خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


همایش روز هنرانقلاب اسلامی

 حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی  امام جمعه ساوه در همایش روز هنرانقلاب اسلامی به مناسبت سالروزشهادت شهید مرتضی آوینی بیان داشتهنر یک شیوه بیان و ادای مقصود است که اگر به موقع و درست از آن استفاده شود پیام خود را با رساترین و جذاب ترین شکل منتقل می کند. اگر  مفاهیم دینی درقالب  هنر بیان شود ، باعث انتقال آن به بهترین و جاودانه ترین طریق ممکن شده ایم. هنر دینی در واقع متناسب با فطرت انسان هاست و انسان به وسیله آن به یک آرامش خاصی دست می یابد.

 حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری همایش روز هنرانقلاب اسلامی خبرداد و بیان داشت: این مراسم مورخ 20/1/97 با همکاری کانون بسیج هنرمندان،اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسینی،رئیس شورای شهر،شهردار و جانشین سپاه با استقبال هنرمندان در محل سالن شهیدآوینی برگزار گردید.  

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در همایش روز هنرانقلاب اسلامی به مناسبت سالروزشهادت شهید مرتضی آوینی با اشاره به وظیفه هنر، اظهارداشت:آیا هدف از هنر باید لذت بردن مردم و هنرمندان باشد یا هنر وظیفه برتری دارد؟ هنر می تواند با توجه به خصایصی که دارد به عنوان کلاس درس و آموزش تلقی شود وظیفه هنر در مقابل دین این است که سهم باورهای دینی و نقش عقیده را شناخته وآن را ادا کند این حقیقت پذیرفتنی است که یک اثر هنری می تواند موجب تعالی وپیشرفت انسان شود.

وی افزود:هنر یک شیوه بیان و ادای مقصود است که اگر به موقع و درست از آن استفاده شود پیام خود را با رساترین و جذاب ترین شکل منتقل می کند. اگر  مفاهیم دینی درقالب  هنر بیان شود ، باعث انتقال آن به بهترین و جاودانه ترین طریق ممکن شده ایم. هنر دینی در واقع متناسب با فطرت انسان هاست و انسان به وسیله آن به یک آرامش خاصی دست می یابد.

امام جمعه ساوه تصریح کرد: قرار گرفتن هنر در خدمت سلاطین زور و ستم باعث زوال و نابودی هنر بوده هنر واقعی هنری است که در خدمت تعالی بشر و در راه دستورات خداوند متعال قرار گیرد، در غیر این صورت راه به جایی نخواهد برد.

حسینی بیان کرد: هنر در نظام جمهوری اسلامی جایگاهی بسیار رفیع دارد که اختصاص هفته هنر انقلاب نشان از جایگاه آن در نظام است و خواسته نظام اسلامی از هنر و هنرمندان تلاش در جهت تربیت نیروهایی در طراز جامعه اسلامی است. 

وی ادامه داد  همان طور که جمهوری اسلامی در راستای تکامل انسانی انسان ها تلاش می کند، هنرمندان انقلاب اسلامی نیز باید در این زمینه تلاش کرده بنابراین تربیت نیروهایی در طراز انقلاب اسلامی و تمدن اسلامی توسط هنرمندان با استفاده از ابزار هنر مهمترین وظیفه و رسالت هنرمندان انقلاب اسلامی است.

امام جمعه ساوه خاطرنشان کرد: تلاش دشمنان در جهت تضعیف بنیه های نظام اسلامی بوده وامروز دشمنان ولایتمداری مردم را هدف قرار داده اند تا از این طریق در صف انقلاب رخنه کنند و در این راستا وظیفه هنرمندان تقویت روحیه ولایتمداری مردم ولایت مدار و نسل های جوان است.

