خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


همایش تجلیل از مقام علمی، ادبی و پژوهشی دکتر ابوالقاسم فخاریان

حسین محمودی فر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری همایش تجلیل از مقام علمی،ادبی و پژوهشی دکتر ابوالقاسم فخاریان خبر داد و عنوان داشت این همایش به همت اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه و جناب آقای مهندس منصوری نماینده محترم مردم شریف شهرستان های ساوه و زرندیه با حضور مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاداسلامی استان مرکزی،امام جمعه محترم،نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی،معاون محترم سیاسی و اجتماعی فرمانداری،فرماندهی سپاه و دیگر مسئولین شهرستان و همچنین فرهیختگان،ادبا ، اساتید و اقشار مختلف مردم در روز دوشنبه مورخ 19 تیرماه سال جاری ساعت 30/18 در محل سالن سلمان ساوجی برگزار گردید.

حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه در این همایش عنوان داشت : مردم ساوه همواره قدردان مفاخر هستند از این رو در ادامه سلسله همایش‌های تجلیل از مفاخر ادبی که در گذشته برای استاد قاضی اسدی و استاد خراطی برگزار شد تجلیل از مقام علمی و ادبی استاد فخاریان نیز در دستور کار قرار گرفت. 

حسین محمودی‌فر با تاکید بر لزوم شناساندن مفاخر علمی و ادبی به مردم اظهار کرد: شناساندن مفاخر به جوانان یک رویکرد فرهنگی، ملی و اجتماعی برجای می‌گذارد و اگر معرفی نشوند فرهنگ و ارزش‌های دیگری جایگزین  مفاخر خواهد شد. 

وی از مفاخر به عنوان سرمایه‌های ملی و اجتماعی یاد کرد و گفت: پاسداشت چهره‌های علمی یعنی باور داشتن به توانمندی‌ها و رسیدن به حقیقت علم که کاری ماندگار و ارزشمند است. 

به گفته رئیس ارشاد اسلامی تجلیل از مقام علمی و ادبی مفاخر و نکوداشت آنان نقش تاثیر گذاری را در ارتقا و تعالی فرهنگ این دیار داشته و موجب تقویت ارزش‌های اجتماعی و هویت فرهنگی می‌شود. 

وی تصریح کرد: اگر قدر مفاخر خود را ندانیم ارزش‌های جدیدی که منافی فرهنگ هستند بروز پیدا کرده و خواهیم دید که در جنگ فرهنگی و جنگ نرم مغلوب خواهیم شد.

حجت‌الاسلام سید ‌ابراهیم حسینی در همایش تجلیل از مقام علمی، ادبی و پژوهشی دکتر ابوالقاسم فخاریان ساوجی افزود: این همایش بیانگر اهمیت علم و دانش و معرفت افزایی است. 

وی بیان کرد: نفس برگزاری این همایش و تجلیل از مفاخر و مشاهیر از اهمیت خاصی برخوردار است و باید تجلیل از مقام مفاخر به یک فرهنگ تبدیل شود. 

وی با تاکید بر مقام علم و دانش اظهار کرد: پرورگار متعال وقتی جریان خلقت انسان را بیان می کند انسان را به عنوان اشرف مخلوقات معرفی کرده و ترجیح انسان را بر همه فرشته ها در بحث علم می داند. 

امام جمعه ساوه تاکید کرد: علم به انسان سلطه و چیرگی می‌دهد و باید آن را تقویت کرد، هیچ چیزی خیر ندارد اگر علم نداشته باشد. 

وی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش اظهار کرد: استاد فخاریان از افتخارات ادبی ساوه هستند و باید دست چنین اساتیدی که مهد علم و دانش هستند را بوسید چرا که این ادبا و مفاخر معلمین زیادی را تقدیم جامعه اسلامی کردند و باید قدر آنان را دانست.

 

   محمدرضا منصوری در همایش تجلیل از مقام علمی، ادبی و پژوهشی دکتر ابوالقاسم فخاریان  افزود مفاخر تاریخ‌ساز ساوجی با عنوان گوهرهای علمی و ادبی این دیار، سرمایه‌های ارزشمند رشد علمی و اجتماعی هستند. 

وی بیان کرد: خدای تعالی به فرهیختگان ادبی این دیار توانائی‌های فکری و علمی عطا کرده است و آنان نیز در تربیت نسل جوان تلاش وافری انجام دادند. 

منصوری با تجلیل از مقام علمی و ادبی استاد فخاریان اظهار کرد: استاد فخاریان دانش آموخته‌ای است که بسیاری از افراد فرهیخته این دیار شاگردان او هستند. 

وی تصریح کرد: تجلیل از مقام شامخ علمی و ادبی دانشمندان، پاسداشت مقام علم و دانش است که همواره مورد تاکید است و باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود. 

نماینده مردم ساوه و زرندیه در ادامه گفت: افرادی که قصد دارند از پیشرفت و توسعه این دیار جلوگیری کنند را به تقوا و اخلاق‌مداری توصیه می‌کنم. 

