خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

هفتادمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه

   حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی  درهفتادمین جلسه شورای فرهنگ عمومیشهرستان ساوه اظهار داشتساماندهی فعالیت مساجد و هم افزایی بین ائمه جماعت و هیات های امنا منجر به تقویت فعالیت مساجد خواهد شد.

   حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری هفتادمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبرداد و بیان داشت: این جلسه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی و باحضور دکتر میرزایی،معاون استاندار و فرماندار و دیگر مسئولین در مورخ 4/6/98 رأس ساعت 30/13 در محل دفتر امام جمعه تشکیل گردید.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی درهفتادمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه بااشاره به ضرورت وحدت در کشور اظهار داشت: در هفته دولت قرار گرفته‌ایم که این مناسبت را به همه کارگزاران نظام تبریک عرض می‌کنیم و ما اعتقاد داریم سه قوه، ارکان نظام هستند و تضعیف ارکان نظام حرام است بنابراین انتقادها باید در جهت اصلاح باشد. 

وی افزود:وحدت وهمدلی ارکان نظام برای دورکردن تهدیدها علیه نطام ازطریق کاهش فشارهای اقتصادی برمردم ضروری است.

 امام جمعه ساوه درخصوص بررسی مشکلات و مسائل مساجد اظهار کرد: ساماندهی فعالیت مساجد و هم افزایی بین ائمه جماعت و هیات های امنا منجر به تقویت فعالیت مساجد خواهد شد.

وی خواستار تحقق الزامات زیرساختی برای توسعه فعالیت مساجد شد و افزود: هرگونه تغییر در ساختار فعالیت مساجد باید بر مبنای قانون و شرح وظایف پیش بینی شده باشد.

رییس شورای فرهنگ عمومی ساوه در ادامه با اشاره به فرا رسیدن روز مباهله گفت: روز مباهله سند حقانیت اسلام نسبت به سایر ادیان است.

وی به در پیش بودن ماه محرم اشاره کرد و خواستار احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر با شناسایی ریشه های این فریضه به عنوان هدف اصلی قیام امام حسین(ع) شد.

وی ادامه داد: مهم‎ترین ماموریت هیئات مذهبی، رصد و ظرفیت‌یابی و استفاده بهینه از ظرفیت‎های فرهنگی و اجتماعی است چرا که نظام جمهوری اسلامی، بر مبنای تفکر مذهبی پایه‌گذاری شده و نقش هیات های مذهبی در گسترش فرهنگ دینی و مذهبی بسیار موثر است.

معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز خواستار آسیب شناسی ضعف های فعالیت تاثیرگذار در مساجد شد و گفت: چالش های جدیدی در حوزه فرهنگی و اجتماعی در جامعه وجود دارد که نقش فعالیت های موثر فرهنگی به این چالش ها گره خورده است.

علی میرزایی جذاب و پاسخگو نبودن فعالیت های مساجد برای سلیقه های مختلف را از ضعف های سنگرهای فرهنگی اسلام دانست و افزود: تضعیف اعتقادات و باورهای عده ای از مردم و روند رو به رشد جاذبه های خارج از مساجد به دلیل مشکلات اقتصادی و برخی گرفتاری ها موجب کمرنگ شدن فعالیت مساجد شده است.

وی تصریح کرد: برنامه های اجرایی که زمینه ساز تقویت جذابیت مساجد شود مهمترین راهکار جذب جوانان با سلیقه های مختلف است.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از مساجد صرفا برای اقامه نماز جماعت و برگزاری مراسم ترحیم فعالیت دارند؛ افزود: برنامه محور نبودن مساجد بزرگترین ضعف است در حالیکه باید تولید محتوای فکری و فرهنگی با طراحی هیات امنای مساجد، پایگاه های بسیج، کانون های فرهنگی و هنری صورت گیرد تا رونق مساجد شکل بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید به کیفیت مطالب و جذابیت منبرها نیز توجه شود، اظهار کرد: سطح بینش و آگاهی ائمه جماعت باید به روز و متناسب با نیازهای جامعه باشد. تریبون مساجد باید منادی وحدت باشد و از هرگونه اظهاراتی که بوی تفرقه می دهد پرهیز شود.

فرماندار ساوه به فراگیر شدن جاذبه های غیر مفید و سرگرمی های فضای مجازی اشاره کرد و افزود: فراگیر شدن این جاذبه های کاذب مانعی برای حضور در مساجد شده است. باید با بهره گیری از جذابیت های فضای مجازی زمینه افزایش حضور مردم در مساجد را فراهم کنیم.

وی به فقدان روحیه نشاط و شادابی ر برخی مساجد اشاره کرد و افزود: تقویت فضای نشاط و شادابی و اجرای برنامه‌های متنوع سرگرمی از زیرساخت های جذب جوانان به مساجد است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه نیز گفت: متاسفانه با وجود مکاتبات صورت گرفته برخی از ادارات نسبت به اعلام برنامه‌هایی که براساس بیانیه گام دوم انقلاب منجر به تقویت معنویت در جامعه می شود، اقدام نکردند.

حسین محمودی فر افزود: مساجد به عنوان پایگاه های انقلاب ظرفیت بالایی برای ترویج ارزش های اسلامی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی دارند.

در این جلسه برخی از اعضای شورای فرهنگ عمومی به بیان دیدگاه ها و‌نقطه نظرات خود پیرامون دستور جلسه پرداختند.

فضاسازی مساجد و تقویت فعالیت‌های فرهنگی برای جذب جوانان به مساجد، تشکیل شورای نظارت و کارگروه ارزیابی نحوه فعالیت مساجد، ایجاد بانک اطلاعاتی و شاخص قراردادن مسجد یا هیات امنا به عنوان پایلوت فعالیت های فرهنگی، قانون محور نبودن برخی از مساجد، عدم آگاهی هیات امنا از شرح وظایف و قوانین موجود به ویژه بیمه حوادث و بیمه خادمین، کمبود مساجد در نقاط مختلف شهر، تقویت حضور مسئولان در مساجد به ویژه حاشیه شهر، برگزاری برنامه‌های فرهنگی در مساجد مختلف شهر به ویژه نقاط کمتر برخوردار، حفظ جایگاه مساجد در نحوه اجرای برنامه ها و مناسبت ها، آموزش هیات های امنای مساجد برای آگاهی از قوانین از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام علی علیه السلام: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور غررالحكم / حدیث 8620

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com