خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

برگزاری سومین جشنواره استانی فیلم کوتاه 120 ثانیه صبا

مهندس منصوری نماینده شهرستانهای ساوه وزرندیه  دربرگزاری سومین جشنواره استانی فیلم کوتاه 120 ثانیه صبا تصریح کرد سینما به عنوان یک مبداء هنری و عنصر فرهنگی و به سبب تاثیر گذاری آن دارای اهمیت است و وقتی که از فرهنگ یا فرهنگ عمومی بحث می کنیم نمی توان از نقش رسانه های همگانی مانند سینما و فیلم غفلت کرد زیرا این وسایل نقش و تاثیر بسزایی در فرهنگ سازی دارند.

حسین محمودی فر،رییس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری سومین جشنواره استانی فیلم کوتاه 120 ثانیه صبا خبر داد و بیان داشت: این جشنواره با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و نمایندگی انجمن سینمای جوان شهرستان ساوه به منظور صیانت از حقوق شهروندی و کاهش آسیب های اجتماعی با حضور مهندس منصوری نماینده شهرستانهای ساوه وزرندیه ، تعدادی از مسئولین ، هنرمندان و اقشار مختلف مردم در روز پنج شنبه 25 بهمن ماه ساعت 16 در محل سالن سلمان ساوجی برگزار گردید.

در این جشنواره مهندس منصوری ضمن تسلیت حادثه تروریستی زاهدان و تقدیر و تشکر از اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه بدلیل فعالیت در همه ی زمینه های هنری بیان داشت: در دنیا به هنر فیلم سازی به عنوان یک صنعت توجه می شودو سینما پدیده های بسیار جذاب و تاثیرگذاری دارد که از خصوصیات بارز سینما می باشد که آن را مورد توجه قرار داده است .

وی افزود: اصولا می توان گفت سینما یک پدیده ی چند وجهی و چند بعدی است که از فرهنگ بشری تاثیر گرفته و بر فرهنگ های بشری تاثیر می گذارد و از قابلیت های موجود و هنرهای مختلف استفاده و به لحاظ هنری دارای زیبایی شناسی منحصر به فرد خود است.

نماینده ساوه و زرندیه تصریح کرد سینما به عنوان یک مبداء هنری و عنصر فرهنگی و به سبب تاثیر گذاری آن دارای اهمیت است و وقتی که از فرهنگ یا فرهنگ عمومی بحث می کنیم نمی توان از نقش رسانه های همگانی مانند سینما و فیلم غفلت کرد زیرا این وسایل نقش و تاثیر بسزایی در فرهنگ سازی دارند.

حسین محمودی فردراین جشنواره ضمن عرض تسلیت به مناسبت حادثه تروریستی زاهدان و تقدیر و تشکر از کلیه هنرمندانی که آثار خود را به این جشنواره ارسال نموده اند بیان داشت : این جشنواره با هدف کاهش آسیب های اجتماعی با استفاده از ابزار هنر برگزار می شود که فراخوان آن در آبان ماه 97 به کلیه شهرستانهای استان مرکزی ارسال گردید و در نهایت تعداد 46 اثر توسط دبیرخانه جشنواره در یافت شد که پس از داوری 25 اثر به بخش مسابقه را ه یافت.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه ابراز داشت در جهان امروز وسایل ارتباط جمعی مانند روزنامه ، رادیو ، تلویزیون ، سینما و اینترنت با انتقال اطلاعات شکل دهی و مبادله افکار عمومی در توسعه و تغییر فرهنگ و تمدن بشری نقش بزرگی را ایفا می کند .

وی افزود : هنر می تواند به زندگی عمق و غنا ببخشد و حضور ما را در این جهان موجه سازد . لذت هنری حسی است که با لذت ناشی از تفریح و ثروت اندوزی فرق می کند لذت هنری لذتی است که حس بیهودگی را در پی ندارد و تجربه ی هنری یعنی جهان هستی را با تمام وجود لمس کردن است.

محمودی فر تصریح کرد : هنریک موهبت الهی است که در اختیار هنرمندان است و هنرمند برای این که با جامعه در ارتباط باشد آن را به عنوان بهترین وسیله ارتباط معنوی بین خودش و جامعه قرار می دهد.     

حسین محمودی فر در ادامه نتایج سومین جشنواره فیلم کوتاه 120 ثانیه را به شرح ذیل اعلام کرد:

 

بخش داستانی: 

در این بخش هیات داوران رتبه دوم را اختصاص داد به فیلم تیتراژ به کارگردانی سیناخان بابایی از شهرستان اراک.

رتبه سوم به صورت مشترک اختصاص پیدا کرد به فیلم های : 

آب نبات به کارگردانی محمد بیگلرتبار  از شهرستان ساوه

اسکیس به کارگردانی محمد مهدی امیری از شهرستان ساوه

از نظر هیات داوران هیچ فیلمی در این بخش شایستگی کسب رتبه اول را نداشت . 

 

هیات داوران در این بخش از سه اثر به شرح ذیل تقدیر نمود:

فیلم تنها در خانه به کارگردانی عرفان خردمند به خاطر نگاه ویژه به ژانر فیلم کوتاه از شهرستان ساوه

فیلم جبر جغرافیایی به کارگردانی وحید مالمیر به خاطر نگاه درست به مقوله ی اجتماعی از شهرستان ساوه

فیلم پرواز کاغذی به کارگردانی میلاد سعیدی به خاطر پرداخت بصری خوب از شهرستان ساوه

 

بخش مستند:

 در این بخش هیات داوران رتبه دوم را اختصاص داد به فیلم فریاد شانه ها به کارگردانی فاضل پرورش از شهرستان ساوه.

هیات داوران به دلیل کبود آثار در این بخش رتبه سوم را اعلام نکرد.

از نظر هیات داوران هیچ فیلمی در این بخش شایستگی کسب رتبه اول را نداشت . 

 

بخش انیمیشین (پویا نمایی ) :

هیات داوران در این بخش از سه اثر به شرح ذیل تقدیر نمود:

فیلم قسمت به کارگردانی حسن ساروقی از شهرستان اراک

فیلم پرتگاه به کارگردانی محمد مرادی از شهرستان ساوه

فیلم سکوت تلخ به کارگردانی الهام نجاتی از شهرستان ساوه

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com