خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

برگزاری نخستین سوگواره شعر فاطمی

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی امام جمعه ساوه دربرگزاری نخستین سوگواره شعر فاطمینقش ارزشمند و اثرگذار اشعار غنی و پرشوری  را که در جریان مبارزات ابتدای انقلاب اسلامی در قالب سروده های انقلابی برای ایجاد اتحاد ملی و انسجام اسلامی مورد استفاده قرار می گرفت و یا تأثیر اشعار حماسی و در عین حال برانگیزاننده دوران دفاع مقدس را به شکل سروده ها و نوحه های معنوی و عرفانی عرضه می شد منکرشد.

حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری نخستین سوگواره شعر فاطمی خبرداد و بیان داشت: این سوگواره به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری مؤسسه قرآنی حضرت صاحب الزمان(عج) و با حضور حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسینی امام جمعه ساوه و تعدادی دیگر از مسئولین،شاعران و اقشار مختلف مردم مورخ 15/11/97 ساعت16 در محل سالن سلمان ساوجی برگزار شد.

   در این مراسم دکتر حسینی امام جمعه ساوه ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه(س)عنوان داشت:از گذشته تا امروز آحادی از جامعه بشری به زبانهای مختلف مفاهیمی را در قالب الفاظ منظومه سروده و عرضه کرده اند و به دلیل تأثیر فراوانی که این هنر در ترغیب و تهییج اشخاص و یا تعریف هجو افراد داشته و دارد،پیوسته از موقعیت خوبی برخوردار بوده و گاه از آن به عنوان یک رسانه تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

امام جمعه ساوه ابراز داشت شعرو شاعراز جمله هنرهایی که از هر کسی ساخته  و با آموزش و تمرین نیز نمی توان برآن به طور روان  دست یافت بلکه قریحه و ذوقی است که خداوند به عنوان لطف به برخی از اشخاص عنایت کرده است.

   دکتر حسینی تصریح کرد تأثیر اشعار را می توان در مقاطع  گوناگون تاریخ و کشورهای مختلف جهان به وفور ملاحظه کرد. وی افزود:نقش ارزشمند و اثرگذار اشعار غنی و پرشوری  را که در جریان مبارزات ابتدای انقلاب اسلامی در قالب سروده های انقلابی برای ایجاد اتحاد ملی و انسجام اسلامی مورد استفاده قرار می گرفت و یا تأثیر اشعار حماسی و در عین حال برانگیزاننده دوران دفاع مقدس را به شکل سروده ها و نوحه های معنوی و عرفانی عرضه می شد منکرشد.

حسین محمودی فر در این سوگواره نیز با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تسلیت ایام سوگواره شهادت حضرت فاطمه(س) ابراز داشت: حضرت فاطمه به عنوان یگانه بانوی معصوم عالم آفرینش و تنها یادگار رسول اکرم(ص)دارای جایگاه ممتاز و شخصیتی بی بدیل در تاریخ بشریت خاصه در تاریخ اسلام است وی افزود:حضرت فاطمه زهرا(س) نمونه کامل یک زن مسلمان در تمام اوصاف و کمالات اسلامی به ویژه درحجاب و عفاف بود و  مسائل سیاسی و اجتماعی را نیز در مواقع حساس نادیده نمی گرفت مخصوصا" در دفاع از ولایت.

  محمودی فرتصریح کرد:فاطمه بانویی که درایمان و عقیده فکر و اندیشه عمل به وظایف واجب و رفتار و کردار در حوزه های فردی و اجتماعی از آبشخور قرآن کریم الهام گرفته و این الهام را در سراسر زندگی خویش به منصه ظهور رسانده است.

  شعرخوانی شاعر میهمان آقای سیداحمدحسین پور علوی و شاعران شهرستان آقایان: علی اصغر ذاکری-علی رحمتی-خلیل رحمتی-سیدمهدی حسن زاده –حسین مهدی و خانم ها:زهرا محمودی و سیمین صمغ آبادی و مداحی آقای سید محمد شیخ الاسلام ازدیگر برنامه های این سوگواره بود.در پایان با اهدا لوح تقدیر وهدیه از شاعران تقدیر شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com