پیوند ها


پنجاه و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه

حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه در پنجاه و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی با تاکید بر اینکه اسلام بدون ولایت اسلام واقعی نیست، افزود: اسلام بدون ولایت اسلام سکولار و اسلام ناقص و غیر مرضی پروردگار عالمیان است.

حسین محمودی فر رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ساوه از برگزاری پنجاه و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خبر داد و بیان داشت این جلسه در روز چهارشنبه مورخ 15/6/96 در محل دفتر امام جمعه با حضور اعضاء برگزار گردید.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه در پنجاه و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی با تاکید بر اینکه اسلام بدون ولایت اسلام واقعی نیست، افزود: اسلام بدون ولایت اسلام سکولار و اسلام ناقص و غیر مرضی پروردگار عالمیان است.

وی تصریح کرد: آنگونه که قرآن کریم واقعه غدیر را مطرح کرده است تشکیل حکومت اسلامی بر مبنای ولایت فقیه و تبیین کننده نفی سکولار است.

وی بیان کرد: اسلامی که دشمنان را مایوس می‌کند اسلام با ولایت است و قرآن کریم به عنوان چراغ و نقشه راه این موضوع را به خوبی تبیین کرده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه در ادامه از اهل بیت(ع) به عنوان هادیان انسان یاد کرد و با تبریک ولادت با سعادت امام هادی (ع) گفت: زیارت جامعه کبیره به عنوان یادگار ارزشمند امام دهم طریقه ولایتمداری را به خوبی ترسیم کرده است و یک دوره کامل امام شناسی را به رهروان خاندان عصمت و طهارت (ع) می آموزد.

وی بیان کرد: شناخت انسان از اهل بیت (ع) ناقص بوده و کامل نیست و با معرفی خاندان عصمت و طهارت از زبان امامان معصوم (ع) می توانیم آنها را به خوبی بشناسیم و الگوی واقعی خود در زندگی قرار دهیم.

وی در ادامه با تاکید بر بزرگداشت عید سعید غدیرخم به عنوان عید الله اکبر و بزرگترین عید مسلمانان تصریح کرد:‌ تبیین واقعه غدیر و بازسازی آن واقعه به عنوان اقدام ارزشمند و تاثیرگذاری که چند سالی است در کشور صورت می‌گیرد می‌تواند نسل جوان را با ابعاد مختلف این واقعه تاریخی بیشتر آشنا کند.

وی در ادامه با اشاره به یکی از دستورات جلسه شورای فرهنگ عمومی با عنوان بررسی آسیب‌های عزاداری ایام محرم حسینی گفت: مداحان و سخنرانان به عنوان الگوهای دینی جامعه لازم است با افزایش سواد دینی و اعتقادی و استفاده از منابع دینی مستدل برنامه های عزاداری را از انحرافات دور نگه دارند.

وی ادامه داد : بکارگیری ظرفیت کار فرهنگی و انقلابی در مدارس ودانشگاه، برگزاری طرح تحکیم خانوده در مدارس، برپایی نماز جماعت فعال همراه با تفریحات سالم وسازنده، تقویت برنامه‌های انجمن اولیا و مربیان در مداس و برگزاری همایش‌های دانش‌آموزی در غالب پرسش و پاسخ و نظارت بر آموزش مربیان همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

در این جلسه محمد بهاروند معاون استاندار و فرماندار شهرستان ساوه در خصوص ضرروت ساماندهی هئیت‌ها و تکایا در ایام ماه محرم اظهار داشت: حرکتی که برای امام حسین(ع) می‌شود بالاترین تبلیغات برای دین مبین اسلام است و باید بالاترین نتیجه را بگیریم به همگان بفهماند که قیام برای نصیحت و تربیت مردم است.

