خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


برگزاری دوره تربیت مربی نماز

        حسین محمودی فررئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری دوره تربیت مربی نماز خبرداد و بیان داشت: دوره تربیت مربی برای نماز با 120 ساعت آموزش برای مربیان قرآنی و حافظان قرآن کریم با هماهنگی مرکز تخصصی اقامه نماز با همکاری اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و مؤسسه قرآنی دارالتحفیظ برگزار و تا کنون 7 جلسه از این دوره با 56 ساعت آموزش سپری شده است

که موضوع جلسات به شرح ذیل بیان می شود:حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای جهان بخشی در ارتباط با موضوع شیوه های دعوت به نماز در بخش کودکان و نوجوانان ارائه راهکار نمودند که جهت جذب هریک از این گروه ها به سمت نماز باید به پنجره های طلایی نفوذ توجه نموده و با آنان همراه باشیم.

    حجت الاسلام والمسلمین آقای امیدی جایگاه و اهمیت خانواده برای نماز را آموزش داده و وظیفه والدین و  متربیان را در مقابل تعلیم نماز بیان نمودند وی افزود:خانواده و متربیان در مقابل اهمیت نماز فرزندانشان زیرک و بصیرت داشته باشند و درمقابل این مقوله دغدغه مند باشند و بدانند ک مهمترین عامل برای بیمه کردن خانواده و فرزندان همان بهره مندی از نماز است.

   حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای آرزومندی درباره اهمیت نماز و راه های برطرف کردن مشکلات نماز را مورد آموزش قراردادند و درباره اهمیت نماز چهار موضوع را مورد بحث قرارداده 1-جایگاه نماز 2- مشکلات نماز3-حفاظت از نماز 4- غفلت

    حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای شریفی کلیه روایات و احادیثی که در ارتباط با نماز است برای فراگیران را مورد بحث قراردادند.

    حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای جاسم نیزآیات قرآن را که در ارتباط با نماز می باشد فراگیران را مورد آموزش قراردادند.

    ایشان افزود که 1000 آیه قرآن درباره نماز آمده است که بیش از 90 بار واژه صلات و بیش از 900 بار واژگان مرتبط با آن(عبادت،وضو،مسجد،...)آمده است در قرآن کریم 107 دستور به اقامه نماز شده است دو بار به صورت صیغه جمع و 5 بار به صورت مفرد آمده است.

     محوریت نماز در وصف یاران،همراهی خدا با انسان مورد بحث و بررسی قرارگرفت وهمچنین ایشان برای متعلمان هدف وحکمت وجوب نماز،مراتب نماز و اینکه نماز ما چه نقصی دارند؟ چرا نماز ما باعث رشد ما نمی شود؟ و چه کنیم تا نماز طبق آیه ان الصلات تنهی عن الفحشاء و المنکر ما را از همه گناهان و غفلت ها بازدارد؟ مورد تحلیل قرارگرفت.

   حجت الاسلام و المسلمین آقای غلامی در ارتباط با شیوه های جذاب سازی تلاش و راهکارهای علل ترک نماز را مورد بررسی قراردادند.

   ایشان علل ترک نماز را بیان و در سه مقوله بینشی و عاطفی و رفتاری بررسی کرده و راهکارهای رفع ترک نماز را عنوان نمودند.

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com