پیوند ها


شهادت حضرت زهرا (س)

شب كه هميشه با ناله‏ هاى على(ع) آشناست، حال شاهد مظلوميت و زمزمه‏ هاى حزن ‏انگيز اوست، زمزمه ‏هاى حزن انگيزى كه در غم از دست دادن فاطمه از عمق وجود مولا(ع) برمى‏خيزد. لحظه‏ ها، آرام و قرار ندارند گويى از آن مى‏ترسند كه بغض على(ع) بتركد و آسمان فرو ريزد كوچه‏ هاى تاريك مدينه، شرمگين از امانت‏دارى خود، در سكوت مرگ‏ آورى فرو رفته ‏اند. ملائكه، مدينه را سرزنش مى‏كنند:

«مگر رسول خدا(ص) نفرموده بود كه فاطمه پاره تن من است؟ واى بر تو اى مدينه كه چه بد امانت‏دارى بودى!»

عرشيان در سوگ فاطمه(س) نالانند. فرزندان فاطمه(س) ناباورانه پيكر مطهر و بى‏جان مادر را در آغوش كشيده، معصومانه مى‏گريند و با ذره ذره وجودشان از مادر مى‏خواهند كه بار ديگر با آنان سخن بگويد، فاطمه(س) اما مظلوم و زجر كشيده همچنان ساكت است.

ماه با شرمسارى، خود را پشت ابرهاى سياه پنهان ساخته تا تاريكى شب، چنان همه مدينه را بپوشاند كه كسى نبيند و نداند كه پيكر پاك دختر رسول خدا(ص) بر روى دستان مبارك امام على(ع) به سوى كدامين خاك مى‏رود.

شب كه هميشه با ناله‏ هاى على(ع) آشناست، حال شاهد مظلوميت و زمزمه‏ هاى حزن ‏انگيز اوست، زمزمه ‏هاى حزن انگيزى كه در غم از دست دادن فاطمه از عمق وجود مولا(ع) برمى‏خيزد. لحظه‏ ها، آرام و قرار ندارند گويى از آن مى‏ترسند كه بغض على(ع) بتركد و آسمان فرو ريزد كوچه‏ هاى تاريك مدينه، شرمگين از امانت‏دارى خود، در سكوت مرگ‏آورى فرو رفته ‏اند. ملائكه، مدينه را سرزنش مى‏كنند:

«مگر رسول خدا(ص) نفرموده بود كه فاطمه پاره تن من است؟ واى بر تو اى مدينه كه چه بد امانت‏دارى بودى!»

زمين، حضور گام‏هاى آرام على(ع) را حس مى‏كند. همان گام‏هايى كه هر گاه در ميدان مبارزه با دشمن به حركت درمى‏آمد، زمين و زمان از صلابت و هيبت آن بر خود مى‏لرزيد و هيچ كس را ياراى مقاومت در برابر او نبود و با همان گام‏هايى كه يتيمان و بينوايان كوفه هر گاه خش خش گام على(ع) را در دل شب مى‏شنيدند، نور اميد وجودشان را پر مى‏كرد.

و حالا على(ع) ا ست و شب و تنهايى و پيكر مطهر همسر و ناله‏هاى معصومانه فرزندان و به اندازه تمام جهان غم و بغضى كه گلوى حضرتش را مى‏فشارد و خيل ملائكه كه آمده‏اند تا در اين تنهايى، غمخوار مولا(ع) باشند ...

فرزندان فاطمه(س) آخرين وداع را با مادر مى‏كنند و پيكر مطهر زهراى مرضيه با خاك آشنا مى‏شود و روح پاكش به پدر بزرگوارش رسول خدا(ص) مى‏پيوندد و خاك، چنان به وصيت فاطمه(س) وفادار است كه اثرى از قبر، باقى نمى‏گذارد.

حزن و اندوه، چنان بر وجود مولاى متقيان، اسوه صبر و ايمان و شجاعت غلبه مى‏كند كه اشك از ديدگان مباركش سرازير مى‏شود. على(ع) روى مبارك را به سوى قبر پيامبر(ص) برمى‏گرداند و با او درد دل مى‏كند:

«السلام عليك يا رسول‏اللَّه ...(ص) ... فاطمه، نورديده ‏ات امشب به زيارت شما آمده ... خداوند اينگونه مقدر ساخته كه در ميان اهل بيت، فاطمه زودتر از ديگران به تو بپيوندد ... يا رسول ‏اللَّه ... اكنون امانت خويش را از من باز گرفتى ... بعد از فاطمه(س) اندوه، هميشه با من خواهد بود و شب هايم به بيدارى خواهد گذشت و اين حزن و اندوه با من خواهد بود تا وقتى كه خداوند براى من نيز سرايى را كه تو در آن مقيم هستى، اختيار كند...

حدیث روز

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229

اوقات شرعی

روزنامه های کشور

درباره ما

مرکز ارائه قالب های فارسی جوملا و ارائه بسته های آمزش طراحی سایت

جدیدترین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.