خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


برگزاری نخستین سوگواره شعر فاطمی

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی امام جمعه ساوه دربرگزاری نخستین سوگواره شعر فاطمینقش ارزشمند و اثرگذار اشعار غنی و پرشوری  را که در جریان مبارزات ابتدای انقلاب اسلامی در قالب سروده های انقلابی برای ایجاد اتحاد ملی و انسجام اسلامی مورد استفاده قرار می گرفت و یا تأثیر اشعار حماسی و در عین حال برانگیزاننده دوران دفاع مقدس را به شکل سروده ها و نوحه های معنوی و عرفانی عرضه می شد منکرشد.

حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری نخستین سوگواره شعر فاطمی خبرداد و بیان داشت: این سوگواره به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری مؤسسه قرآنی حضرت صاحب الزمان(عج) و با حضور حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسینی امام جمعه ساوه و تعدادی دیگر از مسئولین،شاعران و اقشار مختلف مردم مورخ 15/11/97 ساعت16 در محل سالن سلمان ساوجی برگزار شد.

   در این مراسم دکتر حسینی امام جمعه ساوه ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه(س)عنوان داشت:از گذشته تا امروز آحادی از جامعه بشری به زبانهای مختلف مفاهیمی را در قالب الفاظ منظومه سروده و عرضه کرده اند و به دلیل تأثیر فراوانی که این هنر در ترغیب و تهییج اشخاص و یا تعریف هجو افراد داشته و دارد،پیوسته از موقعیت خوبی برخوردار بوده و گاه از آن به عنوان یک رسانه تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

امام جمعه ساوه ابراز داشت شعرو شاعراز جمله هنرهایی که از هر کسی ساخته  و با آموزش و تمرین نیز نمی توان برآن به طور روان  دست یافت بلکه قریحه و ذوقی است که خداوند به عنوان لطف به برخی از اشخاص عنایت کرده است.

   دکتر حسینی تصریح کرد تأثیر اشعار را می توان در مقاطع  گوناگون تاریخ و کشورهای مختلف جهان به وفور ملاحظه کرد. وی افزود:نقش ارزشمند و اثرگذار اشعار غنی و پرشوری  را که در جریان مبارزات ابتدای انقلاب اسلامی در قالب سروده های انقلابی برای ایجاد اتحاد ملی و انسجام اسلامی مورد استفاده قرار می گرفت و یا تأثیر اشعار حماسی و در عین حال برانگیزاننده دوران دفاع مقدس را به شکل سروده ها و نوحه های معنوی و عرفانی عرضه می شد منکرشد.

حسین محمودی فر در این سوگواره نیز با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تسلیت ایام سوگواره شهادت حضرت فاطمه(س) ابراز داشت: حضرت فاطمه به عنوان یگانه بانوی معصوم عالم آفرینش و تنها یادگار رسول اکرم(ص)دارای جایگاه ممتاز و شخصیتی بی بدیل در تاریخ بشریت خاصه در تاریخ اسلام است وی افزود:حضرت فاطمه زهرا(س) نمونه کامل یک زن مسلمان در تمام اوصاف و کمالات اسلامی به ویژه درحجاب و عفاف بود و  مسائل سیاسی و اجتماعی را نیز در مواقع حساس نادیده نمی گرفت مخصوصا" در دفاع از ولایت.

  محمودی فرتصریح کرد:فاطمه بانویی که درایمان و عقیده فکر و اندیشه عمل به وظایف واجب و رفتار و کردار در حوزه های فردی و اجتماعی از آبشخور قرآن کریم الهام گرفته و این الهام را در سراسر زندگی خویش به منصه ظهور رسانده است.

  شعرخوانی شاعر میهمان آقای سیداحمدحسین پور علوی و شاعران شهرستان آقایان: علی اصغر ذاکری-علی رحمتی-خلیل رحمتی-سیدمهدی حسن زاده –حسین مهدی و خانم ها:زهرا محمودی و سیمین صمغ آبادی و مداحی آقای سید محمد شیخ الاسلام ازدیگر برنامه های این سوگواره بود.در پایان با اهدا لوح تقدیر وهدیه از شاعران تقدیر شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام علی علیه السلام: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور غررالحكم / حدیث 8620

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com