خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

گزارش عملکرد

پیوند ها


روزنامه های کشور

پنجاه و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه

 حجت ‌ الاسلام و المسلمین دکترسیدابراهیم حسینی رئیس شورای فرهنگ عمومی در پنجاه و هفتمین جلسه  شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه تصریح کرد: تا زمانی که انقلاب اسلامی مانند گوهری در کره زمین می درخشد دشمنی و طراحی فتنه از سوی مستبدان عالم ادامه دارد و این وظیفه ماست که اجازه ندهیم دشمن از غفلت و ضعف ما برای عملی کردن این طراحی ‌ ها استفاده کند و باید به دنبال برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت باشیم. 

حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه از تشکیل پنجاه و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبرداد و بیان داشت: این جلسه مورخ 96/1028 رأس ساعت 10/30باحضور اعضاء در محل دفتر امام جمعه تشکیل گردید.

    حجت ‌ الاسلام سیدابراهیم حسینی در پنجاه و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه، با اشاره به اغتشاشات اخیر که در کشور بوجود آمد، اظهار کرد: باید ریشه این اغتشاشات و اتفاقات آشوبگرانه به درستی بررسی و تحلیل شود. 

وی  با تاکید بر اینکه نباید در شناخت مسئله و تحلیل آن دچار اشتباه و خطا شویم، گفت: اشتباه در شناخت مسئله و تحلیل آن موجب خواهد شد که دوباره شاهد بروز چنین اتفاقاتی باشیم و به جای درمان آن را شعله ور می ‌ کند. 

امام جمعه ساوه از ناآرامی های 96 به عنوان یک طراحی جدید از سوی دشمن برای براندازی به تمام معنای نظام اسلامی یاد کرد و افزود: اصل و مبدا این فتنه براندازی انقلاب بود که به تعبیر رهبر معظم انقلاب توسط مثلث فتنه یعنی آمریکا، صهیونیسم و عربستان شکل گرفت. 

وی با تاکید بر اینکه فتنه آمریکایی ها تمامی ندارد، عنوان کرد: این فتنه تا زمان ظهور حضرت مهدی (عج) پیچیده ‌ تر خواهد شد اما اگر آمادگی برای خنثی کردن فتنه ‌ ها را داشته باشیم هیچ کدام از توطئه های دشمنان نظیر توطئه و فتنه ‌ های گذشته عملیاتی نخواهد شد. 

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه تصریح کرد: تا زمانی که انقلاب اسلامی مانند گوهری در کره زمین می درخشد دشمنی و طراحی فتنه از سوی مستبدان عالم ادامه دارد و این وظیفه ماست که اجازه ندهیم دشمن از غفلت و ضعف ما برای عملی کردن این طراحی ‌ ها استفاده کند و باید به دنبال برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت باشیم. 

وی به حضور مردم در خنثی کردن فتنه 96 نیز اشاره کرد و گفت: حضور با بصیرت و آگاهانه مردم به دشمن نشان داد که این ملت همواره برای دفاع از آرمان ‌ های نظام در صحنه هستند و از طرفی حضور آحاد مختلف مردم صرف نظر از گرایش سیاسی بیانگر آن است که این ملت در دفاع از آرمان ها و ارزش ‌ های انقلاب اسلامی متحد و یکپارچه بوده و اجازه نخواهند داد دشمن علیه کشور فتنه ‌ افکنی کند. 

حجت الاسلام حسینی در ادامه سبک زندگی نادرست و چالش های اجتماعی متاثر از القائات دشمن را علت اصلی بروز ناآرامی های اخیر دانست و بر لزوم تقویت تربیت دینی و انقلابی دانش آموزان و لزوم گسترش فضاهای تفریحی و زیر ساخت های لازم و نیز افزایش سرانه فضای ورزشی به منظور ایجاد جامعه ای شاد و بانشاط و تقویت امید در جامعه تاکید کرد. 

