خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


شصت و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی  امام جمعه ساوه در شصت و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه اظهار کرد: هرگونه شادی باید منضبط و منطبق با شرع و قانون باشد .

حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری شصت و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبرداد و بیان داشت: این جلسه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی و باحضور دکتر میرزایی،معاون استاندار و فرماندار،ملکی رئیس دادگستری،حسینی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی و دیگر مسئولین در مورخ 24/4/98 رأس ساعت 30/13 در محل دفتر امام جمعه تشکیل گردید.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در شصت و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه اظهار کرد: وظیفه حاکمان اسلامی پاسخگویی در برابر مطالبات مردمی است و از برپایی میز خدمت در نماز جمعه در راستای پاسخگویی به مشکلات مردمی تقدیر می کنیم .

وی به در پیش بودن پنج مردادماه چهلمین سالروز اقامه نماز جمعه در دوران انقلاب اسلامی اشاره کرد: برپایی نماز جمعه در سراسر کشور از برکات نظام اسلامی است. نماز جمعه قطب فرهنگی، میزخدمت و بصیرت سیاسی است و تریبون نظام اسلامی محسوب می شود و در استان مرکزی در ۳۳ نقطه این فریضه دینی و سیاسی اقامه می شود .

وی بر مشارکت آحاد مختلف مردم در برپایی برنامه های سالروز اقامه نماز جمعه تأکید کرد و افزود: آگاه سازی مردم در خصوص حضور مدیران در قالب میز خدمت ضروری است .

وی تصریح کرد: معرفی کارآمدی نظام اسلامی توسط مدیران از نقاط قوت است و تریبون نماز جمعه در اختیار همه مدیران و افراد، فارغ از جریانات جناحی و حزبی است .

وی در ادامه با اشاره به دستور دوم جلسه مبنی بر ضوابط و شرایط تفریحات سالم، جشن ها و مراسم شادی، بر پرهیز از یکجانبه نگری در این حوزه تأکید کرد و افزود: هرگونه شادی باید منضبط و منطبق با شرع و قانون باشد .

امام جمعه ساوه خاطرنشان کرد:از هنرمندان شهر باید حمایت شود و انتظار داریم بخشی از درامد حاصله از کنسرت‌هایی که به میزبانی شهر ساوه برگزار می‌شود به برنامه های فرهنگی شهراختصاص داده شود.

معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز در این جلسه با اشاره بر ضرورت تبیین عملکرد ادارات اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی موظف هستند عملکرد خود را در طول سال از طریق ایجاد غرفه و تریبون نماز جمعه برای مردم تشریح کنند، باید کارآمدی نظام مقدس اسلامی به بهترین شیوه برای مردم تبیین شود چراکه این مهم اعتماد مردم نسبت به دستاوردهای نظام را به همراه دارد.

علی میرزایی افزود: هنر یک مقوله ظریف است، هنر باید متعالی‌بخش و تعالی‌بخش باشد تا تعالی روح را به همراه داشته باشد، به قومیت ارتباط ندارد بلکه به عملکرد هنرمند بستگی دارد، باید نشست‌هایی با هنرمندان داشته باشیم قطعا آنها هم حرف‌هایی برای گفتن دارند، لازم است که نگاهمان به هنر تغییر دهیم.

فرماندار ساوه تصریح کرد: با اجرای کنسرت مشکل نداریم و نباید در برابر هنرمندان جبهه گرفت، اجراکننده باید صلاحیت عمومی داشته باشد ، برای اجرای هر نوع کنسرت باید ضمانت اجرایی گرفته شود، شئونات رعایت شود، مجموعه شهرستان و فرمانداری مخالف تفریحات سالم و کنسرت با رعایت ضوابط نیست و قطعا از هنرمندان حمایت می‌کنیم.

میرزایی بیان کرد: تفریح سالم از تاکیدات دین مبین اسلام و سیره اهل بیت(ع) برای تجدید روحیه و قوای جسمی و فکری افراد است، تفریح سالم و شادی در چارچوب دستورات دینی، سبب آرامش حقیقی و باطنی انسان می‌شود.

وی ادامه داد: دین مبین اسلام تفریح سالم را عاملی مهم در خشنودی و آرامش خاطر انسان می‌داند، تفریح سالم عاملی موثر در نشاط و افزایش سلامت اجتماعی جامعه است.

فرماندارساوه خاطرنشان کرد: تفریح و لذت سالم، باید به گونه‌ای باشد که به تفکر دینی انسان خدشه‌ای وارد نشود و همواره سبب خداشناسی افراد شود.

معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از حمایت های شورای فرهنگ عمومی از هنرمندان تقدیر کرد و افزود: فعالیت های هنری نباید موجب سرشکستگی نظام اسلامی شود .

افشین حسینی، با اشاره به تغییر ذائقه مردم در اجرای کنسرت ها و تناسب آن با فرهنگ غربی اظهار کرد: برخورد سلبی با این رویه جواب عکس خواهد داد و باید سازوکاری برای پرهیز از اجراهای هیجانی در کنسرت ها اتخاذ کرد تا موسیقی در کشور با فرهنگ غربی عجین نشود .

وی افزود: اجرای هیجانی موجب ایجاد تنش در جامعه می شود و خوانندگانی که چنین رویه ای را پیش بگیرند در لیست سیاه مجموعه ارشاد قرار می گیرند .

