خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


اختتامیه ششمین همایش منطقه ای شعرعاشورایی

حجت الاسلام و المسلمین دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان مرکزی در این مراسم گفت: پیوند ما با محرم و عاشورا سابقه ای دیرینه دارد سینه ی ما تکیه ای است قدیمی که با اشک چشمان آن را وقف حسین کرده ایم و شعر محتشم زینت این وقف نامه است، شعر عاشورایی محتشم که مورد عنایت رسول الله(ص) است نشان داد که شعر می تواند رساترین رسانه برای واقعه عاشورا باشد.

 حسین محمودی فر،رییس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری اختتامیه ششمین همایش منطقه ای شعرعاشورایی خبرداد و بیان داشت: این همایش با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان مرکزی- اداره فرهنگ و ارشاداسلامی- شهرداری و شورای اسلامی- بسیج هنرمندان و با حضور حجت الاسلام و المسلمین دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاداسلامی- حجت الاسلام و المسلمین حسینی،امام جمعه- علی میرزایی،معاون استاندار و فرماندار- سالمی،رئیس شورای اسلامی و تعدادی از مسئولین،ادیبان،شاعران،اصحاب فرهنگ و هنر و اقشار مختلف مردم مورخ 15/7/98 ساعت 30/18 در محل سالن سلمان ساوجی برگزار شد.

 

    حجت الاسلام عباس دانشی در این مراسم گفت: پیوند ما با محرم و عاشورا سابقه ای دیرینه دارد سینه ی ما تکیه ای است قدیمی که با اشک چشمان آن را وقف حسین کرده ایم و شعر محتشم زینت این وقف نامه است، شعر عاشورایی محتشم که مورد عنایت رسول الله(ص) است نشان داد که شعر می تواند رساترین رسانه برای واقعه عاشورا باشد.

واقعه عاشورا از آغاز زبان و ادبیات فارسی در شعر بیشتر شاعران ایران زمین، تجلی داشته است این واقعه سترگ چنان که بیشتر محققان اذعان دارند حادثه ای است دارای ابعاد مختلف و چند وجهی و شاعران فارسی زبان با رویکرد های متفاوتی به این واقعه عظیم نگریسته اند.

وی افزود: ابعاد تراژدی و عرفانی بیشترین بازتاب را در سیر شعر عاشورایی داشته اند و ابعاد حماسی و پیام های عاشورا کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ اما بعد از انقلاب اسلامی ایران تفاوت عمده ای در نگرش شاعران بزرگ کشور به واقعه عاشورا ایجاد می شود. تقریبا همه ابعاد و رویکردهای واقعه عاشورا در شعر عاشورایی انقلاب تجلی می یابند. رویکرد حماسی که حلقه مفقوده در طول تاریخ شعر عاشورایی ادبیات فارسی به شمار می رفت در این دوره دوباره احیا می شود.

جشنواره شعر عاشورایی استان مرکزی با درک این مهم به دنبال آن است تا با حضور شعرای استان های قم، البرز، قزوین، همدان و مرکزی در راه نشر فرهنگ اصیل و واقعی عاشورا قدمی بردارد.

حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه و مدیر اجرایی جشنواره گفت :۳۰۰ اثر از ۱۱۷ شاعر از استان های مرکزی،قم،البرز،همدان و قزوین به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که پس از داوری هفت اثر به عنوان به شرح زیر آثار برتر انتخاب شدند که با حضور مسئولین استانی و شهرستانی از آنان تقدیر شد .

نفرات برتر:

ندا نوروزی،از استان قزوین شهرآوج

علی احدی، از استان مرکزی شهر شهر  اراک

علی سلیمانی، از استان همدان شهر  همدان

 محمدزارعی ،از استان مرکزی شهر دلیجان

محمد شفیعی فر ،از استان قزوین شهرقزوین

مصطفی جعفری، از استان البرز شهر کرج

محسن قاسمی از استان تهران (شاعرمهمان)

شایان ذکر است، آیین اختتامیه ششمین همایش منطقه ای شعر عاشورایی در ساوه دوشنبه شب پانزدهم مهرماه در سالن سلمان ساوجی ساوه برگزار شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام زمان حضرت مهدي -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرمودند: إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِكُمْ، وَلا ناسینَ لِذَكْرِكُمْ، وَلَوْلا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ الَّلأْواءُ وَاصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ ... ما در رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم كه اگر جز این بود، دشوارى ها و مصیبت ها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه كن مى نمودند ... احتجاج، ج2، ص323

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com