وی افزود: دشمنان سعی‌دارند با کمرنگ کردن تعالیم عاشورای حسینی و با ارائه مطالب بی‌محتوا به طور غیر مستقیم در بی‌اثر جلوه دادن درس‌های مکتب عاشورایی و عزاداری‌ها به مقابله با اسلام بپردازد و  عزاداری ها را بی اثر جلوه دهندنایب رییس شورای فرهنگ عمومی تصریح کرد: در برگزاری آیین‌های ماه محرم انتقال مفاهیم حرکت اباعبدالله(ع) مورد توجه قرار گیرد و مداحان و سخنرانان از رفتارهای احساسی وخرافی پرهیز کنند خوشبختانه در سال گذشته هیئت‌ها از وضعیت بهتری برخوردار بودند ولی این کافی نیست‌و باید تمامی محافل و مجالس عزاداری از مداح و سخنران و دستجات در ایام محرم و صفر ساماندهی شوند تا با مشکلات کمتری روبه‌رو شویم

بهاروند بیان کرد:  با ارزیابی عملکرد هیئت‌ها آنها را هم ساماندهی وحتی ادغام کنیم که از حالت پراکندگی جلوگیری شود. نباید ارزش وجایگاه فرهنگ عاشورا زیرا سوال برود و  می بایست هیئت‌های عزاداری ساماندهی و مشکلات آنها برطرف شود.

وی ادامه داد: آیین‌های عزاداری سالار شهیدان به بهترین نحو ممکن پوشش خبری و رسانه‌ای داده شود و مردم با آیین‌های مختلف عزاداری امام حسین(ع) آشنا شوند و مداحان اهل بیت(ع) باید هوشیار بوده و با افزایش سطح آگاهی و مطالعه عمیق در زندگینامه ائمه اطهار(ع) و قیام عاشورا، فلسفه قیام را تبیین کنند و اجازه ندهند که خرافه گویی ها در هیئت‌های مذهبی و تکایا رسوخ کند.

حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی ساوه نیز به طرح دستور جلسه پرداخت و بیان داشت جلساتی با حضور مسئولین دستگاه های ذیربط تشکیل و آسیبهای عزاداری محرم شناسایی گردیده است که به برخی از آنها اشاره کرد و گفت  : استفاده از موزیک در مراسم عزاداری، انجام حرکات نامناسب، استفاده از زنجیرهای نامتعارف، بی‌توجهی به نماز اول وقت، عدم استفاده از روحانیون برای سخنرانی در هیئات مذهبی، استفاده و استناد به منابع غیر معتبر توسط مداحان، بیان داستان‌های ساختگی و کذب، طولانی شدن مراسم و صدای بلند سیستم‌های صوتی که موجب آزار و اذیت همسایگان می شود بخشی از آسیب‌های عزاداری در این شهرستان است.

حسین محمودی فر، افزود: ارائه گزارشات ذلت بار از واقعه عاشورا، اختلاف هیئت‌های عزاداری با هیئات امنای مساجد، ذبح قربانی در معابر عمومی، استفاده از واژه‌های نامناسب بر روی خودروها، سوء استفاده سیاسی از مجالس و عدم فضاسازی مطلوب در این ایام از دیگر آسیب‌هاست.

در ادامه اعضای شورای فرهنگ عمومی نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص دستورات جلسه بیان نمودند که اهم آنها اشاره می گردد:

نظارت و ساماندهی بر عملکرد ایستگاه های صلواتی و پرهیز از توزیع چای صلواتی با ظروف پلاستیکی ، فضاسازی مناسب ایام محرم و صفر و با سیاه پوش کردن سردرب ادارات ،پاکسازی مسیر تردد دسته‌های عزاداری و نظافت معابر، معرفی کتب معتبر دینی و آموزش مداحان از طریق کارشناسان مربوطه برای جلوگیری از آسیب‌های عزاداری ، شناسنامه‌دار کردن تمامی مداحان، ساماندهی ایستگاه های صلواتی و موکب ها، برگزاری دوره های طرح تحکیم خانواده برای دبیرستان‌ها و انجمن اولیا و مربیان با دعوت از سخنرانان شناسنامه‌دار و با صدور مجوز برای سخنرانی، استفاده از ظرفیت اولیا و مربیان در برگزاری طرح تحکیم خانواده، برگزاری همایش‌های دانش آموزی و کرسی‌های هم‌اندیشی و جلسات پرسش و پاسخ در مدارس و دانشگاه‌ها برای روشنگری و برطرف‌کردن ابهامات، نظارت بیشتر سازمان تبلیغات بر نحوه فعالیت هیئات مذهبی و حسینیه‌ها .

حدیث روز

امام صادق (سلام الله علیه) : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ. نماز شخص خوشبو برتر از هفتاد نماز بدون بوى خوش است. الصلاة: ص 51 ح 148

اوقات شرعی

روزنامه های کشور

درباره ما

مرکز ارائه قالب های فارسی جوملا و ارائه بسته های آمزش طراحی سایت

جدیدترین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.