خدمات فرهنگی

کتاب فرهیختگان ساوه

 به سفارش و تلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه

برای دانلود کلیک کنید

 

پیوند ها


همایش تجلیل از مقام علمی، ادبی و پژوهشی دکتر ابوالقاسم فخاریان

حسین محمودی فر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ساوه از برگزاری همایش تجلیل از مقام علمی،ادبی و پژوهشی دکتر ابوالقاسم فخاریان خبر داد و عنوان داشت این همایش به همت اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه و جناب آقای مهندس منصوری نماینده محترم مردم شریف شهرستان های ساوه و زرندیه با حضور مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاداسلامی استان مرکزی،امام جمعه محترم،نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی،معاون محترم سیاسی و اجتماعی فرمانداری،فرماندهی سپاه و دیگر مسئولین شهرستان و همچنین فرهیختگان،ادبا ، اساتید و اقشار مختلف مردم در روز دوشنبه مورخ 19 تیرماه سال جاری ساعت 30/18 در محل سالن سلمان ساوجی برگزار گردید.

حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه در این همایش عنوان داشت : مردم ساوه همواره قدردان مفاخر هستند از این رو در ادامه سلسله همایش‌های تجلیل از مفاخر ادبی که در گذشته برای استاد قاضی اسدی و استاد خراطی برگزار شد تجلیل از مقام علمی و ادبی استاد فخاریان نیز در دستور کار قرار گرفت. 

حسین محمودی‌فر با تاکید بر لزوم شناساندن مفاخر علمی و ادبی به مردم اظهار کرد: شناساندن مفاخر به جوانان یک رویکرد فرهنگی، ملی و اجتماعی برجای می‌گذارد و اگر معرفی نشوند فرهنگ و ارزش‌های دیگری جایگزین  مفاخر خواهد شد. 

وی از مفاخر به عنوان سرمایه‌های ملی و اجتماعی یاد کرد و گفت: پاسداشت چهره‌های علمی یعنی باور داشتن به توانمندی‌ها و رسیدن به حقیقت علم که کاری ماندگار و ارزشمند است. 

به گفته رئیس ارشاد اسلامی تجلیل از مقام علمی و ادبی مفاخر و نکوداشت آنان نقش تاثیر گذاری را در ارتقا و تعالی فرهنگ این دیار داشته و موجب تقویت ارزش‌های اجتماعی و هویت فرهنگی می‌شود. 

وی تصریح کرد: اگر قدر مفاخر خود را ندانیم ارزش‌های جدیدی که منافی فرهنگ هستند بروز پیدا کرده و خواهیم دید که در جنگ فرهنگی و جنگ نرم مغلوب خواهیم شد.

حجت‌الاسلام سید ‌ابراهیم حسینی در همایش تجلیل از مقام علمی، ادبی و پژوهشی دکتر ابوالقاسم فخاریان ساوجی افزود: این همایش بیانگر اهمیت علم و دانش و معرفت افزایی است. 

وی بیان کرد: نفس برگزاری این همایش و تجلیل از مفاخر و مشاهیر از اهمیت خاصی برخوردار است و باید تجلیل از مقام مفاخر به یک فرهنگ تبدیل شود. 

وی با تاکید بر مقام علم و دانش اظهار کرد: پرورگار متعال وقتی جریان خلقت انسان را بیان می کند انسان را به عنوان اشرف مخلوقات معرفی کرده و ترجیح انسان را بر همه فرشته ها در بحث علم می داند. 

امام جمعه ساوه تاکید کرد: علم به انسان سلطه و چیرگی می‌دهد و باید آن را تقویت کرد، هیچ چیزی خیر ندارد اگر علم نداشته باشد. 

وی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش اظهار کرد: استاد فخاریان از افتخارات ادبی ساوه هستند و باید دست چنین اساتیدی که مهد علم و دانش هستند را بوسید چرا که این ادبا و مفاخر معلمین زیادی را تقدیم جامعه اسلامی کردند و باید قدر آنان را دانست.

 

   محمدرضا منصوری در همایش تجلیل از مقام علمی، ادبی و پژوهشی دکتر ابوالقاسم فخاریان  افزود مفاخر تاریخ‌ساز ساوجی با عنوان گوهرهای علمی و ادبی این دیار، سرمایه‌های ارزشمند رشد علمی و اجتماعی هستند. 

وی بیان کرد: خدای تعالی به فرهیختگان ادبی این دیار توانائی‌های فکری و علمی عطا کرده است و آنان نیز در تربیت نسل جوان تلاش وافری انجام دادند. 

منصوری با تجلیل از مقام علمی و ادبی استاد فخاریان اظهار کرد: استاد فخاریان دانش آموخته‌ای است که بسیاری از افراد فرهیخته این دیار شاگردان او هستند. 

وی تصریح کرد: تجلیل از مقام شامخ علمی و ادبی دانشمندان، پاسداشت مقام علم و دانش است که همواره مورد تاکید است و باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود. 

نماینده مردم ساوه و زرندیه در ادامه گفت: افرادی که قصد دارند از پیشرفت و توسعه این دیار جلوگیری کنند را به تقوا و اخلاق‌مداری توصیه می‌کنم. 

وی با تاکید بر اینکه در طول مدت یک سالی که به عنوان نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی خدمت می‌کنم در مقابل تمامی صحبت‌هایی که می‌شود سکوت کرده‌ام، گفت: افرادی که برخی صحبت‌ها را مطرح می‌کنند بدانند که همه صحبت‌ها، جواب دارد و اگر سکوت کرده‌ام به توصیه دین در اخلاق‌مداری عمل می‌کنم و مردم قضاوت خوبی در خصوص این صحبت‌ها، دارند. 

