خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


شصتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه

 حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در شصتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه اظهار کرد اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی باید منطبق بر مبانی دینی باشد تا کار پیشگیری در حوزه آسیب‌های اجتماعی موثر واقع شود.

حسین محمودی فر ،رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری شصتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبرداد و بیان داشت: این جلسه در روز پنج شنبه مورخ 3/3/97 رأس ساعت 30/11 در محل دفتر امام جمعه ساوه تشکیل گردید.

     حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در شصتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه اظهار کرد: آموزش، ارتباطات بین سازمانی و مداخلات اجتماعی موثرترین راهکار برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد، طلاق، خودکشی و ... است.وی در ادامه بر ضرورت تقویت برنامه های فرهنگی و دینی در جامعه تاکید کرد و گفت: به هر میزان که در راستای تقویت بنیه دینی مردم قدم برداریم به همان میزان از بروز آسیب های اجتماعی جلوگیری کرده ایم.امام جمعه ساوه در ادامه با اشاره به اینکه برنامه های فرهنگی باید پیوست دینی داشته باشد، تصریح کرد: اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی باید منطبق بر مبانی دینی باشد تا کار پیشگیری در حوزه آسیب‌های اجتماعی موثر واقع شود.وی در ادامه گفت: اجرای طرح تحکیم مبانی خانواده از ضروریات است و باید با مداخله تمامی دستگاههای اجرایی به صورت جدی پرداخته شود.

    حجت الاسلام حسینی بر تقویت فضای نشاط و تفریح در جامعه تاکید کرد و آمادگی شورای فرهنگ عمومی را برای برگزاری برنامه‌های شاد در چارچوب ضوابط و مقررات اعلام کرد.وی در ادامه به بازدیدهای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر از ادارات برای احیای این فریضه شد و گفت: در بازدیدهایی که صورت می‌گیرد نقاط ضعف بررسی و راهکار مناسب برای برون رفت از کمبودها و تقویت نقاط قوت اتخاذ می‌شود.امام جمعه ساوه خواستار تکریم ارباب رجوع و برگزاری جلسات ملاقات مردمی برای اتخاذ تصمیم مناسب به منظور رفع مشکلات مردم شد.وی به سالروز فتح خرمشهر نیز اشاره کرد که منشاء یادآوری افتخارات این مرزوبوم است و خواستار برگزاری پرشور آیین‌های این ایام و نیز سالگرد ارتحال امام (ره) و روز جهانی قدس شد.

  در این جلسه فرماندار ساوه نیز گفت:‌ستاد بزرگداشت مناسبت‌های ماه خرداد تشکیل و فعالیت‌های این ستاد منشأ برگزاری فعالیت‌های متعدد و متنوع در سطح شهرستان است.محمد بهاروند در ادامه به دستور جلسه در خصوص علل و عوامل و راههای مهار و‌مقابله با آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد و خودکشی اشاره کرد و گفت: باید زمینه مشارکت همه دستگاه‌ها و متولیان فرهنگی برای پیشگیری و کاهش میزان آسیب ها فراهم شود. وی در ادامه اظهار کرد: با تقسیم کار و مشخص کردن وظایف هر دستگاه در راستای کاهش جرایم و پیشگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی بطور جدی عمل خواهیم کرد.

    در ادامه خانم دکتر امینی معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان مرکزی،  گفت: استان مرکزی استان       سالمندی است و نباید صرفا برای قشر نوجوان و جوان برنامه‌ریزی کرد بلکه باید نگاه کلان و عمیق به برنامه‌های پیشگیری داشت تا آحاد مختلف جامعه از برنامه‌هایی که منجر به بهبود سلامت روانی آنان می‌شود استفاده کنند.

 

      وی بیان کرد: تغییرات اقلیمی فرهنگی و اجتماعی و افزایش ظرفیت افراد و تاب آوری آنان در خصوص آسیب‌ها و توانمند شدن برای ترمیم در بین همه سنین ضروری است.

     امینی خواستار ارایه راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای کنترل آسیب‌های اجتماعی شد که از اهمیت خاصی برخوردار است.در این جلسه کارشناسان و برخی مسئولان به ویژه کارشناسان حوزه سلامت و جامعه دانشگاهی به بیان نقطه‌نظرات و راهکارهای موثر در راستای کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی پرداختند و روسای دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه ناصرخسرو ساوه نیز به ظرفیت های دانشگاهی در حوزه کاهش پیشگیری از این آسیب ها پرداختند.

     تنظیم شیوه‌نامه و سند فرهنگی برای تعیین تکلیف وظایف دستگاه‌های اجرایی، همخوانی نخبگان و روحانیت با کارشناسان برای حضور موثر در بین مردم با تاکید بر تقویت بنیه اعتقادی مردم، آموزش برای همه جامعه از سنین دانش آموزی تا میانسالی، تجهیز بخش روانپزشکی حوزه سلامت و فراهم کردن شرایط مناسب برای درمان بیماران و آموزش، توسعه فضاهای تفریحی و سرگرمی، ارایه آموزش‌های حرفه‌ای قبل از ازدواج و احیای مربیان پرورشی در مدارس، تقویت تجهیزات مرکز 123بهزیستی برای ارایه مشاوره و آموزش مطلوب، تقویت معنوی و اعتقادی درمان افسردگی برگزاری کارگاه‌های آموزشی، بیکاری، مشکلات اقتصادی، و افسردگی از دلایل اصلی بروز آسیب‌هاست و اولویت اول نبود سلامت روانی در بین مردم است و متولی اصلی در پیشگیری از خودکشی حوزه سلامت روان وزارت بهداشت است.

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com