پیوند ها


اختتامیه سومین سوگواره تعزیه

   حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای اسلامی امام جمعه موقت  دراختتامیه سومین سوگواره تعزیه بیان داشت: تعزیه یکی از مهمترین آیین های عزاداری در ماه محرم و صفر است و از گذشته تا به امروز بوده است که نباید کمرنگ شود و هرسال شاهد اجرای آن در میان عزاداران حسینی باشیم وی افزود: نقش آیین تعزیه خوانی در ترویج فرهنگ عاشورایی و روحیه ایثار و شهادت برکسی پوشیده نیست و این آیین با استقبال با شکوه مردم به ویژه نسل جوان برگزار می شود و باید از این ظرفیت استفاده های بهتری شود.

  حسین محمودی فر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری اختتامیه سومین سوگواره تعزیه خبرداد و بیان داشت:

     این مراسم در مورخ 7/9/96 ساعت 18 با حضور جناب آقای شریفی،مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی،حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای اسلامی امام جمعه موقت ،تعدادی از مسئولین و گروه های مختلف تعزیه در محل سالن شهیدآوینی برگزار گردید.

    حسین محمودی فر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری اختتامیه سومین سوگواره تعزیه خبرداد و بیان داشت: 

     این مراسم در مورخ 7/9/96 ساعت 18 با حضور جناب آقای شریفی،مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی،حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای اسلامی امام جمعه موقت ،تعدادی از مسئولین و گروه های مختلف تعزیه در محل سالن شهیدآوینی برگزار گردید.

     حسین محمودی فر در این مراسم از کلیه گروه های تعزیه که در برگزاری سومین سوگواره همکاری داشتند تقدیر و تشکر نموده و افزود سومین سوگواره تعزیه با توان و مساعدت و همراهی گروه های تعزیه و مدیریت انجمن تعزیه برگزار و تعداد 13 گروه در این سوگواره شرکت داشتند که نسبت به سال های گذشته و نظارت انجمن از پیشرفت خوبی برخوردار بوده است.

    رئیس اداره فرهنگ وارشاداسلامی در ادامه اظهار کرد: تعزیه ،جایگاه ویژه ای در مراسم عزاداری وسوگواری سید و سالار شهیدان داشته و این آئین سنتی برگرفته از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی مردم ما است.

    حسین محمودی فر تصریح کرد: هنرنمایش تأثیر زیادی در انتقال مفاهیم و پیام های دینی می تواند ایفا کند و می توان با اتکا به تعزیه خوانی که از سال های دراز در کشورمان برگزار شده است فرهنگ عاشورایی را در میان نسل های جوان ترویج داد و هنر تعزیه شاهکاری است که به نام ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است و نیاز است که این فرهنگ تداوم داشته باشد و در آینده های دور هم شاهد برگزاری تعزیه باشیم. 

    دراین مراسم حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای اسلامی امام جمعه موقت بیان داشت: تعزیه یکی از مهمترین آیین های عزاداری در ماه محرم و صفر است و از گذشته تا به امروز بوده است که نباید کمرنگ شود و هرسال شاهد اجرای آن در میان عزاداران حسینی باشیم وی افزود: نقش آیین تعزیه خوانی در ترویج فرهنگ عاشورایی و روحیه ایثار و شهادت برکسی پوشیده نیست و این آیین با استقبال با شکوه مردم به ویژه نسل جوان برگزار می شود و باید از این ظرفیت استفاده های بهتری شود.

    اسلامی افزود: اجرای هنرمندانه همراه با رعایت تمامی اصول حرفه ای تکنیکی و هنری در تعزیه به اثر گذاری و ماندگاری این هنر اسلامی افزوده و آن را به تعالی و تکامل می رساند.

    اسلامی تصریح کرد: استفاده از متون خوب و صحیح و همچنین استفاده از ابزار و امکانات لازم در تعزیه ضروری است و تحریف در هرموضوعی به اصل کار ضربه زده و به این هنر آیینی خدشه وارد می کند.

   اسلامی در پایان خواستار فعالیت تعزیه خوانان در اعیاد به ویژه عید غدیر که موجب شادی و نشاط جامعه گردد، شد.

    درپایان از برگزیدگان سومین سوگواره تعزیه با اهداء لوح تقدیر و هدایا تجلیل و همچنین تعداد 45 نفر نیزشایسته تقدیر بودند که با اهداء لوح تجلیل گردیدند.

برگزیدگان:

شهادت خوان:

1- امیرعباسی- رتبه اول

2-کاظم ولیئی- رتبه دوم

3- ایرج سرخوش – رتبه سوم

 

 

 

 

 

 

زن خوان:

1- سید رضا معین حسینی – رتبه اول

2- داود عباسی – رتبه دوم

3- احسان وصال شریفلو-رتبه سوم

 

بچه خوان:

1- فرشته سرخوش-رتبه اول

2- سیدحسن معینی حسینی- رتبه دوم

3- محسن سالمی- رتبه سوم

 

اشقیا:

1-محمدمنصوری- رتبه اول

2-علیرضا مولایی- رتبه دوم

3-ناصرپردل- رتبه سوم

 

 

 

 

 

موسیقی:

1- نوازنده نی – نوری

2- نوازنده ترمپت- سیدجواد حسینی

3- نوازنده طبّال- رضا ساعی

 

پیشکسوت:

1-سیدجواد آقا میری

2-محمد شریفی

 

سرپرستان گروه:

1-ایرج سرخوش – خان آباد

2-محمد منوچهری- یل آباد

3-محمدرضا هدایتی- غرق آباد

4-کاظم ولیئی- امامزاده سید هارون

5-محمد مؤمنی- باغشیخ

6-محمدخالقی- لالائین

7-ناصر پردل- نیوشت

8-علی صفرخانی- یولاق

9-اسماعیل زاهدی-پیک نیک گاز

10-محمدنظیفی-بهزیستی

11-اسماعیل قربانحسینی- سلیجرد

12-ابوالفضل ترابی- خ اسلام

13-اسماعیل حیدری- نورعلیبیک

حدیث روز

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182

اوقات شرعی

روزنامه های کشور

درباره ما

مرکز ارائه قالب های فارسی جوملا و ارائه بسته های آمزش طراحی سایت

جدیدترین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.