خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


برگزاری شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومیدر شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوهبا اشاره به آمار بالای بروز آسیب‌های اجتماعی در نقاط حاشیه نشین شهر گفت: ساکنین حاشیه شهر به دلیل مشکلاتی که دارند امکان شرکت و حضور در برنامه‌های فرهنگی شهر را ندارند از این رو در راستای پیشگیری از بروز ناهنجاری‌ها و آسیب ها لازم است کار میدانی انجام شود و دوره های آموزشی در نقاط حاشیه‌ای برگزار شود.

     حسین محمودی فر،رییس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبرداد و بیان داشت: این جلسه در روز پنج شنبه مورخ 11/5/97 راس ساعت 30/7 به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی و سایر اعضاء در محل دفتر امام جمعه تشکیل گردید.

در این جلسه امام جمعه ساوه گفت: صرف نگرانی برای بروز آسیب‌های اجتماعی کافی نیست بلکه باید با ارائه راهکار لازم برای برطرف کردن آن برنامه ریزی و کار عملی صورت داد.

حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی در شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه، اظهار کرد: توانمند سازی برای پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی کار فرهنگی می خواهد.

وی با اشاره به آمار بالای بروز آسیب‌های اجتماعی در نقاط حاشیه نشین شهر گفت: ساکنین حاشیه شهر به دلیل مشکلاتی که دارند امکان شرکت و حضور در برنامه‌های فرهنگی شهر را ندارند از این رو در راستای پیشگیری از بروز ناهنجاری‌ها و آسیب ها لازم است کار میدانی انجام شود و دوره های آموزشی در نقاط حاشیه‌ای برگزار شود.

امام جمعه ساوه با تاکید بر اینکه طرح‌های فرهنگی با برنامه ریزی و کارشناسی تاثیرگذار خواهد بود، گفت: مهارت زندگی و مهارت فرزند پروری دو وظیفه مهم برای گسترش کیفی فرهنگ به همت عناصر فرهنگی است که باید مبتنی بر سبک زندگی اسلامی باشد.

وی با اشاره به اینکه سبک زندگی غربی تهدید کننده جامعه است، اظهار کرد: آموزش اسلامی باید در راس آموزش هایی باشد که به منظور پیشگیری، درمان و مقابله با ناهنجاری های اجتماعی و مقابله با سبک زندگی غربی صورت می گیرد.

امام جمعه ساوه در ادامه با اشاره به تحرکات اخیر دولت آمریکا، گفت: آمریکا غیرقابل اعتماد است و فشارهای اخیر برای تحمیل مسأله سازش است. مشکلات مردم جدی است اما نباید به بهانه مشکلات مردم تن به سازش و مذاکره دهیم.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد رضایتمندی مردم یک اصل برای کارگزاران نظام باید باشد، افزود: هر کاری که موجب نارضایتی مردم شود،یک اقدام ضد انقلابی است.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ساوه با اشاره به پلمپ سفره‌خانه‌هایی که اقدام به عرضه قلیان می‌کردند گفت: طبق مصوبه مجلس قهوه‌خانه‌ها جزو اماکن عمومی محسوب نمی‌شوند از این رو عرضه قلیان در این اماکن  مجاز دانسته شد.

حسین معمارنیا افزود : ساوه جزو نخستین شهرهایی بود که طبق قانون گذشته منع عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها و سفره خانه ها را اجرایی کرد اما تناقض در قانون زحمات مدیریت شهرستان را هدر داد.

رییس دادگستری ساوه نیز گفت: مهمترین دغدغه مردم تامین معیشت است و همین موضوع عامل بروز آسیب‌های اجتماعی است.

هادی ملکی افزود: به دلیل محدودیت منابع مالی در حوزه فرهنگی اجرای فعالیت‌های فرهنگی هم با کندی مواجه شده است و لازم است با برنامه‌ریزی دقیق و ارایه راهکار لازم به دنبال ارتقای شاخص‌های حوزه فرهنگ بود.

وی به ضعف قوانین اشاره کرد و گفت: وضع قوانین مناسب و کارآمد متناسب با نیاز جامعه کمک شایانی به پیشگیری از وقوع جرم خواهد کرد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه نیز گفت: برنامه ریزی، خلاقیت و نوآوری لازمه اجرایی کردن ایده های فرهنگی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی است.

حسین محمودی فر عنوان کرد: فقر اقتصادی عامل بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نظیر خودکشی است از این رو کار جمعی و پرهیز از اقدامات جزیره ای بسیار کارساز است.

برگزاری جلسات آموزشی به همت دانشکده علوم پزشکی ساوه در خصوص پیشگیری و کاهش خودکشی، برگزاری جلسات آموزشی و سلامت روان برای ائمه جماعت و مداحان، هماهنگی بین بخشی برای تقویت مشاوره فرهنگی در جامعه به ویژه در مدارس، پیگیری مصوبات شورای فرهنگ به صورت هر سه ماه یکبار فرمانداری، از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام صادق (سلام الله علیه) : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ. نماز شخص خوشبو برتر از هفتاد نماز بدون بوى خوش است. الصلاة: ص 51 ح 148

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com