وی تجویز و گسترش تفریحات سالم را مطالبه اصلی جوانان برشمرد و خواستار توسعه برنامه ‌ ها و مراسم معنوی و مذهبی شد و با تاکید بر خدمت ‌ رسانی مضاعف به مردم از سوی مسئولان گفت: ملاک خدمت به مردم عمل به قانون است اما همین قانون انعطاف نیز دارد و با استفاده از انعطافات قانون آنرا به نفع مردم تفسیر کرد. 

    محمد بهاروند در پنجاه و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه با تاکید بر اینکه دسترسی آسان مردم به مدیران و مسئولان موجب کاهش دغدغه ‌ ها و نگرانی مردم می ‌ شود، اظهار کرد: مسئولان باید به گونه ‌ ای برنامه ‌ ریزی کنند که برنامه های ملاقات مردمی به صورت هفتگی و مشخصا در یک روز از هفته انجام شود و در طول ساعات اداری نیز پذیرای مراجعین باشند. 

وی تکریم ارباب رجوع را موجب رضایت خدای تعالی و ارتقای سطح رضایتمندی مردم بیان کرد و افزود: دستگاه ‌ های اجرایی از تمام ظرفیت و توان خود برای تسریع در برآوردن مطالبات و پاسخ به نیازهای مردم استفاده کنند. 

وی با تاکید بر اینکه سیستم اداری موجود قدیمی و سنتی است، عنوان کرد: باید تلاش شود تا سیستم اداری موجود تغییر وضعیت داده و به صورت تمام الکترونیکی به مردم خدمات دهد و با به ‌ روز کردن تجهیزات روند خدمت ‌ رسانی به مردم تسریع شود. 

فرماندار ساوه گفت: در راستای تکریم ارباب رجوع و حفظ حقوق شهروندی از تمامی ادارات شهرستان خواسته شده است که با اجرای طرح "میز خدمت" روند خدمت ‌ رسانی به مردم را بهبود بخشند و ضمن ارزیابی از وضعیت اجرای این طرح نحوه خدمات ارائه شده را به دستگاه ‌ های بالاتر گزارش خواهیم داد. 

وی با تاکید بر اینکه نباید در کار مردم مانع تراشی کرد، گفت: شفاف سازی در عملکرد دستگاههای اجرایی مانع از سوء استفاده های احتمالی شده و جلوی رانت را خواهد گرفت. 

بهاروند از حمایت مردم به عنوان پشتوانه نظام اسلامی یاد کرد و گفت: باید تلاش کرد تا رضایت مردم را جلب کرد و با عملیاتی کردن طرح میز خدمت که در گذشته و از بدو انقلاب با عناوین مختلفی نظیر طرح تکریم ارباب رجوع و حفظ حقوق شهروندی با همان مفاهیم مطرح می ‌ شد به مردم خدمت مضاعف کرد. 

وی تصریح کرد: بسیاری از موضوعاتی که موجب تسهیل در برطرف کردن نیازهای مردم می ‌ شود باید در سطح کلان و در تحقق حقوق شهروندی عملیاتی شود و برخی نیز باید توسط مسئولان محلی مدیریت و اجرا شود. 

وی اضافه کرد: جامعه نیازمند فضاسازی آرام و تقویت روحیه امید و نشاط است ک تحقق این الزامات در گرو جلب رضایت ‌ مندی مردم با خدمت مضاعف است. 

فرماندار ساوه با اشاره به اتفاقات اخیری که در سطح شهرستان بوقوع پیوست، گفت: اتفاقات اخیر با حضور آگاهانه مردم در صحنه و تلاش مسئولان امر به بهترین وجه ممکن مدیریت شد و با سعه صدر آرامش در شهر حکم ‌ فرما شد بدون اینکه برای شخص یا اشخاصی مشکلی بوجود آید. 

