکه عدالت اجتماعی یکی از تاکیدات موکد دین مبین اسلام است، گفت: متاسفانه عدالت اجتماعی در جامعه مغفول واقع شده است و روز به روز شاهد افزایش فاصله طبقاتی و فخر فروشی در بین سطوح مختلف جامعه و به ویژه در بین منسوبین  مسئولان هستیم که این خود تهدید جدی برای ثبات اجتماعی است‌.

وی از حمایت دستگاه قضائی از مجموعه‌هایی که مرتبط با موضوع پیشگیری آسیب‌های اجتماعی هستند، خبر داد و افزود: تشکیل کمیته‌های تخصصی برای ارائه راهکار عملی برای مقابله با جرایم و آسیب‌های جامعه ضروری است و دستگاه قضائی نیز حمایت قاطع خود را اعلام خواهد کرد. 

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه نیز پاسخگویی به شبهات و رفع ابهامات در خصوص علت بروز آسیب‌های اجتماعی از سوی نخبگان و جوامع دانشگاهی را یکی از مهمترین اقدامات در خصوص آسیب شناسی دانست.

حسین محمودی فر برنامه ریزی برای پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر هم افزایی و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و بهره گیری از تمامی ظرفیت‌ها را ضروری دانست.

در این جلسه برخی از اعضای شورای فرهنگ به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات خود پرداختند.

برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در جوامع دانشگاهی و حوزه‌های علمیه و نظارت بر حسن اجرای آن به دور از هیاهوهای تبلیغاتی، ارتباط موثر دانشگاهها با دستگاه قضایی برای آسیب شناسی معضلات جامعه، جلوگیری از قانون گریزی، تشکیل نشست تخصصی برای بررسی موضوع خشونت در خانواده مانند همسر آزاری و کودک آزاری، تقویت سبک زندگی اسلامی و دینی به منظور تحکیم بنیان خانواده ها برای کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com