وی با تاکید بر اینکه در طول مدت یک سالی که به عنوان نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی خدمت می‌کنم در مقابل تمامی صحبت‌هایی که می‌شود سکوت کرده‌ام، گفت: افرادی که برخی صحبت‌ها را مطرح می‌کنند بدانند که همه صحبت‌ها، جواب دارد و اگر سکوت کرده‌ام به توصیه دین در اخلاق‌مداری عمل می‌کنم و مردم قضاوت خوبی در خصوص این صحبت‌ها، دارند. 

وی در ادامه به برخی اقدامات انجام شده در طول این یکسال اشاره کرد و گفت: دعوت از چندین وزیر و سفر آنها به ساوه و زرندیه و اخذ مجوزهای متعدد برای توسعه شتابان این خطه از دیار اسلامی موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.  

منصوری بیان کرد: بودجه ساوه و زرندیه در دو سال گذشته در ردیف هشتم استان بوده است، اما با تلاش‌های صورت گرفته شاهد رشد 70 درصدی آن و رسیدن به رتبه نخست هستیم و علیرغم محدودیت اعتباری و بودجه ای و حتی با وجود حقوق‌های معوقه هم اکنون 22 پروژه بهداشتی و درمانی در ساوه و زرندیه در حال اجراست. 

وی بیان کرد: کسی که کار اجرایی می کند حرف نمی زند و عمل می کند و کسی که حرف می زند کار نمی کند. امیدواریم که اخلاق مداری در جامعه ما جاری و ساری شود. 

    رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه نیز گفت: ساوه شهر ادب و مهد پرورش فرهیختگانی نظیر استاد فخاریان، استاد قاضی اسدی و استاد خراطی است که موجب اعتلای نام این شهر هستند. 

رضا حیدری‌نوری بیان کرد: انتخاب عنوان همایش علمی ادبی و پژوهشی برای بزرگداشت استاد فخاریان بیانگر آن است که این فرهیخته ادبی سال‌ها برای اعتلای علم و دانش تلاش کرده است. 

وی در ادامه به تعریف هنر اشاره کرد و انجام امور با ظرافت‌های دلنشین را مفهوم هنر دانست و آن را به دو بخش سمعی و بصری تقسیم‌بندی کرد و گفت: نظام دادن در هنر یک ذوق است و هنر در ادبیات بدین مفهوم است که آنچه را که انسان حس می کند به تصویر و نوشتن درآورد. 

رئیس دانشگاه آزاد ساوه بیان کرد: هنرمند قدرت نظم دارد و این ودیعه‌ای است که خدا در وجود او نهاده است و ادبیات در هنر از جایگاه والایی برخوردار است. 

وی در ادامه به ویژگی‌های استاد فخاریان اشاره کرد و گفت: اخلاق خوب، تواضع، نظم در کلاس درس، دانش بالا، تبحر در علوم مختلف، جامعیت در علومی نظیر قرآن، حدیث، فقه و فلسفه از ویژگی‌های اوست. 

حیدری‌نوری در ادامه با اشاره به آثار ادبی استاد فخاریان گفت بیان کرد: کتاب آوای عارفانه استاد فخاریان مشتمل بر 150 هزار بیت از سروده‌های استاد در قالب‌های متعدد شعری و شامل مدح و توصیفات است و مراودات بسیاری با اساتید مختلف دارد. 

وی به اثر اخیر منتشر شده استاد که در این همایش رونمایی شد اشاره کرد و گفت: کتاب فرهیختگان ساوه در برگیرنده معرفی 482 نفر از بزرگان و نخبگان ساوجی است و علاقمندان می توانند زندگی‌نامه و تاریخ زندگی 482 نفر از بزرگان، نخبگان، فرهیختگان، موسیقی دانان، نویسندگان و ... ساوه و زرندیه را در این کتاب مطالعه کنند.

 

 

 

     پخش مستند از زندگینامه استاد فخاریان، سخنرانی تنی چند از ادبا و نویسندگان و فرهیختگان ادبی شهرستان ساوه در خصوص شخصیت علمی استاد فخاریان، رونمایی از کتاب "فرهیختگان ساوه" اثر استاد فخاریان و تجلیل از مقام علمی استاد با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از سوی مسئولان و شاگردان استاد و همچنین مرشد خوانی در وصف دکتر فخاریان از دیگر برنامه های این همایش بود. 

استاد فخاریان در سال 1305هجری شمسی در شهر ساوه متولد شد و از همان کودکی علاقه وافری به نوشتن داشت و هم‌اکنون که در سن 90 سالگی است همچنان با همان عشق و علاقه به نویسندگی علاقه دارد. 

از آثار به چاپ رسیده استاد می‌توان مجموعه رباعیات با عنوان شراره‌های دل، دیوان سمندر ساوجی و کرشمه‌های قلم و دیوان اشعار را نام برد. کتاب اخیر استاد فخاریان با عنوان فرهیختگان ساوه در این همایش رونمایی شد.

 

اوقات شرعی

حدیث روز

رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com