وی مشکلات اقتصادی، معیشتی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را عامل بروز این اتفاقات برشمرد و گفت: فضاسازی مناسب و ایجاد زیرساخت ‌ های لازم بسیاری از مشکلات را برطرف خواهد کرد. 

نائب رئیس شورای فرهنگ عمومی ساوه در ادامه از رسانه ها بویژه رسانه ملی خواست تا با پخش برنامه ‌ های پرمحتوا و جذب مخاطب مانع از گرایش مردم به فضای مجازی رسانه ‌ ای جریان معاند و مخرب نظام شوند که علاوه بر توطئه ‌ افکنی علیه انقلاب به دنبال تضعیف بنیه اعتقادی و باورهای دینی مردم می ‌ شوند. 

وی در ادامه بر لزوم وحدت و انسجام بین مردم و مسئولان تاکید کرد و گفت: با وحدت و انسجام باید کوشش کرد تا این حوادث تکرار نشود و البته این گونه اتفاقات هشداری برای مسئولان است که به دنبال حل مشکلات مردم باشند. 

بهاروند گفت: باید طوری عمل کرد که ذهنیت جامعه نسبت به مسئولان منفی نشود که نتیجه آن تضعیف اعتماد عمومی نسبت به نظام اسلامی است و از تمامی فرصت ‌ ها و ظرفیت ‌ ها برای تقویت اقتدار نظام استفاده کرد. 

وی با اشاره به در پیش بودن دهه مبارک فجر نیز گفت: انقلاب اسلامی متعلق به مردم است و اجازه دهیم مردم به عنوان پشتوانه و  رکن اصلی انقلاب همان طور که در پیروزی این نهضت نقش ‌ آفرینی کردند در استمرار این حرکت و تحقق اهداف آن نیز سهم داشته باشند به عبارت دیگر انقلاب را دولتی نکنیم چرا که انقلاب برای مردم است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه نیز به قرائت دستور جلسه پرداخت و ضمن ارائه گزارش کارگروه جلوگیری از آسیب ‌ های ناشی از فضای مجازی در مدارس گفت: این کارگروه با مشارکت معلمین و دانش ‌ آموزان تشکیل و ضمن آسیب شناسی راهکارهای لازم ارائه شود.

     حسین محمودی فر بیان کرد: در این کارگروه تقویت ضمانت اجرایی مصوبات مورد تاکید قرار گرفت و اعضای کارگروه خواستار بهره ‌ مندی از نظرات روانشناسان و افراد کارشناس در حوزه آسیب ‌ های اجتماعی شدند. 

وی گفت: آموزش فعالیت در فضای مجازی با استفاده از ظرفیت روحانیان، انجمن اسلامی دانش آموزان، بسیج ‌ دانش ‌ آموزی، هلال احمر و شورای دانش ‌ آموزی محقق خواهد شد. 

دبیر شورای فرهنگ عمومی ساوه به دستور دوم جلسه شورای فرهنگ عمومی نیز اشاره کرد و گفت: در خصوص اجرای طرح میز خدمت نیز با ابلاغی از سوی فرمانداری به تمامی دستگاه ‌ های اجرایی از مدیران خواسته شده تا این طرح را در ادارات اجرا کنند. 

برگزاری مراسم دهه مبارک فجر با حفظ حرمت ایام فاطمیه، امضای تفاهم ‌ نامه برای ارتقای سطح سلامت نمازگزاران با مشارکت دبیرخانه کانون فرهنگی هنری مساجد با دانشکده علوم پزشکی، کاهش بروکراسی ‌ های اداری و پرهیز از کاغذ بازی ‌ ها، انجام سنجش اجتماعی به خصوص در حوزه جوانان در سطح جامعه به منطور واکاوی حوادث اخیر و انجام کار مطالعاتی و تحقیاتی در این خصوص، پرهیز از مکاتبات دستی در ادارات و الکترونیکی کردن مکاتبات به منظور ارتقای سطح رضایت ‌ مندی مردم از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت./

 

اوقات شرعی

حدیث روز

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com