حسینی افزود: باید تلاش کرد تا ذائقه مردم را به عقب برگرداند و اجرا کنندگان هم براساس ضوابط و دستورالعمل ها اقدام به برپایی برنامه های شادی و کنسرت کنند .

فرمانده سپاه ناحیه ساوه نیز گفت: دستورالعمل اجرای برنامه‌های شاد و تفریحات سالم باید به خوبی تدوین و از خط قرمز ها دوری کرد .

وی تصریح کرد : اجرا کنندگان کنسرت و برنامه های هنری باید صلاحیت اجرا داشته باشند و اجازه ندهیم هر کسی خود را هنرمند تلقی کند .

سرهنگ پاسدار حجت الله دستجانی افزود: پرهیز از هرگونه اقداماتی که منجر به ایجاد زمینه لهـو و لعب شود و نیز عدم ضابطه مندی در نرخ و قیمت برنامه‌های شادی نظیر کنسرت ضرورت دارد .

رئیس دادگستری شهرستان ساوه با اشاره به اینکه موسیقی از زندگی مردم حذف شدنی نیست، گفت: گرایش مردم به موسیقی‌های سطح پایین نتیجه عدم حمایت از موسیقی سنتی غنی و فاخر اصیل ایرانی است.

هادی ملکی با اشاره به طرح موضوع موسیقی و برنامه‌های شادی آفرین در جلسه شورای فرهنگ شهرستان، گفت: طرح موضوع موسیقی در جلسه شورای فرهنگ عمومی کار بسیار خوبی است چرا که بررسی ابعاد گوناگون این موضوع و حل موانع و مشکلات پیش رو منجر به عدم حذف این کالای فرهنگی از جامعه خواهد شدکه جای قدردانی دارد.

وی بیان کرد: علت وابستگی زیاد جوانان به موسیقی‌های سطحی محدودیت‌هایی است که متاسفانه برای موسیقی گرانسنگ سنتی خود ایجاد کردیم که متاسفانه این محدودیت‌ها وجود دارد و اجازه نمی‌دهد موسیقی سنتی اصیل ایرانی که بسیار والا و فاخر و تاثیرگذار است در جامعه به خوبی جاری و ساری شود.

وی از متولیان فرهنگی شهرستان خواست تا به ذائقه و سلیقه بخش دیگری از مردم جامعه نیز توجه کنند و با برگزاری برنامه‌های بیشتری از کنسرت موسیقی سنتی، نیاز مردم را به ویژه با اجرای هنرمندان بومی ساوجی و نیز هنرمندان  مطرح کشور تامین کنند.

رئیس دادگستری ساوه تاکید کرد: گرچه شاهد ایجاد گرایش جوانان به موسیقی هیجانی سطحی هستیم اما واقعیت این است که فرهنگ کشور و جامعه ایرانی این طور نیست و در صورت صدور مجوز برای پخش موسیقی اصیل قطعا گرایش مردم به موسیقی‌های  هیجانی سطح پایین  کاسته خواهد شد.

وی به دغدغه فعالان فرهنگی مبنی بر رعایت ضوابط و مقررات در اجرای کنسرت‌های موسیقی در سطح جامعه اشاره کرد و افزود: لازم است جلسات کارشناسی تری با حضور افراد مختلف برگزار و نسبت به برخی مشکلات و آسیب‌هایی که در حین اجرای کنسرت بوجود می آید هم اندیشی و تصمیم سازی کرد تا منجر به حذف این برنامه نشاط آفرین و شادی بخش نشود.

ملکی در ادامه گفت: حضور بخشی از شرکت کنندگان در کنسرت‌های موسیقی از شهرهای دیگر نشانگر علاقه ساکنین آن شهرها به موسیقی است که به دلیل محدودیت در اجرای این برنامه‌ها مجبور به سفر به شهرهای دیگر هستند و چه بسا حذف موسیقی در ساوه منجر به عزیمت مردم ساوه به شهرهای دیگر جهت شنیدن موسیقی شود. بر این اساس موسیقی از زندگی مردم حذف شدنی نیست.

وی در ادامه به استقرار میز خدمت در نماز جمعه و سایر برنامه های فرهنگی شهرستان اشاره کرد و افزود: دستگاه قضائی نیز آماده برگزاری میز خدمت در نماز جمعه و مساجد شهرستان است.

رئیس دادگستری ساوه با اشاره به حضور دادستان کل کشور در بین مردم در جریان سفر اخیر وی به ساوه گفت: حضور مسئولان در بین مردم و برپایی میز خدمت در تقویت آرامش و اعتماد مردم به نظام بسیار تاثیرگذار است و مردم متوجه می‌شوند که مسئولان پاسخگو هستند.

ملکی در ادامه به تقدیر دادستان کل کشور از انسجام بین بخشی در ساوه اشاره کرد و گفت: نماینده ویژه دادستانی کل کشور نیز چند روزی است که در سفر به ساوه پیگیر مطالبات صنعتگران و موضوعاتی است که در سفر دادستانی به این شهرستان مطرح شد.

 

اوقات شرعی

حدیث روز

امام مهدی (سلام الله علیه) : أكثِرُوا الدُّعاءَ بِتَعجيلِ الفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم. براى تعجيل در فرج بسيار دعا كنيد، كه مايه گشايش در كار شما است. كمال الدّين - ص 485

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com