وی افزود:تقویت روحیه انقلابی گری از دیگر وظایف هنرمندان است  و با توجه  به توطئه های مختلف دشمنان در طول 38 سال انقلاب  بدون شک آنچه که زمینه قدرت و استقلال این نظام است روحیه انقلابی گری ملت است که باید همواره این روحیه تقویت شود

امام  جمعه ساوه تصریح کرد: هنرحتی اگر محتوا نداشته باشد ولی جنبه سرگرمی ونشاط به همراه داشته باشد و در چهارچوب شرع وجنبه هنجار شکنی نداشته باشد مورد تایید اسلام است ونشاط به عنوان بخشی از زندگی انسان همواره مورد توجه وضروری است

حسینی بیان کرد:تملق،بازی های سیاسی امروز از معضلات جامعه است زبان طنز ابزار مهمی برای اصلاح آنها ودیگر مشکلات جامعه بوده وحتی از هنرمی توان برای تشریح شعار سال استفاده کرد.

وی ادامه داد: هنرمندان متعهد به عنوان افسران جنگ نرم با استفاده از ظرفیت ها و استعدادهایی که درشهرستان ساوه  وجود دارد در زمینه های مختلف هنری در خصوص گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باید بیش از بیش تلاش کنند،حسین محمودی فر در همایش روزهنر انقلاب اسلامی به مناسبت سالروزشهادت شهید مرتضی آوینی با اشاره به وظیفه هنراظهارداشت: انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن از شاخصه های هنرمند متعهد و ارزشی بوده زیرا  در همه هنرها به لحاظ فرم و تکنیک رشد کرده ایم اما در زمینه آنچه که باید معرف هنر انقلاب اسلامی در دنیا باشد مقداری ضعیف عمل شده که لازم است با بررسی دقیق آن در راستای رسیدن به جایگاه واقعی هنر انقلاب اسلامی در جهان تلاش کنیم.

وی افزود: هنر زیباترین جلوه بیان خواسته‌ها بوده هنر و هنرمندان همواره از جایگاه و موقعیت والایی در جامعه برخوردار هستند که باید هنرمندان قدر آن را به خوبی بدانند و در حفظ این جایگاه والا که در راستای تعالی و تکامل انسان‌ها است، تلاش کنند

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ساوه تصریح کرد: دشمنان  برای تضعیف بنیه های نظام اسلامی به ابزارهای مختلف متوسل شده اند ومتاسفانه تا حدودی به اهداف خود دست یافته اند درحالیکه با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از ابزارهنر برای  رفع معضلات  و آسیب های اجتماعی نتوانستیم از این ابزار درجایگاه خود به نحو مطلوب استفاده کنیم.

محمودی فر بیان کرد:درکنار بی توجهی به جایگاه هنرمتاسفانه مشکلات مالی در خصوص تقویت هنر یکی دیگر از مشکلات بوده که این مسئله سبب شده با وجود پتانسیل هایی که در این خصوص در شهرستان وجود دارد جشنواره های ما فقط بصورت منطقه ای اجرا می شود ونتوانیم جایگاه هنر را به منظور واقعی خود به نسل امروز معرفی کنیم 

وی ادامه داد: هنر انقلابی از ابتدا، مرزهایی برپایه اندیشه ها و اهداف متعالی انقلاب اسلامی ایران ترسیم کرد که تجلی این مهم را می توان در آثار هنرمندانی چون شهید مرتضی آوینی یافت، او با تعهد و پایبندی به ارزش ها به تهیه مستند های دوران دفاع مقدس پرداخت و حماسه های جاوید فرزندان این مرزوبوم را در خاطره تاریخ ماندگار ساخت.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ساوه خاطرنشان کرد:شهید سیدمرتضی آوینی، تمام عمر خود را به منظور حفظ و پاسداری از ارزش ها و فرهنگ اسلامی، صرف کرد و موفق شد تا با بهره گیری از فضای مناسب موجود در هنر و ارائه آثار ارزنده و کم نظیر، اندیشه ناب انقلابی را به تصویر بکشد و صحنه هایی ماندگار از ایثار و رشادت جوانان این مرزوبوم را در دفاع از کیان میهن خویش به نمایش بگذارد.

     در این همایش تعدادی از هنرمندان به بیان  مشکلات خود  پرداخته و خواستار حمایت مسئولین شدند ودر پایان از هنرمندان برتر شهرستان ساوه تجلیل شد.

اوقات شرعی

حدیث روز

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com