پیوند ها


آیین اختتامیه جشنواره استانی تئاتر استان مرکزی

   محسن شریفی مدیر کل فرهنگ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در آئین اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان مرکزی در سالن سلمان ساوجی ساوه افزود: رسالت اداره کل ارشاد استان مرکزی در برگزاری جشنواره‌ها تامین زیر ساخت‌ها و فراهم کردن مقدمات برگزاری جشنواره‌هاست و شکل و نحوه اجرا توسط مجموعه های فعال در عرصه هنر و فرهنگ مشخص می‌شود.

وی بیان کرد: برون‌سپاری و تمرکز زدایی بدین معناست که اجرای جشنواره‌ها به انجمن‌ها و موسسات فرهنگی هنری و نهادهای غیر دولتی که تجربه و کارنامه خوبی در عرصه برگزاری جشنواره‌ها دارند واگذار شود و در جشنواره بیست و نهم این اتفاق به خوبی افتاد و نتایج قابل قبولی هم داشت.

حسين محمودي فر رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان ساوه از برگزاري بيست و نهمين جشنواره تئاتر استان مركزي خبر داد و گفت اين جشنواره از تاريخ 21 لغايت 24 شهريور در شهرستان ساوه برگزار گرديد .

در مراسم اختتاميه اين جشنواره مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: برون‌سپاری و تمرکززدایی سیاست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در برگزاری جشنواره هاست.

    محسن شریفی در آئین اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان مرکزی در سالن سلمان ساوجی ساوه افزود: رسالت اداره کل ارشاد استان مرکزی در برگزاری جشنواره‌ها تامین زیر ساخت‌ها و فراهم کردن مقدمات برگزاری جشنواره‌هاست و شکل و نحوه اجرا توسط مجموعه های فعال در عرصه هنر و فرهنگ مشخص می‌شود.

وی بیان کرد: برون‌سپاری و تمرکز زدایی بدین معناست که اجرای جشنواره‌ها به انجمن‌ها و موسسات فرهنگی هنری و نهادهای غیر دولتی که تجربه و کارنامه خوبی در عرصه برگزاری جشنواره‌ها دارند واگذار شود و در جشنواره بیست و نهم این اتفاق به خوبی افتاد و نتایج قابل قبولی هم داشت.

شریفی بیان کرد: تلاش خواهیم کرد تا با تمرکز زدایی از مرکز استان جشنواره‌های گوناگونی که در مرکز استان برگزار می‌شود را به شهرستان‌ها ببریم و مردم استان از برکات این اقدامات فرهنگی و هنری بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: هر یک از شهرستان های استان دارای ظرفیت های خاصی در برگزاری جشنواره‌های گوناگون دارند و قطع به یقین از این ظرفیت ها به شکل شایسته ای استفاده خواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری ساوه نیز گفت: شهرستان ساوه از پیشینه مطلوب فرهنگی برخوردار است و ضرورت برگزاری چنین جشنواره‌هایی با توجه با سابقه فرهنگی و مزیت‌های هنری که این شهرستان دارد دوچندان است.

سیدمهدی حسینی از نمایش تئاتر به عنوان ابزاری برای انتقال مفاهیم فرهنگی و هنری یاد کرد و افزود: این ابزار فرهنگی و هنری می‌تواند در جهت احیای ارزش‌های اسلامی بکار گرفته شود که این رویه در تئاتر استان مرکزی به خوبی مشاهده می‌شود.

وی تصریح کرد: جشنواره ها زمینه خوبی برای عرضه تئاتر و فرصت مطلوبی برای حضور جوانان و هنرمندان در این عرصه برای کسب تجربه و آموزش است تا بتوانند مسائل روز جوامع و شهرها را با استفاده از ابزار هنر به نمایش بگذارند.

رئیس انجمن نمایش استان مرکزی و دبیر برگزاری جشنواره نیز از فعال شدن و پویاتر شدن تئاتر به عنوان اصلی‌ترین اهداف برگزاری جشنواره بیست و نهم یاد کرد.

