خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

شصت و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی

حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی در شصت و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه اظهار کردباید گفتمان مطالبه‌گری به گونه‌ای مطرح شود که در زمین دشمن بازی نشود. نباید طوری اظهار نظر کرد که جنبه سیاه نمایی داشته باشد و نظام ناکارآمد تلقی شود.

حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری شصت و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبرداد و بیان داشت: این جلسه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی و باحضور دکتر میرزایی،معاون استاندار و فرماندار،ملکی رئیس دادگستری و دیگر مسئولین در مورخ 30/3/98 رأس ساعت 30/11 در محل دفتر امام جمعه تشکیل گردید.

حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی در شصت و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه اظهار کرد: ایجاد روحیه امید در بین مردم با تأکید بر تبیین کارآمدی نظام محقق خواهد شد .

وی گفت: باید گفتمان مطالبه‌گری به گونه‌ای مطرح شود که در زمین دشمن بازی نشود. نباید طوری اظهار نظر کرد که جنبه سیاه نمایی داشته باشد و نظام ناکارآمد تلقی شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه در ادامه به موضوع معنویت و اخلاق به عنوان محوری‌ترین موضوعات مطرح شده در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و افزود: معنویت و اخلاق موتور محرکه مسیر انقلاب در گام دوم است.

وی خواستار پرهیز از ترویج خرافات در جلسات دینی و اعتقادی شد و افزود: تغییر سبک زندگی اسلامی با ارتقای سطح دانش و اطلاعات دینی و اعتقادی از طریق تجهیز مبلغان و مداحان به سلاح علم و دانش ممکن است. باید در جهت گسترش اخلاق و روحیات معنوی از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد.

وی در ادامه به در پیش بودن سالروز شهادت شهید چمران اشاره کرد و گفت: شهید دکتر چمران مظهر تخصص و تعهد بود و هیچ دلبستگی به منصب مدیریت نداشت و به دلیل دلبستگی به جهاد و شهادت به مجاهدت پرداخت و نهایتا به فیض عظیم شهادت نائل آمد.

وی در ادامه از تبلیغ به عنوان یک مهارت و یک فن یاد کرد و افزود: مبلغین در سنگر تبلیغ باید مجهز به مهارت تبلیغ باشند. باید به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که در جلسات مذهبی سطح اعتقادی و معنویت مردم افزایش یابد.

امام جمعه ساوه به شهادت امام صادق علیه‌السلام اشاره کرد و افزود: طلاب حوزه‌های علمیه شاگردان مکتب امام صادق علیه‌السلام هستند و باید از اعتبارات دولتی نیز برای حوزه‌های علمیه تخصیص داده شود.

علی میرزایی  معاون استاندار و فرمانداردر جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه با تاکید بر ضرورت تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب دارای جنبه‌های مهمی بوده و نقشه راه همه ما است، بنابراین وظیفه اقشار مختلف جامعه، به ویژه مسئولان در سال 98 این است که فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره گام دوم انقلاب را مورد بررسی جدی و عملیاتی قرار دهیم.

وی افزود: در واقع بیانیه گام دوم انقلاب ریل‌گذاری ادامه مسیر انقلاب توسط مقام معظم رهبری است، بنابراین آشنایی اقشار مختلف به ویژه نسل جوان با اهداف و ابعاد مختلف بیانیه گام دوم انقلاب بسیار ضروری است.

میرزایی عنوان کرد: پس، باید به دور از کلی‌گویی اجرای کامل این بیانیه  سرلوحه کار مسئولین قرار گیرد بنابراین  اگر به دنبال این هستیم که بیانیه گام دوم انقلاب را عملیاتی کنیم باید از کارهای کلیشه‌ای و صوری بپرهیزیم.

فرماندار ساوه تصزیح کرد: اگر بخواهیم قله‌های بعدی افتخار را فتح کنیم و اگر امروز به عنوان امانتداران ارزش‌های ثبت شده در این صعود چهل ساله به دنبال نهادینه کردن ارزش‌ها و تمدن‌سازی هستیم هیچ راه گریزی به تحقق و اجرای بیانیه مهم گام دوم انقلاب نیست، مگر آنکه با اعتقاد در جهت تحقق این هفت شاخص در بستر مدیریت جوانان عزیز تلاش کنیم.

وی ادامه داد" دولت و مسئولان تمامی دستگاه‌ها باید با تلاش مستمر  زمینه حضور و به‌کارگیری جوانان را در تمامی فعالیت‌ها فراهم کنند.

میرزایی بیان کرد: همه باید نسبت به رشد کشور حساس باشیم و در این زمینه تلاش وافر کنیم، در40 سال گذشته از عمر انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیاری داشتیم و امروز به دهه پنجم انقلاب وارد می‌شویم.

فرماندار ساوه خاطرنشان کرد: همه ادارات شهرستان ساوه مکلف هستند به دور از کلی گویی برنامه‌های عملیاتی خود را درخصوص بیانیه دوم انقلاب به فرمانداری ارائه دهند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه نیز به دستور جلسه شورای فرهنگ اشاره کرد و افزود: مشخص کردن وظایف ادارات در تبیین مفاد بیانیه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب در کمیته فرهنگی شورای فرهنگ مطرح شده است.

حسین محمودی‌فر افزود: نقش و وظایف دستگاههای فرهنگی، تبلیغی، آموزشی، تربیتی و نهادهای انقلابی و انتظامی در جهت گسترش معنویت در بیانیه گام دوم انقلاب با نگاه جدی مدیران محقق خواهد شد.

وی در ادامه از تشکیل شورای هماهنگی گسترش فعالیت‌های قرآنی در شهرستان بر اساس دستورالعمل ابلاغی و عضویت متولیان فرهنگی و فعالان قرآنی ساوه در این شورا خبر داد و افزود: جلسات این شورا در راستای اهداف و ماموریت‌های پیش بینی شده بزودی تشکیل و اجرایی شدن مصوبات آن بسترساز توسعه فعالیت‌های قرآنی خواهد شد.

در این جلسه اعضای شورای فرهنگ به بیان نقطه نظرات و دیدگاههای خود پرداختند.

پرهیز از موازی کاری در حوزه فرهنگی، پرهیز از حفظ محوری و انجام فعالیت‌های کاربردی با تأکید بر تحقیق و پژوهش در آموزش و پرورش، برنامه ریزی برای مشارکت دانش آموزان و اولیای آنان در اجرایی کردن مفاد بیانیه گام دوم انقلاب، اطلاع رسانی و آگاهی دادن در خصوص پیشرفت ها و دستاوردهای نظام اسلامی با تاکید بر دشمن شناسی توسط رسانه ها از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

استفاده از ظرفیت‌های ادارات برای تقویت اخلاق و معنویت در فضای جامعه، ساماندهی جلسات مذهبی برای تقویت فضای شعور به جای شور، تولید محتوا و مهارت افزایی برای جامعه هدف، آموزش مبلغین و مداحان، انجام کارهای هم افزایی با مشارکت دستگاههای فرهنگی،جهت گیری فعالیت‌های فرهنگی، تقویت طرح تحکیم و تعالی خانواده، برگزاری جشنواره قصه گویی با حضور مصطفی رحماندوست نویسنده و شاعر کودک و نوجوان، تبیین برنامه‌های اوقات فراغت تابستان از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com