وی در ادامه به برخی اقدامات انجام شده در طول این یکسال اشاره کرد و گفت: دعوت از چندین وزیر و سفر آنها به ساوه و زرندیه و اخذ مجوزهای متعدد برای توسعه شتابان این خطه از دیار اسلامی موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.  

منصوری بیان کرد: بودجه ساوه و زرندیه در دو سال گذشته در ردیف هشتم استان بوده است، اما با تلاش‌های صورت گرفته شاهد رشد 70 درصدی آن و رسیدن به رتبه نخست هستیم و علیرغم محدودیت اعتباری و بودجه ای و حتی با وجود حقوق‌های معوقه هم اکنون 22 پروژه بهداشتی و درمانی در ساوه و زرندیه در حال اجراست. 

وی بیان کرد: کسی که کار اجرایی می کند حرف نمی زند و عمل می کند و کسی که حرف می زند کار نمی کند. امیدواریم که اخلاق مداری در جامعه ما جاری و ساری شود. 

    رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه نیز گفت: ساوه شهر ادب و مهد پرورش فرهیختگانی نظیر استاد فخاریان، استاد قاضی اسدی و استاد خراطی است که موجب اعتلای نام این شهر هستند. 

رضا حیدری‌نوری بیان کرد: انتخاب عنوان همایش علمی ادبی و پژوهشی برای بزرگداشت استاد فخاریان بیانگر آن است که این فرهیخته ادبی سال‌ها برای اعتلای علم و دانش تلاش کرده است. 

وی در ادامه به تعریف هنر اشاره کرد و انجام امور با ظرافت‌های دلنشین را مفهوم هنر دانست و آن را به دو بخش سمعی و بصری تقسیم‌بندی کرد و گفت: نظام دادن در هنر یک ذوق است و هنر در ادبیات بدین مفهوم است که آنچه را که انسان حس می کند به تصویر و نوشتن درآورد. 

رئیس دانشگاه آزاد ساوه بیان کرد: هنرمند قدرت نظم دارد و این ودیعه‌ای است که خدا در وجود او نهاده است و ادبیات در هنر از جایگاه والایی برخوردار است. 

وی در ادامه به ویژگی‌های استاد فخاریان اشاره کرد و گفت: اخلاق خوب، تواضع، نظم در کلاس درس، دانش بالا، تبحر در علوم مختلف، جامعیت در علومی نظیر قرآن، حدیث، فقه و فلسفه از ویژگی‌های اوست. 

حیدری‌نوری در ادامه با اشاره به آثار ادبی استاد فخاریان گفت بیان کرد: کتاب آوای عارفانه استاد فخاریان مشتمل بر 150 هزار بیت از سروده‌های استاد در قالب‌های متعدد شعری و شامل مدح و توصیفات است و مراودات بسیاری با اساتید مختلف دارد. 

وی به اثر اخیر منتشر شده استاد که در این همایش رونمایی شد اشاره کرد و گفت: کتاب فرهیختگان ساوه در برگیرنده معرفی 482 نفر از بزرگان و نخبگان ساوجی است و علاقمندان می توانند زندگی‌نامه و تاریخ زندگی 482 نفر از بزرگان، نخبگان، فرهیختگان، موسیقی دانان، نویسندگان و ... ساوه و زرندیه را در این کتاب مطالعه کنند.

 

 

 

     پخش مستند از زندگینامه استاد فخاریان، سخنرانی تنی چند از ادبا و نویسندگان و فرهیختگان ادبی شهرستان ساوه در خصوص شخصیت علمی استاد فخاریان، رونمایی از کتاب "فرهیختگان ساوه" اثر استاد فخاریان و تجلیل از مقام علمی استاد با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از سوی مسئولان و شاگردان استاد و همچنین مرشد خوانی در وصف دکتر فخاریان از دیگر برنامه های این همایش بود. 

استاد فخاریان در سال 1305هجری شمسی در شهر ساوه متولد شد و از همان کودکی علاقه وافری به نوشتن داشت و هم‌اکنون که در سن 90 سالگی است همچنان با همان عشق و علاقه به نویسندگی علاقه دارد. 

از آثار به چاپ رسیده استاد می‌توان مجموعه رباعیات با عنوان شراره‌های دل، دیوان سمندر ساوجی و کرشمه‌های قلم و دیوان اشعار را نام برد. کتاب اخیر استاد فخاریان با عنوان فرهیختگان ساوه در این همایش رونمایی شد.

 

اوقات شرعی

حدیث روز

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229

روزنامه های کشور

تاریخچه اداره

سنگ بناي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي درسال هزار و سیصد بیست و شش به سرپرستي آقاي شكروي درمحل دبيرستان رضا شاه با هزار و پانصد جلد كتاب گذارده شــد و تحت پوشش كتابخانه ی مذكــــور آغاز به كار نمود و درســال هزار و سیصد و پنجاه و پنج با مجوز فرهنگ و هنربه نمــايندگــي فرهـنــگ وهنر تبديل شد

ادامه مطلب ...

اطلاعات تماس

نشانی : ساوه - خیابان شریعتی - میدان مادر - اداره فرهنگ و ارشاد ساوه

کد پستی : 3918698579

تلفن : 2223220 - 2223240 - 2225124 - 086

فکس :2222223 - 086

پست الکترونیک : ershad.news@gmail.com