خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

برگزاری شصت و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی درشصت و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی عنوان داشتکار فرهنگی زمانی تاثیرگذار خواهد بود  و‌جامعه از آثار آن بهره مند خواهد شد که بتوان باورهای ذهنی افراد را تغییر داد و در صورت تغییر باورهای ذهنی و هدایت آنان به سمت سبک زندگی اسلامی شاهد ارتقای شاخص‌های فرهنگی در جامعه خواهیم بود.

  حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری شصت و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبرداد و بیان داشت: این جلسه با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی و سایر اعضاء در محل دفتر امام جمعه برگزارگردید در ابتدا حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه با یادآوری فرا رسیدن 14 آبان ماه به عنوان روز شورای فرهنگ عمومی بر اهتمام جدی و برنامه محور اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان تاکید کرد.

وی افزود: کار فرهنگی زمانی تاثیرگذار خواهد بود  و‌جامعه از آثار آن بهره مند خواهد شد که بتوان باورهای ذهنی افراد را تغییر داد و در صورت تغییر باورهای ذهنی و هدایت آنان به سمت سبک زندگی اسلامی شاهد ارتقای شاخص‌های فرهنگی در جامعه خواهیم بود.

وی در ادامه بر اجرایی شدن مصوبات شورای فرهنگ عمومی تاکید کرد و گفت: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مانند مصوبات مجلس شورای اسلامی از ضمانت اجرایی برخوردار است و باید زمینه اجرای مطلوب آن را فراهم کرد.

وی افزود: تصمیمات و خروجی جلسات شورای فرهنگ عمومی گامی در جهت ارتقای فرهنگ عمومی در هر شهر و منطقه است تصمیمات این شورا نقش موثری در ترویج فرهنگ ایران اسلامی و کاهش آسیب‌ها و معضلات جامعه دارد، بنابراین علاوه بر حضور مسئولان ادارات باید به دقت مصوبات و تصمیمات این شورا در حوزه کاری خود را دنبال و اجرایی کنند تا شاهد نتایج آن در راستای ارتقای فرهنگ جامعه باشیم.

امام جمعه ساوه در ادامه با تقدیر از حضور باشکوه مردم در راهپیمایی 13 آبان بر هماهنگی بیشتر در خصوص تامین سیستم صوتی مناسب به منظور پوشش مطلوب راهپیمایی‌ها در این شهرستان تاکید کرد.

وی همچنین خواستار بزرگداشت دهه آخر ماه صفر و ایام شهادت پیامبر اکرم(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) شد و  بر کسب آمادگی به منظور برپایی جشن‌های هفته وحدت با آغاز ماه ربیع الاول تاکید کرد و گفت: نمی‌شود جامعه را باعزا و ماتم اداره کرد بلکه باید در کنار عزا در در ایام شهادت اهل بیت، در ایام اعیاد و ولادت اهل بیت فضای شادی و نشاط جامعه را فراگیرد.

حجت‌الاسلام حسینی همچنین با اشاره به در پیش بودن روز دانشجو گفت: دانشگاه‌ها باید برنامه‌های محتوایی داشته باشند و با برگزاری کرسی های آزاداندیشی فقط دنبال تولید مدرک نبوده بلکه باید کار محتوایی ارائه دهند.

وی همچنین با اشاره به فرا رسیدن هفته کتاب و کتابخوانی خواستار افزایش سرانه کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه به منظور ارتقای سطح آگاهی ها و سواد مردم شد.

امام جمعه ساوه در ادامه بر پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی به ویژه کاهش آمار خودکشی در جامعه تاکید کرد و گفت: اجتماعی کردن پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کارآمدترین راهکار برای مقابله با ناهنجاری‌هاست.

وی گفت: باید بپذیریم که آسیب‌های اجتماعی با امنیت کشور، گره خورده است چراکه این معضل، سبب لطمه به نیروی انسانی در کشور می‌شود و از طرف دیگر، مهم‌ترین مؤلفه توسعه هر کشور، نیروی انسانی سالم و کارآمد است که اگر تحت تأثیر آسیب‌های اجتماعی و جرائم قرار بگیرد، کشور باید هزینه زیادی بپردازد اما به‌طور کلی، در حال حاضر وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور نسبت به گذشته محسوس و مشهودتر شده است.

امام جمعه ساوه اضافه کرد: به این معنی که کسی نمی‌تواند آن را پنهان کند بنایراین باتوجه به دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص آسیب‌های اجتماعی این معضلات باید دغدغه سایر مسئولان باشد و از ظرفیت‌های علمی و تخصصی و در جایگاهی که قرار دارند برای حل این معضل تلاش کنند ولی متاسفانه عدم اتحاد و موازی‌کاری سبب شده نتوانیم کارنامه درخشانی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم.

رییس دادگستری ساوه نیز اختلافات خانوادگی را از مهمترین دلایل خودکشی در جامعه دانست و گفت: اختلافات خانوادگی ریشه در بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دارد.

هادی ملکی اظهار کرد: اختلافات خانوادگی تامه نیست و معلول علت‌هایی نظیر مسایل اقتصادی، بیکاری و برخی آسیب‌هاست.

وی افزود: کاهش سن خودکشی در جامع می‌طلبد تا اقدامات پیشگیرانه و درمانی از سوی متولیان امر چه در حوزه سلامت و چه در حوزه فرهنگی تقویت شود.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه نیز با اشاره به فرا رسیدن روز شورای فرهنگ عمومی از شورای فرهنگ به عنوان یک شورای فرادستی در حوزه فرهنگ یاد کرد و گفت: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد و خودکشی در جلسات شورای فرهنگ مطرح و‌ضمن بحث و بررسی  در کارگروه‌های مربوطه، تصمیمات خوبی برای کاهش و پیشگیری از آسیب‌ها اتخاذ شده است.

حسین محمودی فر افزود: برگزاری بسیاری از دوره های آموزشی و کارگاههای پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی از مصوبات شورای فرهنگ عمومی شهرستان بوده است که براساس بررسی‌های بعمل آمده نتایج خوبی را در سطح جامعه داشته است.

در این جلسه کارشناسان دانشکده علوم پزشکی ساوه، آموزش و پرورش، بهزیستی و نیز مدیران برخی از ادارات به بیان نقطه نظرات و دیدگاههای خود پرداختند.

برگزاری دوره‌های پیشگیری از اعتیاد، دوره‌های بهداشت خانواده، اطلاع رسانی همگانی و نصب بنرهایی با محتوای پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی در سطح شهر، اختصاص ظرفیت 50 درصدی مدارس شهرستان برای پوشش در امر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، تخصیص اعتبار کافی در حوزه آموزش مدارس، تشکیل مجمع خیرین برای ترک اعتیاد و اداره آن به صورت هیات امنایی، تسریع در راه‌اندازی شلتر در شهرستان برای درمان معتادین، ریشه‌یابی و عوامل موثر در بروز اعتیاد و ارائه راهکار لازم برای برون رفت از این آسیب‌ها، اعطای تسهیلات به معتادین برای ترک اعتیاد و توانمند کردن آنان برای ایجاد اشتغال، هدایت واقفین به سمت وقف در حوزه تامین نیازهای فقرا و‌محرومان جامعه از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح و در مورد آنان بحث و بررسی صورت گرفت.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com