خداداد خدام افزود: ادبیات نمایشی زمانی پیشرفت خواهد کرد که با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی کمبودها بررسی و جبران شود.

وی در ادامه با ارائه گزارشی از برگزاری جشنواره بیست و نهم گفت: 27 گروه نمایشی در این جشنواره حضور داشتند که پس از اجرای عمومی در شهرهای خود به عنوان یک اتفاق مبارکی که در استان بوقوع پیوست نهایتا 9 نمایش به مسابقه راه یافت.

خدام با اشاره به برگزاری جشنواره از 21 الی 24 شهریورماه در ساوه اظهار کرد: امیدواریم در جشنواره سی‌ام شاهد یک سال اجرای عمومی نمایش ها در شهرهای مختلف استان بوده و نهایتا منجر به برگزاری یک جشنواره در سطح عالی شود.

در ادامه محمدرضا خاکی عضو هیئت داوران و مدرس دانشگاه اظهار کرد: تئاتر هنری است بیش از سایر هنرها تاثیرگذار و آینه ای از افکار و آرزوهای جامعه است.

 

محمدرضا خاکی در ادامه به نقاط ضعف جشنواره تئاتر در استان مرکزی اشاره کرد و  خواستار تقویت امکانات و زیرساخت‌های این هنر نمایشی نظیر سالن، نور، دکور و ... شدوی با توصیه به همه افرادی که دغدغه فرهنگ و هنر دارند، افزود: هنر بدون آموزش و بدون حمایت مادی و معنوی رشد نخواهد کرد. استعدادهای خوبی در استان مرکزی در حوزه هنر نمایشی نهفته است که نیازمند آموزش و سرمایه‌گذاری است و کسانی که به فکر بالندگی هنر و فرهنگ هستند بدانند که سرمایه گذاری در این عرصه بیهوده نیست.

خاکی با تاکید بر اینکه تئاتر بیش از همه چیز نیازمند صبر و استقامت است تا بارور شود، افزود: فرهنگ مثل کشاورزی است باید نهالی که کاشته می شود با صبر کشاورز و مراقبت بارور شده و رشد کند و به درخت تنومندی تبدیل شود. در استان مرکزی نیز نهال تئاتر به درستی کاشته شده است و با صبر و حمایت و مراقبت به یک درخت تنومند تبدیل خواهد شد.

درحاشیه مراسم حسین محمودی فر،رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه بیان داشت: برگزاری جشنواره تئاتر استان مرکزی را که امسال در شهرستان ساوه برگـزار گردید، به فال نیک می گیریم و چشم امیدداریم که به یاری حق و تلاش مدیران و هنرمندان،بستری سالم و سازنده جهت بروز خلاقیت هنرمندان و تبادل تجربه و اندیشه در سایه محبت،خردورزی فراهم شود و نتایج و تجارب مفید حاصل از این جشنواره تحولی ارزشمند را برای فرهنگ و هنر شهرستان به ارمغان آورد.بی تردید هنرنمایش به عنوان زنده ترین هنر می تواند راه انتقال مفاهیم معنوی و انسانی را به گونه ای زیبا و خلاقانه به اذهان مخاطبان هموارکند.شایسته است که هنرمندان و هنردوستان فرصت این رویداد فرهنگی هنری را مغتنم بدانند و گامی مؤثر در فراگیری،عمق بخشیدن و استمرار فعالیت های نمایشی در فضای فرهنگ شهرستان برداشتــه و به گونه ای که موج پویایی،نشاط و رونق تئاتر تنها منحصر به ایام جشنواره نباشد.

بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان مرکزی با معرفی برترین‌ها در سالن سلمان ساوجی ساوه به کار خود پایان داد و گروه داوران بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان مرکزی متشکل از (محمدرضا خاکی- مسعود فروتن و وحید لک) در مدت برگــزاری جشنــواره پس از ارزیابی 9 اثــر نمایشی از شهرهای ساوه، دلیجان و اراک دو اثر نمایشی با عنوان نمایش "شاه لیرک" به کارگردانی "افق ایرجی" و نمایش "بدن مقدس" به کارگردانی "مهدی محمدی" به ستاد برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر معرفی کرد و از برگزیدگان در عرصه های مختلف تجلیل کرد.

