خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

نشست تخصصی دانش افزایی معارف امام حسن عسکری(ع)

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید احمدرضوی در نشست تخصصی دانش افزایی معارف امام حسن عسکری(ع)  افزود به امید آن که همه کسانی که عشق به اهل بیت عصمت و طهارت را از افتخارات خود می دانند و حتی برای زیارت قبور مطهر آنها رنج سفرهای سخت و گاهی خطرناک را به جان می خرند در مقام عمل نیز از آنان پیروی کنند و همچون امام حسن عسکری(ع) عبادتی هدایت بخش با خداوند سبحان داشته باشند و در جود و بخشش به امام خود اقتدا کنند.

حسین محمودی فر،رییس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از نشست تخصصی دانش افزایی معارف امام حسن عسکری(ع) خبرداد و بیان داشت: این برنامه به همت اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و با همکاری مؤسسه آموزش عالی خاتم النبیین(ص) قم و مؤسسه صاحب الزمان(عج) مورخ 13/8/98 رأس ساعت 15 و با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید احمدرضوی در محل سالن شهیدآوینی برگزار شد.

   حجت الاسلام دکتر رضوی ضمن تسلیت فرارسیدن شهادت امام حسن عسکری(ع) ابراز داشت: آن ا مام همام درعبادت و بندگی خداوند سرآمد روزگار بود و دوست و دشمن شیفته عبادتهای خالصانه او می شدند امام در طول مدت زندگانی به ویژه در دوران امامت خویش به واسطه مبارزه با خلفای ظالمی مانند معتزر عباسی و معتمد عباسی در تبعید و زندان و تحت نظر به سر می برد و سرانجام در هشتم ربیع الاول 260 و در 28 سالگی در شهرسامرا توسط احمد معتمد پانزدهمین خلیفه عباسی به طرز مرموزی مسموم و به شهادت رسید وی افزود: این امام که در سن جوانی به شهادت رسید دارای برجستگی ها و صفات فردی بسیاری است که الگوی بسیاری برای جوانان و سایر اقشار جامعه است.

   دکتر رضوی در ادامه تعدادی از صفات اخلاقی آن حضرت را برشمردند که عبارتنداز:

 1-عبادت و بندگی خداوند سبحان،آن حضرت آن قدر درعبادت و بندگی بود که قلب ها را مجذوب خود می کرد و دیگران را به یاد خداوند می انداخت تا جایی که حتی افراد گمراه و منحرف را به راه صحیح هدایت و اهل عبادت و تهجد می کرد و حتی بدترین افراد در اثر جذبه ملکوتی آن بزرگوار به بهترین انسان تبدیل می شدند.

2-سخاوت و بخشش حضرت:

امام حسن عسکری(ع) با این که در میان لشکر عباسیان محاصره بوده و اعمال و رفتارش به صورت دقیق زیرنظرقرار داشت ولی دستان سخاوتمندش گره گشای شیعیان و دوستدارانش بود و در بذل و بخشش کسی مانند او نبود.

3-زهد و ساده زیستی:

    امام در نهایت زهد و سادگی زندگی می کرد به طوری که کامل ابن ابراهیم در این باره می گوید جهت پرسیدن سؤالاتی به محضر آن حضرت شرفیاب شدم هنگامی که به حضورش رسیدم،دیدم آن گرامی لباس سفید و نرم به تن دارد پیش خود گفتم ولیّ خدا و حجت الهی خودش لباس نرم و لطیف می پوشد و ما را به همدردی با برادران دینی فرمان می دهد و از پوشیـدن چنین لباسـی باز می دارد.امام دراین لحظه تبسمی نمود و سپس آستینش را بالازد و من متوجه شدم که آن حضرت پوشاک سیاه و زبر بر تن نموده است آنگاه فرمود این لباس زیر برای خداست این لباس نرم که روی آن پوشیده ام برای شماست.

   استاد حوزه علمیه تصریح کرد: به امید آن که همه کسانی که عشق به اهل بیت عصمت و طهارت را از افتخارات خود می دانند و حتی برای زیارت قبور مطهر آنها رنج سفرهای سخت و گاهی خطرناک را به جان می خرند در مقام عمل نیز از آنان پیروی کنند و همچون امام حسن عسکری(ع) عبادتی هدایت بخش با خداوند سبحان داشته باشند و در جود و بخشش به امام خود اقتدا کنند.

   وی افزود: برای رسیدن به این دو هدف مقدس می بایست دنیا پرستی را کنار زده و ساده زیستی را سرلوحه کار و زندگی خود قرار دهند.

  درپایان برنامه به کلیه شرکت کنندگان دو جلد کتاب با موضوع امام حسن عسکری(ع) و داستان ظهور اهداء گردید.

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com