همچنین هیئت داوران پس از ارزیابی 9 اثر نمایشی در بخش مسابقه، آراء و نتایج خود را در بخش‌های اقلام گرافیکی، طراحی نور، طراحی لباس، طراحی صحنه، ساخت و تولید موسیقی، بازیگری زن و مرد، کارگردانی و نمایش نامه نویسی اعلام و از برگزیدگان با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

     گــروه داوران در بخش کارگردانــی با اهــدای لــوح تقدیــر و وجه نقـــد از "جـواد روستائی" کارگردان نمایش " برادرها می میرند" تقدیر و " محمود جواد شریفی" کارگردان نمایش " برزخ تا سپیده دمان" را حائز رتبه سوم کارگردانی و "مهدی محمدی" کارگردان نمایش "بدن مقدس" را حائز رتبه دوم و با اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و وجه نقد "افق ایرجی" را به عنوان کارگردان رتبه اول در نمایش "شاه لیرک" دانست.

براساس این گزارش رتبه اول نمایش نامه نویسی هم به نویسندگان نمایش "شاه لیرک"، "محسن و افق ایرجی" تعلق گرفت و "عباس جمالی" نویسنده نمایش "بدن مقدس" و "قدرت‌اله فتحی" نویسنده نمایش "برزخ تا سپیده دمان" به ترتیب دوم و سوم شدند.

گروه داوران همچنین لوح تقدیر، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار را برای رتبه نخست بازیگری مرد به بازیگر نمایش های "شاه لیرک" و "این مکان مجهز است به ..." به "پوریا رضایی" اهدا کرد. ضمن تقدیر از "فرامرز مسعودی" بازیگر نمایش "مشترک مورد نظر در دسترس نیست" ، "رضا یونسی فرد" و "محمد جواد شریفی" را به طور مشترک به عنوان رتبه دوم بازیگری مرد و "خشایار فراهانی" را به عنوان رتبه سوم بازیگری مرد معرفی کرد.

در بازیگری زن نیز رتبه نخست به نفیسه مهری بازیگر نمایش از "برزخ تا سپیده دمان"، رسید و ضمن تقدیر از "کمند خلجیان" بازیگر از "برزخ تا سپیده دمان"، رتبه دوم به "شبنم عالی" بازیگر نمایش "بدن مقدس" و رتبه سوم به "الهه نادری" بازیگر نمایش "برادرها می‌میرند" رسید.

در اقلام گرافیکی نیز گروه داوران به طراحان بروشور نمایش‌های "مشترک مورد نظر در دسترس نیست" و "بدن مقدس" به ترتیب "روح اله یعقوبی" از ساوه و "حامد کاظمی" از اراک لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا کرد.در طراحی نور نیز با تقدیر از "بابک غلامی" در نمایش "از برزخ تا سپیده دمان"، از "مهدی محمدی" از اراک در نمایش "بدن مقدس" با اهدای دیپلم افتخار تندیس جشنواره و هدیه نقدی تجلیل کرد.

   در بخش طراحی لباس نیز  از نفیسه مهری طراح لباس نمایش "شاه لیرک" تقدیر و جایزه ویژه را به "شبنم عالی" طراح لباس نمایش "بدن مقدس" تقدیم کرد.

همچنین با تقدیر از "محمدجواد شریفی" و "معصومه احمدی"  طراح صحنه نمایش‌های "از برزخ تا سپیده دمان" و "مشترک مورد نظر در دسترس نیست" جایزه ویژه طراح صحنه را به "مهدی محمدی" طراح صحنه نمایش "بدن مقدس" اهدا کرد.

حدیث روز

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963

اوقات شرعی

روزنامه های کشور

درباره ما

مرکز ارائه قالب های فارسی جوملا و ارائه بسته های آمزش طراحی سایت

جدیدترین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.